Áttörés jöhet Észak-Írország ügyében

Sajtóértesülések szerint az Európai Unió egy olyan javaslatot tett le a britek elé, amely megoldást jelentene Észak-Írország ügyében, ám Theresa May székébe is kerülhet ennek elfogadása.

 

 

Vészesen közeledik a határidő, amíg egy lehetséges Brexit-megállapodásnak legalább az alapjait le kellene fektetni, hogy március végéig a jóváhagyási folyamat is végbemehessen. Az idő nagyon szoros: a 27 uniós tagállam jóváhagyási procedúrája miatt legkésőbb szerdáig, az uniós vezetők következő találkozójáig valamilyen tervet kellene letenni az asztalra s tárgyalófeleknek. A kilépési megállapodások egyik neuralgikus pontja Észak-Írország kérdése, ugyanis a schengeni határövezet elhagyásával vissza kellene állítani a szoros határőrizetet Dublin és Belfast között, ami - amellett, hogy tönkretenné az északír gazdaságot - az északír polgárháborús helyzetet lezáró nagypénteki megállapodást is veszélyezteti, amelyben a felek rögzítették a határőrizet feloldását. (A Brexit után Nagy-Britannia harmadik országnak minősülhet!)

Kép:Pixabay

Sajtóértesülések szerint az Európai Unió egy olyan tervet rakott most a britek elé, amelyben Észak-Írország a schengeni övezet tagja maradhatna és korlátozott hozzáférést is kapna az unió belső piacához. Gazdaságilag Belfast számára ez lenne a legjobb megoldás. A gond ott van, hogy ebben az esetben Észak-Írország és Nagy-Britannia többi része között kellene határőrizetet bevezetni. Ennek politikai következményei beláthatatlanok lennének és az elfogadás esetén szinte biztos, hogy Theresa May székébe kerülne az egyezség, mivel sem a saját pártja, sem pedig a keményvonalas protestáns északírek nem támogatnának ilyen megállapodást. A Financial Times értesülései szerint az angol miniszterelnök egyébként optimista a tárgyalásokat illetően, csütörtökön több kormánytagnak is úgy nyilatkozott, hogy közel van az áttörés az északír ügyben.

Egyelőre megoldást jelenthet, ha Nagy-Britannia mégis részesül egy átmeneti időszakban, és 2020 végéig a vámunió tagjai marad. Ez adna még időt Londonnak arra, hogy kétoldalú szabadkereskedelmi egyezményeket kössön és biztosíthassa, hogy Észak-Írország gazdasága és exportja nem omlik össze szinte azonnal a kilépés után. A probléma ott van, hogy ez a lehetőség eddig is nyitva állt London előtt, az elmúlt két évben, mióta a Brexit véglegesen rögzített döntés lett – és semmi sem történt. Így nincs biztosítéka annak, hogy az átmeneti, - alig másfél éves - időszakban szárnyakat kap a Downing Street és sorra hozza majd tető alá a szabadkereskedelmi egyezményeket.

Hogyan tovább?
Alig fél év maradt a brit kilépésig, de még a közelben sincs semmilyen megegyezés. Hat hónappal az egyezség határideje előtt egymást sározza a brit kormány és az EU, miközben Theresa May miniszterelnöki széke is egyre inkább inog. Egyelőre a legkonstruktívabb terv is arról szól, hogy ismételjék meg a népszavazást.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo