Augusztus végéve kifut az egyik kormányzati intézkedés, a bértámogatás, melyet a kormány alapvetően a munkahelyek megmentése érdekében vezetett be. Ennek apropóján a kormány ismét a vállalkozásokat kérdezné a tapasztalataikról.
A Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet együttműködésével egy 34 pontból álló kérdőív kitöltésére kéri az Innovációs és Technológiai Minisztérium a vállalkozásokat. A kérdések alapvetően az őket foglalkoztató problémákra, kérdésekre irányulnak, miközben szeretnék megtudni a véleményüket a kormányzati intézkedésekről, a várakozásaikról, valamint a kilátásaikról.
Az egyéni tapasztalásokon alapuló szubjektív vélemények mellett tényszerű, bizalmas információkra is kíváncsi a kormány. Ilyen például az, hogy a vírus hazai megjelenésekor, vagyis márciusban, mekkora pénzügyi tartalékkal rendelkezett a cég. A pontos összeget nem kéri a kormány, csak időtartamra kíváncsi. A bértámogatási program esetleges meghosszabbítását illetően fontos információkat is szeretne megtudni a tárca. Ilyen az a kérdés, mely arra irányul, hogy a meglévő pénzügyi tartalékok mellett, pótlólagos külső források nélkül, mennyi ideig tudja foglalkoztatni a jelenleg alkalmazásban álló dolgozókat.
Ezért azért lényeges pontja a kérdőívnek, mert egy Kormányinfón Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter laptársunk, az mfor.hu kérdésére elárulta, mivel a bértámogatás mellé plusz egy havi foglalkoztatási kötelezettség vonatkozik az igénylő cégekre, ezért nagy kérdés lesz, hogy mennyire tudják tartani ezt a létszámot.
A bértámogatás meghosszabbítása abban az esetben kerülhet napirendre a kormánynál, ha a vállalkozói szektorban azt tapasztalják, a meglévő dolgozói létszámot nemhogy bővíteni nem tudják a jelenlegi gazdasági helyzetben, de inkább leépítésekre mutatkozik esély.
A bértámogatás meghosszabbítása mellett újabb, a vállalkozásokat célzó mentőintézkedések meghozatalát segítheti az a kérdés, melyben az olyan várható akadályozó tényezők iránt érdeklődnek, melyek az üzleti tevékenység folytatását nehezítik. Ilyen lehet a teljesség igénye nélkül a kapacitás-, kereslet-, anyaghiány, vagy a munkaerő/szakemberek hiánya, a nyersanyagok árai, vagy akár a Brexit hatása is.