Amerikában az inflációs várakozások 1981 óta a legmagasabb szintet érték el

Az amerikai tőzsdék a múlt héten erősödtek, amit a Kínával fennálló kereskedelmi feszültségek enyhülésére utaló biztató jelek okoztak. Trump elnök megerősítette a Federal Reserve vezető szerepét, ami megnyugtatta a piacokat. A Nasdaq főbb indexei felfelé mozdultak, miközben a kis- és közepes kapitalizációjú részvények is emelkedést mutattak már harmadik egymást követő héten.

Németország azonban kihívásokkal néz szembe. A kormány stagnálásra módosította az évre vonatkozó GDP-előrejelzését, és Joachim Nagel, a Bundesbank elnöke arra figyelmeztetett, hogy az export sérülékenysége enyhe recesszióhoz vezethet. Eközben az eurózónában áprilisban lelassult az üzleti tevékenység, a PMI-összetevő 50,1-re esett, valamivel a bővülést jelző küszöb fölé. A feldolgozóiparnak a kereskedelmi aggodalmak ellenére sikerült fenntartani a növekedést, miközben a szolgáltatások mérséklődtek. Az Egyesült Királyságban a kiskereskedelmi forgalom felfelé mutatóan meglepetést okozott, márciusban 0,4 százalékkal nőtt. Ennek ellenére a fogyasztói bizalom gyengült, és az IMF csökkentette az Egyesült Királyság 2025-ös növekedési előrejelzését. Összességében a pozitív piaci mozgások ellenére továbbra is fennáll a gazdasági ellenszél a régióban, amit a kereskedelmi bizonytalanság és az óvatos fogyasztói hangulat okoz.

Ázsiai piacok: A politika alakítja a befektetői hangulatot

Az ázsiai részvények általában erősödtek, a japán Nikkei 225 2,8 százalékkal, a kínai Shanghai Composite pedig 0,61 százalékkal erősödött. Japánban a globális kereskedelmi tárgyalások előrehaladása támogatta a hangulatot, bár a gazdasági háttér továbbra is összetett. Az elmúlt két év leggyorsabb ütemében gyorsult fel Tokióban az infláció, amit a magasabb élelmiszerköltségek és a csökkentett energiatámogatások segítettek elő. A Bank of Japan fenntartotta óvatos álláspontját, jelezve, hogy a további kamatemelések a vámhatások közepette a gazdasági stabilitástól függenek. Japán sürgősségi segélyintézkedéseket is bevezetett az olyan kritikus ágazatokra nehezedő tarifális nyomás mérséklésére, mint az autóipar és az acélipar.

Véleményvezér

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.
A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo