Amerikai befektetők a magyar gazdaságról

Az Amerikai Kereskedelmi Kamara Magyarország jövője 2002 – 2007 címmel szervezett fórumot. Ezzel az AmCham a politikai élet szereplői és a gazdaság közötti párbeszéd megteremtésére tett kísérletet. A pártok képviselőinek felszólalása előtt az AmCham egy –egy szakértője a gazdasági élet szereplőinek nevében mondta el véleményét az adott kérdésben.

Az AmCham a gazdaság területén az elkövetkező öt év legfontosabb teendőiként az EU csatlakozási tárgyalások lebonyolítását, valamint a vállalkozóknak és a társadalomnak a teljes jogú tagságból eredő jogokra, és kötelezettségekre való felkészítését említették. E mellett a magyar gazdaság szempontjából lényeges a Monetáris Unióban való részvételre való felkészülés, és az azzal kapcsolatos tájékoztatás is. Jelen pillanatban ahhoz, hogy az ország igazából profitáljon a csatlakozásból, az uniós támogatások befogadási képességét erőteljesen javítani kell. A mezőgazdaság támogatására vonatkozó Sapard program tapasztalatai intő jelként szolgálhatnak – hangzott el a fórumon. Az ország versenyképessége szempontjából kulcsfontosságú az oktatás, képzés, nyelvi képzés jobbá tétele, a nemzetközi folyosókkal összhangban történő autópálya fejlesztésének, és a vasúti közlekedés javításának kérdése.
A külföldi működő tőke megítélése meghatározó a magyar gazdasági fejlődés szempontjából.

A csatlakozást követően az EU-ból érkező működő tőke külföldi jellege megszűnik, erre a magyar társadalmat fel kell készíteni, és külön figyelmet kell fordítani az EU-n kívülről érkező befektetések ösztönzésére. Nem a beérkező tőke volumene az elsődleges szempont, a hozzáadott értéket és a magasabb technikai színvonalat képviselő beruházásokat kell ösztönözni – hívta fel a figyelmet Bienerth Gusztáv, a PricewaterhouseCoopers vezérigazgatója.

Pénzügyi kérdésekben Richard Pelly, a Budapest Bank elnök – vezérigazgatója ismertette az Amcham álláspontját. Magyarország jól halad a pénzügyi unióhoz vezető úton, s az országnak nincs félnivalója, hiszen a mikrogazdaság egyre jobban igazodik az uniós modellhez. Azonban - különösen a föld- és csődtörvények tekintetében - rövid időn belül el kell érni a teljes jogharmonizációt.

Az általános forgalmi adó szintje szintén lényeges a versenyképesség szempontjából. Az AmCham szakértői a 17-18 százalékos legfelső kulcsot tartanák kívánatosnak.
A pénzügyi szektorban szükséges volna, hogy a bankok száma csökkenjen, és a tulajdonosi kör még nemzetközibbé váljon. 2007-re már nincs helyük az állami tulajdonban lévő bankoknak.. A jövő bankrendszere nem a fiókhálózatokra fog épülni. A digitalizáció – e-banking, SMS - forradalmasítani fogja a piacot, és Magyarországnak ki kell használnia jelenlegi előnyét. A következő öt év forradalmi változást hozhat a magánszemélyek hitel felhasználásában, s a gazdasági expanzió pozitívan hathat a jelzálogpiacra.
Jelentős lépéseket kell még megtenni a minden gazdaság motorjául szolgáló kis- és középvállalkozások működési feltételeinek javítása érdekében – hangsúlyozta Richard Pelly. A kkv-k fejlődését a magán- és az állami szektornak együttesen kell felgyorsítania.

A fórumon külön szekció foglalkozott a versenyképesség kérdésével, ahol az AmCham véleménye szerint kiemelkedő jelentőségű a hazai közigazgatás/közszolgálat átfogó reformja. A kamara nevében Sugár András a Westel 900 GSM Rt. vezérigazgatója mondta el véleményét. Szerinte a közszféra megfelelő működését biztosító alapértékek – átláthatóság, a minőségbiztosítási rendszerek révén a minőségi szemlélet meghonosítása, a hatékonyságot mérő- (benchmark) és javítórendszer mind a magán, mind az állami szférában – meghatározóvá válása hazánk versenyképességének egyik kulcsa. Sugár András példaként az Európa bizottság által 2001. októberében kiadott Fehér könyvre hivatkozott, amely a TQM (Total Quality Management) tükrében bemutatja a jó kormányzás alapelveit. Ennek átvételére az AmCham és a Joint Venture Szövetség többször tett javaslatot.

Jó lenne, ha a multinacionális vállalatok egyre inkább Magyarországra telepítenék K+F részlegüket, és a magas hozzáadott értéket képviselő termékek és szolgáltatások mind nagyobb hányadát hazai szakemberek állítanák elő. Mindehhez azonban szükséges a kormányzat koncepciózus, hosszú távra tervező, átfogó innovációs politikájának megalkotása, mivel az utóbbi években a hazai K+F elmaradt a világszínvonaltól – mondta Sugár András. Sőt, a közelmúlt tendenciái azt mutatják, hogy mind Lengyelországban, mind Csehországban a K+F kiadások részesedése az egy főre eső GDP-ből megelőzi már Magyarországét. Ez hosszútávon veszélyezteti hazánk versenyképességét.

Az AmCham egészségügyre vonatkozó álláspontját Székely Krisztina a Pfizer Hungary Kormányzati Kapcsolatok igazgatója ismertette. Az egészegészségügy nagyobb prioritást élvez, mintsem hogy költségvetési tehertételként legyen kezelve. Ez a jelen és a jövő humán erőforrásába történő beruházás. Ennek a szemléletváltásnak a feltétele egy a kormányzati cikluson átívelő politikai akarat. Ami ehhez szükséges: a versengő, üzleti alapú kiegészítő biztosítók megjelenése által - a szolidaritási alapon működő közegészségügyi modell mellett - nyerjen teret a piaci modell; az egészségügy ellenőrzött privatizációja; szektor semleges finanszírozás; a kasszák átjárhatósága.
A megelőzés eredményeinek finanszírozása, és a beteg állapotának megfelelő szintű ellátás terén fokozni kell a hatékonyságot. Az Amcham szakértői úgy vélik, hogy a mennyiség finanszírozása helyett a hatékonyságfinanszírozásának kellene előtérbe kerülnie. Szintén fontos lenne, hogy a biztosító által fizetett működési költségek piaci árúak legyenek, és tartalmazzák az amortizációt, a menedzsment ösztönözve legyen a költséghatékony forrásfelhasználásra, valamint, hogy emelkedjen a humánerőforrás képzettségi és jövedelmi szintje.

Öt év múlva olyan Magyarországot szeretnénk magunk előtt látni – mondja az AmCham hozzászólójaként David Young, a Kohlmann & Young személyzeti tanácsadó cég partnere – amelyben magas az egyetemet, főiskolát, szakoktatási intézményt végzők száma, és ezek a szakemberek megfelelnek egy korszerű gazdaság követelményeinek. Ennek érdekében a kormánynak komoly forrásokat kell fordítania az oktatásra, amely pénzt értelmesen és hatékonyan kell elkölteni. Az üzleti életnek a jövőben minden szinten szorosan együtt kell működnie az oktatási intézményekkel. A business világ szereplőinek anyagilag támogatnia kell a kutatást, és az oktatókat, ösztöndíjakat kell létrehozniuk, és már tanulmányaik befejezését megelőzően is keresniük kell a kapcsolatot a diákokkal.


Pártos vélemények a gazdaságról


Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo