Az országot leminősítették, a cégek helyzete változatlan

Három iparosodott ország kapta vissza a válságot megelőző minősítését, de a Coface arra figyelmeztet, hogy az euróövezetben lassabb fellendülés várható. Magyarországot A3-ról A4-re minősítették le, ez a vállalkozások részére az jelenti, hogy hitellimitek meghatározásakor szigorúbb megítélés alá esnek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Coface világgazdasági növekedés várható mértékét 2010-re már 3%-ra teszi. Három ipari ország (Kanada, Ausztrália és Új-Zéland)  ismét a legmagasabb minősítést, azaz A1-es besorolást kapta, amely azonos a válságot megelőzi kockázati szinttel, valamint pozitív megfigyelési listára került az Egyesült Államok A2 minősítéssel. Az Euró övezet viszont még mindig az Egyesült Államok mögött áll, növekedési mértékét lefelé, 0,8 %-ra módosította a Coface. A fellendülés ebben a zónában három különböző országprofilt mutat, ám 2010-re összességében gyenge növekedési előrejelzést mutatnak.

Több iparosodott ország, amely export alapanyagokat exportál Ázsiába, pl. Kanada, Ausztrália és Új-Zéland, a fellendülésből húz hasznot, ismét A1 minősítést kapott, ami megegyezik a válság előtti időszak kockázati szintjével. Ezekben az országokban a vállalati fizetési morál javult és a fizetésképtelenségi eljárások növekedése egyértelműen lelassult.

Az amerikai gazdaság 2009 negyedik negyedéves jó teljesítménye engedte, hogy a Coface felülvizsgálja növekedési ütemét és 2,3%-ra felfelé javítsa azt, ezzel pozitív megfigyelési listára helyezte az Egyesült Államokat. A biztató jelek ellenére (különösen a feltörekvő országok felé irányuló export vonatkozásában), az ország még mindig nem éri el a válság előtti minősítését (A1). Valójában a Coface tart az év során bekövetkezhető üzleti lassulástól, amelyet a gyengülő költségvetési élénkítő hatások okoznak.

2010-ben az iparosodott országok egészénél 1,6%-os növekedést várnak. Ez a növekedési előrejelzés rejt néhány nagy különbséget különösen az Egyesült Államok, (a világ GDP-jének 26%-a) és az euróövezet (világ GDP-jének 21%-a) között.

Nehéz idők jönnek Európában

Az utolsó negyedévben a növekedési ütem az euróövezetben nagy csalódást okozott. Stagnált Németországban, negatív maradt Spanyolországban és Olaszországban. Coface így felülvizsgálta erre vonatkozó előrejelzését lefelé, 0,8%-ra módosította, ez valamivel alacsonyabb, mint a korábbi előrejelzése.


A fellendülés különbsége az euróövezetben és az Egyesült Államok növekedése között

A gazdasági tevékenység az euróövezetben gyengül és a fellendülés korlátozottabb, mint máshol.  A növekedési profilok országonként hagyományosan nagyban különböznek, de láthatjuk, hogy minden ország kihívásokkal küzd 2010-ben.

A három országtípus

A hagyományos nagy exportőrök (Németország, Hollandia) általában támaszkodnak a vállalatok export beruházásaira. Az exportban azonban csak szerény fellendülés várható mivel nem lesz erőteljes a kereslet az európai partnerek között.

Franciaországban és Olaszországban nagyobb mértékben hat a háztartások fogyasztása, amely a munkaerőpiacon bekövetkezett romlás miatt csak kis mértékben növekszik.

Végül a harmadik országtípus : Görögországban és Spanyolországban 2010-ben a kereslet minden összetevője továbbra is zsugorodik. A legnagyobb kockázat ezekben az országokban az, hogy a szigorú költségvetési politika tovább súlyosbítja a recessziót.

„A válság végét jellemzi a 4,5 pontos pozitív növekedés, amely példa nélküli, de megtévesztő. A feltörekvő országokban már elérik a válság előtti növekedési szintet, az Egyesült Államok egy elismerésre méltó, de kockázatokkal terhelt kilábalást mutat, míg Európában a válság vége még fájdalmas" - hangsúlyozza Francois David, a Coface elnöke"

Mi kell a javuláshoz itthon?

Ami hazánkat illeti, a Coface a múlt évben A3-ról A4-re minősítette le, ez a vállalkozások részére az jelenti, hogy hitellimitek meghatározásakor szigorúbb megítélés alá esnek. Nincs jelentős változás azonban a magyar a vállalkozások helyzetében, állítja Dercze Zoltán a Coface Hungary országigazgatója. A legújabb minősítések nincsenek számottevő hatással a hazai vállalkozásokra, hiszen a magyar export növekedés szempontjából az európai növekedést kell elsősorban figyelembe venni és nem a világgazdaság egészére adott prognózisokat mivel a magyar export jelentős része az EU felé irányul.

Magyarországon olyan ágazatokban is a kockázatok növekedésére kell számítani, amelyek globális és regionális trendjei egyébként javulást ígérnének. A hosszabb távú javuláshoz valószínűleg szükség volna  az EU gazdasági növekedésnek jelentősebb gyorsulására valamint a belső fogyasztás egyben a beruházások élénkülésére. Amíg ezen környezeti elemek számottevően nem változnak a magyarországi cégek kockázati megítélésben érdemi javulás nem várható tette hozzá Bagyura András a Coface kereskedelmi vezetője.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo