Az önsajnálatnak vége, de a jövő még borús

Folyamatosan javulnak a magyar kis- és középvállalati szektor várakozásai, csökken a cégvezetők pesszimizmusa az elmúlt háromnegyedévben mért adatokhoz képest - derül ki az OTP KKV Konjunktúra Index 2012. második negyedévi eredményéből, amelyet a Policy Agenda készített. A KKV-k nagy része ugyanakkor még így sem vár a következő 6 hónapban jelentős változást, továbbra is elsősorban a kivárás jellemzi a cégeket.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

További javulást mutat az előző negyedévhez képest az OTP KKV Konjunktúra Index értéke, így már trendszerűen is látszik, hogy kis mértékben ugyan, de javulnak a KKV-k kilátásai. Bár optimizmusról továbbra sem beszélhetünk, az kétségtelen, hogy a tavaly év végét jellemző mély pesszimizmusról sikerült valamelyest elrugaszkodnia a KKV-szektornak. Ha ez a tendencia folytatódik, akkor a vállalkozások napi problémái helyett újra a fejlesztések, a beruházások kerülhetnek előtérbe és élesebbé válhat a piaci verseny.

Az OTP KKV Konjunktúra Index jelenlegi értéke 43,4 százalék, ami a javulás ellenére még messze elmarad az egy évvel ezelőtti szinttől.

Van, ahol már javul a helyzet

A mostani javulást elsősorban a magyar gazdaság, illetve a cégek saját helyzetének, likviditási kilátásnak megítélésben bekövetkezett javulással függ össze. A versenytársakkal kapcsolatos várakozások, az értékesítési helyzet, a készletállomány, és a beszállítói tevékenység tekintetében nem tapasztalható érdemi elmozdulás.

Kivárás jellemzi a vállalkozásokat
A KKV-k többsége a gazdasági nehézségek miatt inkább kivár. Csonka Tibor, az OTP Bank Mikro- és Kisvállalati Igazgatóságának vezetője szerinte ezt támasztja alá az is, hogy az OTP Banknál is elsősorban a rövidtávú, inkább csak az átmeneti likviditási problémákat áthidaló hiteleket keresik a vállalkozások.

Egyértelműen csökkent azok száma, akik gazdasági visszaeséssel számolnak a következő fél évben. 2011. decemberi felmérésnél még a válaszadók 69 százalékának volt negatív várakozása, most 56 százalékra esett vissza ez az érték. A mostani mérés szerint a kkv-szektor vállalatvezetőinek 31 százaléka a magyar gazdaság stagnálására számít az elkövetkező félévben, 13 százalékuk pedig javulására.

Hasonlóan a korábbi kutatások eredményéhez, most is valamivel jobbnak látják saját vállalkozásuk kilátásait a megkérdezett vállalatvezetők, mint az országét. 44 százalékuk számít visszaesésre, amely lényegesen jobb érték, mint a decemberi 56 százalék, vagy az előző negyedévi 47 százalék. A jelenlegi helyzet változatlanságára 34 százalékuk számít, míg pozitív változásra összesen 22 százalékuk.

A megkérdezett vállalkozók 30 százaléka tervez beruházást a következő fél évben, ami magasabb, mint a fél évvel ezelőtti 27 százalékos arány, de enyhe visszaesést mutat az előző negyedévi eredményhez képest (33%). A következő fél évben a cégek 25 százaléka tervez hitelt felvenni.

Kutatási módszertan

A kis- és közép vállalatok körében végzett konjunktúra felmérésünket reprezentatív mintán, 700 cég vezetőjének válaszai alapján készítettük. A megkérdezés 2012. június 12-25. között zajlott on-line vállalati panelen keresztül. Az OTP KKV Konjunktúra Index képzésének módja a business survey index-számításon alapul.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo