Ársapkát húznak Putyin fejére

Először Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke jelentette be, hogy eljött az ideje az árkorlátnak az Európába irányuló vezetékes orosz gáz esetében, délután pedig a G7 csoport pénzügyminiszterei döntöttek az orosz kőolaj árának korlátozása mellett.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Oroszország háborúja globális gazdasági zavarokat okoz, veszélyezteti az energia- és élelmiszerellátás biztonságát, a hatására bekövetkezett drágulás pedig aránytalanul nagy mértékben sújtja a sérülékeny csoportokat, különösen az eleve élelmezési és költségvetési kihívásokkal küszködő országokban. Ezért továbbra is szükség van az Oroszország elleni határozott és összehangolt szankciókra, amelyek már éreztetik hatásukat és idővel tovább erősödnek majd, jelentősen visszavetve az orosz gazdaság teljesítőképességét - fejtették ki.

Mint írták, a tervezett árplafon is azt szolgálja, hogy csökkentse Oroszország bevételeit, és így az Ukrajna elleni háború finanszírozási forrásait. Ugyanakkor azt is célozza, hogy enyhüljön a kőolaj világpiaci árára nehezedő nyomás, méghozzá azáltal, hogy a kőolajimportáló országok továbbra is hozzáférnek az orosz kőolajhoz, de már a közösen kialakított plafon alatti áron.

A hetek egyben felszólították a világ országait, hogy csatlakozzanak a kezdeményezéshez, tegyenek javaslatokat a mechanizmus kialakítására és kötelezzék el magukat amellett, hogy csak az együtt meghatározott ár alatt vásárolnak kőolajat és olajtermékeket Oroszországtól.

Magyarországnak várhatóan nem tetszik majd a világ legnagyobb gazdasági hatalmainak ötlete, csak most már nem lesz elegendő önmagában a brüsszeli szankciós politikát hibáztatni.

A G7 csoport informális egyeztető fórum, a soros elnök Németország mellett ugyanis az Egyesült Államokat, Franciaországot, Japánt, Kanadát, Nagy-Britanniát és Olaszországot, valamint az Európai Uniót, mint nemzetek feletti intézményt fogja össze.

A fórum 1975 óta működik, és 1998-ban tagjai közé fogadta Oroszországot, így átalakult G8 csoporttá. Azért működik mégis G7 csoportként, mert Oroszország tagságát 2014-ben az Ukrajnához tartozó Krím félsziget nemzetközi jogot sértő bekebelezése miatt felfüggesztették.

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszternek épp tegnap jelent meg véleménye a tervezett ársapkáról a Magyar Nemzetben.

A gáz árának európai szintű korlátozása – lényegében a referenciaként használt holland gáztőzsde árainak maximálása – átgondolatlan ötlet, ugyanis könnyen egy indirekt orosz gázembargóhoz vezethet. Az EU a gáz nyolcvan százalékát importálja, főként Oroszországból. Ha az árat korlátozni fogják, Oroszország teljesen elzárhatja a csapokat. A gázárakat tehát csak állami veszteségátvállalás mellett lehet rögzíteni, különben hiány alakul ki.
A politikus szerint tehát összefoglalva nem térhetünk le a magyar útról.

Moszkva egyébként azonnal reagált az ársapka tervére.

Egyszerűen nem fogunk olajat és kőolajtermékeket szállítani olyan vállalatoknak vagy államoknak, amelyek korlátozásokat vezetnek be, csak a piaci verseny feltételei szerint dolgozunk – fogalmazott Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes a TASZSZ orosz hírügynökség szerint.
A független szemlélődő most nehéz helyzetben van. Vajon a gazdaságilag legerősebb országok szakemberei mind tudatlanul ítélik meg a helyes energiapolitikát és csak mi magyarok vagyunk egyedül a bölcsek köve birtokában, amikor elítéljük ársapka tervüket, vagy Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter kénytelen, kelletlen erősíti az orosz álláspontot. Ami tény, már csak az ársapka nyugati belengetésére estek az energiaárak, ami Magyarországnak, mint nagy importőrnek, már önmagában is jó.

Véleményvezér

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo