Már-már hozzánk nő, velünk él a 8 százalékos alapkamatot. A lehető legszélesebb körben jósolták meg, hogy a monetáris könnyítésre most hétfőn nem kerül sor. Azaz a sok hónapos trendnek megfelelően nem kell most sem számolni kamatvágással. Biztosan nem?
Alig több mint egy hete állt elő azzal a megállapítással a monetáris ügyekben igen jó tájékozottsággal bíró Kopint-Tárki, hogy a 12 havi infláció decemberben 4,5-5 %-ra eshet, s az év végére 6,75 %-os alapkamattal ésszerű kalkulálni, következésképp akár már áprilisban dönthetnek a csökkentés mellett. Mondhatni, hogy szinte szerencsés is a sikerekért mindenre képes kormányzat magatartása, mely ezúttal visszafogottnak, óvatosnak tűnik, s bár a pénzügyminiszter ugyancsak minapi jóslatában ott volt a szinte töretlen optimizmus, mégsem csak azt mondta a nyilvánosság előtt, hogy a fogyasztáscsökkenés kisebb lehet a prognózisban szereplő mértéknél, hanem azt is, hogy az idei éves infláció előirányzatát 7 %-ra emelte a PM. Amin - tesszük hozzá - olyan nagyon nem lehet csodálkozni. De ez azt is jelenti, hogy legalább is most, a hónap utolsó "jegybanki hétfőjéhez" közeledve a kormányzat azon sem lesz, hogy bekövetkezzék az idei első kamatvágás. Totó nyelven: az 1 és az X - a csökkentés, a 8 % meghagyása - belefér, a 2, vagyis az két-három hónappal ezelőtt még lehetségesnek tartott alapkamat-emelés azonban már egyszerűen senkinek nem jut eszébe.
Az elemzők sem érvelnek másként, szerintük is a kamatdöntő ülés döntése a nem döntés lesz. Így változatlanul 8 százalékon hagyják az alapkamatot, de már májusban hozzálátnak a csökkentéshez. A márciusban már tetőzött infláció után áprilisban okkal várták a folytatás jellegét, azt, hogy a változás bekövetkezik-e, vagy csak lassan fordulnak meg a folyamatok. Mindenesetre az üzengetős nyilatkozatháborút sem mellőzték az autentikus szereplők a múlt héten, hiszen volt, aki az inflációs kockázatok meglétét gondolta tartósnak és figyelmet érdemlőnek, volt, aki az év elejei béradatokat tartotta kedvezőnek, következésképp azok hatásait is, megint más pedig a forint erősödésének "üzenetét" hallotta meg.
A hellyel-közzel kapcsolódó vitatéma alább hagyott, nem esik annyi szó a sávspekulációról, pontosabban a pénzügyminiszter állt elő azzal, hogy az ügy nincs napirenden. Mindenesetre a 245 forint környéki eurót nem könnyű szeretni, sokkal inkább mondható népszerűnek az esztendő végére jósolt 253 forintos árfolyam.