A válság rengeteg változást hozott a munkaerőpiacon, melyek szektoronként nagyon eltérőek voltak. A korlátozások most kezdődő feloldásával azonban fellélegezhetnek a cégek, melyek igyekeznek bővíteni a létszámot, leginkább a turizmus-vendéglátás területén, ahol jelentősen visszaesett a foglalkoztatottak száma az elmúlt évben.
„Nem lehet azt mondani, hogy csupán az említett szektorok azok, akik igénylik a munkaerő beáramlást, hiszen a fogyasztás növekedésének hatása meg fog jelenni más gazdasági területeken is, a kereskedelemben és a szolgáltatóiparban is, aminek következtében várhatóan a gyártásba is be fog gyűrűzni a folyamat.”
Újra munkaerőhiánnyal küzdünk, csak most vannak teljesen új kihívások is, mint például a keresletnek és kínálatnak a helyreállása, ágazati, képzettségbeli és földrajzi szinten. A vállalkozásoknak nagyon nehéz pótolni azokat, akiket tavaly kénytelenek voltak elküldeni, teljesen felbolydult a munkaerőpiac, és nagyon nagy mértékben növekszik az elvándorlás.
„Amit mi látunk tanácsadóként és gyakorló munkaerő-közvetítőként, hogy valójában a keresések a legkülönbözőbb szektorokban vannak. Én nem látok túl nagy különbséget, hiszen most majdnem minden gazdasági cég munkaerő felvevő piac. Mindez a munkáltatóknak természetesen nehézséget fog okozni, hiszen többen állunk sorba, vagy éppen versenyzünk majd egy-egy jó munkaerőért.”
Ugyanakkor megfigyelhető egyfajta magatartás-változás is: a járvány helyzet hatására rengetegen módosítottak pályát, vagy váltottak munkahelyet egy kedvezőbb pozícióért, őket nehéz lesz visszacsábítani a szektorba, amelyet elhagytak.