A pénzügyi beszámolók megfelelősségének követelménye határozta meg az elmúlt években a belső ellenőrök munkáját. Napjaink elvárásai azonban megnőttek az átfogó üzleti teljesítményének javítására, valamint a kockázatok szélesebb körű kezelésére, ideértve a visszaélésekhez, nagy összegű programokhoz, szerződésekhez és tranzakciókhoz kapcsolódó kockázatokat is. Ez olvasható az Ernst & Young legfrissebb, Global Internal Audit Survey (Globális Belső Ellenőrzési Felmérés) főbb megállapításai között. Minden eddiginél nagyobb a belső ellenőrzési csoportok leterheltsége, köszönhetően a növekvő felelősségnek - derül ki a 24 országban 138 belső ellenőrzési vezetővel készített felmérésből.
Számukra a legnagyobb kihívást a speciális szaktudással rendelkező emberek alkalmazása jelenti. Azoké a munkatársaké, akik a folyamatosan változó és az újonnan felmerülő kockázatok kezelésének szakértői. Ebből is kiolvasható, hogy a legnehezebb feladat a toborzás és megtartás jelenti az olyan speciális szaktudást igénylő pályákon, mint az IT, a visszaélések, valamint az üzleti és működési kockázatok. (Néhány évvel ezelőtt még minden munkáltató elsődleges szempontja még az volt, hogy legyen megfelelő számú alkalmazottja. Azonban megváltozott a gazdasági élet tempója, és erre a lüktető, gyorsan változó környezetre a munkaerőpiac is reagált.) Szintén ezek azok a területek, amelyek a válaszadók szerint vállalatuk számára a legnagyobb kockázatot jelentik. A válaszadók több mint egyharmada nem rendelkezik képzett munkaerővel a visszaélés-megelőzés és -feltárás területén.
Emellett további képzettségbeli szakadék mutatkozik a tranzakciók és az adózás kérdéseiben is. A belső ellenőrzési csapatoknak jelentős átszervezésre van szükségük ahhoz, hogy a pénzügyi beszámolókészítés megfelelőssége terén meglévő jártasságukat az üzleti/működési kockázatok kezelésére is kiterjesszék - mutat rá a felmérés. Így a belső ellenőrzés a vállalat számára nagyobb hozzáadott értéket állíthat elő, megfelelve ezzel az érdekelt felek növekvő várakozásainak.