Az adózókat az adóeljárás során nem csak kötelezettségek terhelik, hanem bizonyos jogok is megilletik, amelyeket az államigazgatási eljárásról szóló törvény és az adózás rendjéről szóló törvény részletez. Ezek között az önellenőrzéshez való jog nem található meg, mivel az adóellenőrzés megkezdését követően az adózónak ez a jogosítványa általában már nem érvényesíthető. Az ellenőrzés megkezdésének napjától a vizsgálat alá vont adó és költségvetési támogatás önellenőrzéssel már nem helyesbíthető, legalábbis a vizsgált időszak tekintetében – mondja ki az adózás rendjéről szóló törvény. Tudni kell azonban, hogy ez a szabály nem abszolút érvényű – hangsúlyozta Vadász Iván adószakértő az Infoszféra Kft rendezvényén, ahol részletesen ismertette azokat a teendőket, amelyeket az adózóknak el kell végezni, illetve nem kell, vagy nem szabad megtenni, ha “meglátogatja” az adóellenőr. A Magyar Adótanácsadók Országos Egyesületének alelnöke az adózók szemszögéből ismertette az adóeljárási folyamat egyes fontos részeit, ezek során az adózók jogait, a jogorvoslati lehetőségeiket. Felhívta az adózók figyelmét arra is, hogy mely területek tartoznak a revizorok kedvenc ellenőrzési témái közé, s hogy az adózók milyen védekezési stratégiát válasszanak egy esetleges vizsgálat során.
Sok adózó már ott hibázik, hogy nincs teljesen tisztában azzal: mikor kezdődik valójában nála az adóellenőrzés – emelte ki Vadász Iván. Ennek pontos meghatározása azért nagy jelentőségű, mert - bizonyos kivételek mellett – ezt követően az adózó már nem végezhet önellenőrzést. A kivételek közé tartoznak azok az esetek, amikor az ellenőrzést jogsértő módon kezdték meg: így például az ellenőr a helyszíni vizsgálat során nem mutatja be a megbízó levelét, vagy a helyszíni vizsgálatot – a próbavásárlás kivételével – úgy kezdi meg a revizor, hogy ott az adózó vagy annak képviselője nincs jelen, illetve akkor is, ha ismételt ellenőrzésről van szó, amit a törvény tilt. Sokak számára az sem egyértelmű, hogy az új adóellenőrzés ( az új megbízólevél bemutatását) megelőzően benyújtható-e önellenőrzés a korábban már ellenőrzött időszakra és adónemre vonatkozóan. Az adóhatóság iránymutatása szerint igen, mivel, ha az adóellenőrzés eredményeképpen jogerős határozatot hoztak és az adóhatóság, vagy a bíróság utóbb azt megsemmisítette és új eljárásra utasította az első fokú adóhatóságot, abban az esetben az önellenőrzési jog ismételten megnyílik az új ellenőrzés megkezdéséig.
Vadász Iván arra is felhívta a figyelmet, hogy a vizsgálat tárgyát nem képező, vagyis a megbízólevélen fel nem tüntetett adók és időszakok tekintetében az adózót megilleti az önellenőrzési jog. Az ellenőrzés megkezdése egyébként az adózó helyiségében történő vizsgálat esetén a megbízólevél bemutatásával veszi kezdetét. Ha viszont az adóhatóság helyiségében történik az ellenőrzés, akkor az erről szóló értesítés kézhezvételének időpontja számít a revízió kezdetének. Vagyis arról van szó, hogy mindkét esetben ezen időpontokat követően az adózó már nem gyakorolhatja az önellenőrzési jogát. Az adószakértő ugyanakkor arra is emlékeztetett, hogy ha a revizor telefonon felhívja, vagy levélben arról értesíti az adózót, hogy “a jövő héten megy hozzá a székhelyére adóellenőrzésre”, akkor ez nem jelenti azt, hogy az adózó nem végezhetne addig önellenőrzést, mivel az adózó helyszíni vizsgálatakor az ellenőrzés a megbízólevél bemutatásával kezdődik.
Önellenőrzés: az adózás rendjéről szóló törvény szerint az önadózás útján megállapított vagy megállapítani elmulasztott adót, adóalapot – az illeték kivételével – és a költségvetési támogatást az adózó helyesbítheti. A helyesbítés számításánál mindig az adott időszakban érvényes szabályok szerint kell eljárni. Amennyiben az önellenőrzés a jogszabályoknak megfelelően történt, akkor a jogkövetkezmények szempontjából úgy tekintendő, mintha a bevallást és a befizetést az eredeti időpontban fizette volna a meg az adózó. Fontos szabály az is, hogy önellenőrzést csak az elévülési időn – 5 éven - belül lehet végezni, s hogy ily módon csak a beadott bevallást lehet módosítani, tehát például a be nem vallott, téves összegben megfizetett adót vagy a be sem adott bevallást így nem lehet helyesbíteni, illetve pótolni. Önellenőrzést azért érdemes végezni az adózónak, mert lényegesen kisebb a szankciója, mintha az adóellenőrzés tárja fel a hibát: ilyenkor ugyanis a késedelmi pótléknál jóval kisebb összegű önellenőrzési pótlékot kell csak fizetni, s nincs adóbírság sem.
Az önellenőrzés szabályai
Hogyan helyesbítheti adóját az adózó? Nem egyszer előfordul, hogy az adózó – legyen szó magánszemélyről vagy gazdálkodó szervezetről – beadja az adóbevallását az adóhatóságnak, s időközben olyan információk birtokába kerül, amelyek miatt módosul az adókötelezettsége. Ilyenkor önellenőrzéssel érdemes kijavítani a hibát, mert ez jóval kevesebbe kerül, mintha az adóhatóság tárja fel a hibát.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Sok nagy okos már világháborút lát
Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat
A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.