A mérséklődés a KSH közlése alapján alapvetően az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem (2,6%), illetve az üzemanyag-kiskereskedelem (4,0%) csökkenése befolyásolta. Az előző havihoz képest jelentősen lassult a forgalom visszaesése, különösen a nem élelmiszer jellegű termékek esetében, amelyek értékesítési volumene a januári 3,0 százalékról 0,3 százalékra esett. Az üzemanyag értékesítés csökkenése jelentősen, az élelmiszereké szerényen gyorsult a naptárhatástól megtisztított adatok szerint. (A részletes adatokat a KSH április 24-én közli majd.)
Stabilizálódik a fogyasztás
A közölt adat az elemzők által vártnál jóval kedvezőbb. Miként azt Suppan Gergely, a Takarékbank szenior elemzője MTI-hez eljuttatott kommentárjában kiemelte: a visszaesés mértéke 1,4 százalékra mérséklődött a januári 2,6 százalékot követően. Felhívta a figyelmet arra, hogy az előzetes becslés alapján a kiskereskedelmi értékesítések mintegy 0,5-0,7 százalékkal haladhatták meg az előző havit, ami egyértelműen a fogyasztás stabilizálódására, kisebb élénkülésére utal.
A második félévtől lehet növekedés
A körülményekhez képest biztatónak értékelte a februári kiskereskedelmi adatot Török Bálint, a BudaCash elemzője, mivel megállt az a csökkenés, ami a tavalyi évet jellemezte. Tény ugyanakkor, hogy ezzel még csak a 2009 és 2011 közötti stagnáláshoz tért vissza a kiskereskedelem. Emelkedésre az első félévben mindezzel együtt sem számít a szakember, ez álláspontja szerint növekedés 2013 második felétől lehet.