Az országot leminősítették, a cégek helyzete változatlan

Három iparosodott ország kapta vissza a válságot megelőző minősítését, de a Coface arra figyelmeztet, hogy az euróövezetben lassabb fellendülés várható. Magyarországot A3-ról A4-re minősítették le, ez a vállalkozások részére az jelenti, hogy hitellimitek meghatározásakor szigorúbb megítélés alá esnek.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Coface világgazdasági növekedés várható mértékét 2010-re már 3%-ra teszi. Három ipari ország (Kanada, Ausztrália és Új-Zéland)  ismét a legmagasabb minősítést, azaz A1-es besorolást kapta, amely azonos a válságot megelőzi kockázati szinttel, valamint pozitív megfigyelési listára került az Egyesült Államok A2 minősítéssel. Az Euró övezet viszont még mindig az Egyesült Államok mögött áll, növekedési mértékét lefelé, 0,8 %-ra módosította a Coface. A fellendülés ebben a zónában három különböző országprofilt mutat, ám 2010-re összességében gyenge növekedési előrejelzést mutatnak.

Több iparosodott ország, amely export alapanyagokat exportál Ázsiába, pl. Kanada, Ausztrália és Új-Zéland, a fellendülésből húz hasznot, ismét A1 minősítést kapott, ami megegyezik a válság előtti időszak kockázati szintjével. Ezekben az országokban a vállalati fizetési morál javult és a fizetésképtelenségi eljárások növekedése egyértelműen lelassult.

Az amerikai gazdaság 2009 negyedik negyedéves jó teljesítménye engedte, hogy a Coface felülvizsgálja növekedési ütemét és 2,3%-ra felfelé javítsa azt, ezzel pozitív megfigyelési listára helyezte az Egyesült Államokat. A biztató jelek ellenére (különösen a feltörekvő országok felé irányuló export vonatkozásában), az ország még mindig nem éri el a válság előtti minősítését (A1). Valójában a Coface tart az év során bekövetkezhető üzleti lassulástól, amelyet a gyengülő költségvetési élénkítő hatások okoznak.

2010-ben az iparosodott országok egészénél 1,6%-os növekedést várnak. Ez a növekedési előrejelzés rejt néhány nagy különbséget különösen az Egyesült Államok, (a világ GDP-jének 26%-a) és az euróövezet (világ GDP-jének 21%-a) között.

Nehéz idők jönnek Európában

Az utolsó negyedévben a növekedési ütem az euróövezetben nagy csalódást okozott. Stagnált Németországban, negatív maradt Spanyolországban és Olaszországban. Coface így felülvizsgálta erre vonatkozó előrejelzését lefelé, 0,8%-ra módosította, ez valamivel alacsonyabb, mint a korábbi előrejelzése.


A fellendülés különbsége az euróövezetben és az Egyesült Államok növekedése között

A gazdasági tevékenység az euróövezetben gyengül és a fellendülés korlátozottabb, mint máshol.  A növekedési profilok országonként hagyományosan nagyban különböznek, de láthatjuk, hogy minden ország kihívásokkal küzd 2010-ben.

A három országtípus

A hagyományos nagy exportőrök (Németország, Hollandia) általában támaszkodnak a vállalatok export beruházásaira. Az exportban azonban csak szerény fellendülés várható mivel nem lesz erőteljes a kereslet az európai partnerek között.

Franciaországban és Olaszországban nagyobb mértékben hat a háztartások fogyasztása, amely a munkaerőpiacon bekövetkezett romlás miatt csak kis mértékben növekszik.

Végül a harmadik országtípus : Görögországban és Spanyolországban 2010-ben a kereslet minden összetevője továbbra is zsugorodik. A legnagyobb kockázat ezekben az országokban az, hogy a szigorú költségvetési politika tovább súlyosbítja a recessziót.

„A válság végét jellemzi a 4,5 pontos pozitív növekedés, amely példa nélküli, de megtévesztő. A feltörekvő országokban már elérik a válság előtti növekedési szintet, az Egyesült Államok egy elismerésre méltó, de kockázatokkal terhelt kilábalást mutat, míg Európában a válság vége még fájdalmas" - hangsúlyozza Francois David, a Coface elnöke"

Mi kell a javuláshoz itthon?

Ami hazánkat illeti, a Coface a múlt évben A3-ról A4-re minősítette le, ez a vállalkozások részére az jelenti, hogy hitellimitek meghatározásakor szigorúbb megítélés alá esnek. Nincs jelentős változás azonban a magyar a vállalkozások helyzetében, állítja Dercze Zoltán a Coface Hungary országigazgatója. A legújabb minősítések nincsenek számottevő hatással a hazai vállalkozásokra, hiszen a magyar export növekedés szempontjából az európai növekedést kell elsősorban figyelembe venni és nem a világgazdaság egészére adott prognózisokat mivel a magyar export jelentős része az EU felé irányul.

Magyarországon olyan ágazatokban is a kockázatok növekedésére kell számítani, amelyek globális és regionális trendjei egyébként javulást ígérnének. A hosszabb távú javuláshoz valószínűleg szükség volna  az EU gazdasági növekedésnek jelentősebb gyorsulására valamint a belső fogyasztás egyben a beruházások élénkülésére. Amíg ezen környezeti elemek számottevően nem változnak a magyarországi cégek kockázati megítélésben érdemi javulás nem várható tette hozzá Bagyura András a Coface kereskedelmi vezetője.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo