A Brouillard Communications új vállalati hírnévre vonatkozó felmérése vállalati jelzőkben fogalmazza meg, hogy ki a legjobb és a legrosszabb. – A menedzserek a rossz hírekre sokáig emlékeznek – 500 szakember mondja el, hol a legarrogánsabb a vezetés, hol a legszűkebb a vállalati kultúra, de azt is, mely vállalatok bánnak legjobban alkalmazottaikkal, melyek a legélvezetesebbek és a leginnovatívabbak.
NEW YORK – Mely vezető USA-beli vállalatokat szeretnék az egyszerű alacsonyabb beosztású vezetők leginkább vezérigazgatóként irányítani? Ezzel szemben mely vállalatok vezetése a legkevésbé vonzó számukra? A felmérésből kiderült, ha lehetőséget kapna arra, hogy benevezzen a „Vezérigazgató egy napra” versenybe, sok vezető fő műsoridős szélsőségekre ragadtatja magát. Amerika legfelsőbb vállalati pozíciói vagy a „Legyen Ön is milliomos”, vagy a „Leggyengébb láncszem” játszására adnak lehetőséget.
Így fest az érzékelési szakadék, mely egy 500 üzleti szakember bevonásával lefolytatott új felmérésből derül ki, akiket arra kértek, hogy képzeljék el magukat felsővezetői beosztásban. A New York-i vállalati reklám- és PR ügynökség, a Brouillard Communications, a következő kérdést tette fel: „Melyik nagyvállalat vezérigazgatójává neveztetné ki magát a legszívesebben?” Ennek alternatívájaként a Brouillard azt is megkérdezte a vezetőktől, hogy mely vállalatok élén állnának a legkevésbé szívesen. A válaszadók határozott véleménnyel rendelkeztek a vállalatokról és ágazatokról, melyekben – személyes választásuk szerint – szívesen dolgoznának és melyektől inkább távol tartanák magukat.
A Wal-Mart Stores, Inc. vezette a vállalatok sorát, melyeket az amerikai vezetők elmondásuk szerint leginkább szeretnének vezérigazgatóként irányítani, mégpedig a szavazatok 20%-ával. A kulcstényezők a teljesítmény és a hírnév voltak, különösen a Wal-Mart konzisztens működési múltja és az a képessége, hogy olyan termékeket állít elő, melyek „boldoggá teszik az embereket”.
„Az ehhez hasonló megjegyzések arra az alapvető igazságra hívják fel a figyelmet, hogy annak bizonyításának hogy egy vállalat képes az áruk leszállítására, még mindig nagyon sok köze van a vállalati hírnévhez, több, mint annak, hogy egy vállalat látszólag vezető pozícióban van” – mondta Lyddan úr. Amit szeretünk és amire szükségünk van. A legkívánatosabb vezérigazgatói állásokat felvonultató jelentkezési lapon felsorolt többi jól ismert vállalat esetében a technológia, a szórakoztatóipar és az üdítőitalok diadalmaskodtak az alapvető létszükségletek felett. A Wal-Mart után a Microsoft (15%), a Coca-Cola (12%) és az AOL/Time-Warner (11%) következtek a sorban, megelőzve az Exxon-Mobilt (8%), a Home Depot-t (7%), a General Electric-et (7%) és a Pfizert (5%). A vezető vállalatok tábláján a szórakoztatás másik prominense a Walt Disney (4%) állt kilencedikkánt, és végül az első tízbe jutott még az Eli Lilly is, szintén 4%-kal. Összességében az autóipar, az olaj- és gázipar valamint a pénzügyi szolgáltatások együttesen is csak a legkívánatosabb vállalatok 19%-át tették ki, miközben a fogyasztási cikkek egyedül 39%-ot. A legáhítottabb vezérigazgatói állások a technológia és a kommunikáció területéről kerültek ki, mely a szavazatok 41%-át kapta.
„Világosan kiderült, hogy azok a vállalatok, melyektől az amerikaiak a szállítás, az élelmiszerek, az energia és a pénzügyi szolgáltatások terén függenek, nem szükségszerűen hordozzák azt a fajta szikrát és szexepilt, melyet a legtöbb vezető az álom vezérigazgatói állással társít” – mondta Lyddan úr. Felhívta a figyelmet arra, hogy a leggyakrabban megnevezett cégek listájáról hiányoznak az olyan A-listás vállalatok, mint a General Motors, a General Foods, az AT&T és az IBM. Nem szerepeltek a listán életbiztosítók, bankok és vagyonkezelő vállalatok sem. Rámutatott arra, hogy a válaszadók által a Disney, a Coke és az AOL/Time-Warner kiválasztásakor megnevezett egyik legfőbb indok az volt, hogy ezeket a vállalatokat szórakoztatónak és érdekesnek tartják (a Disney „szórakoztató” hányadosa volt a legmagasabb, 25%).
Könnyen elképzelhető, hogy nem kevesen Bill Gates, a Microsoft alapítójának és elnökének személyes gazdagsága miatt választották a Microsoftot, melynek nettó értékét 63 milliárd USD-re becsülték. Valóban, sokan azt mondták, hogy a Microsoft vezérigazgatói posztjának megcélzásakor a legcsábítóbb a „pénz/hatalom/ellenőrzés” volt, mely a munkakörrel együtt jár. („Erről Steve Ballmer vezérigazgatót kellene megkérdezni” – mondta Lyddan úr.) Mindazonáltal a redmondi, washingtoni szoftveróriást ágazati vezető pozíciója és innovációja miatt is sokan kinézték maguknak, a válaszadók nem fukarkodtak a felsőfokú jelzőkkel választásuk alátámasztásakor. „Noha az utóbbi időkben voltak problémái, a Microsoft tele van intelligens, kreatív emberekkel, akik bármilyen irányba képesek elvinni a vállalatot, hogy a csúcson maradhasson" – mondta egyikük.
A győztesek közül a Coke bizonyult termékeinek erőssége folytán a legvonzóbbnak – az üdítőital-gyártó céget választók 51%-a nyilatkozta, hogy ez volt az első számú kritérium, miközben termékkínálatának köszönhetően semelyik másik vállalat nem szerzett 15%-nál több vezérigazgatói szavazatot. A Brouillard vezetője a legáhítottabb vezérigazgatói állások kiválasztásakor több kiemelt demográfiai jellegzetességre is felhívta a figyelmet:
Az AOL/Time-Warnert többször nevezték meg felső- és középvezetők, mint egyszerű szakemberek, ami arra enged következtetni, hogy e vállalat a vállalati előremenetel szempontjából sóvárgott hely.
A technológiai/kommunikációs vállalatokat az USA észak-keleti és nyugati részén élő válaszadók sokkal vonzóbbnak találták, mint akár a déli, akár a középső területek lakói, ami logikus következménye annak, hol találhatók a munkahelyek és a legfőbb piaci szereplők.
A szakemberek sokkal kisebb hangsúlyt fektettek a vállalati teljesítményre (72%), mint a felsővezetők (87%). A felsővezetők azonban sokkal inkább hajlottak arra, hogy az innovációt és a kreativitást nevezzék meg egy bizonyos vállalat kiválasztásának kritériumaként (33%), szemben a középvezetőkkel (20%) és a szakemberekkel (24%).
A nők határozottan jobban vonzódnak a recesszióbiztos vállalatokhoz (36%), mint a férfiak (17%). Ehhez hasonlóan, a 35 év alatti válaszadók gyakrabban hangsúlyozták a recesszióval szembeni védettséget (40%), mint akár a 35-54 év közöttiek (29%), vagy az 55 év felettiek (csupán 16%). „Ez nagyon érdekes megfigyelés – arra enged következtetni, hogy a fiatalabb generáció vagy józanabb és realisztikusabb a vállalati hírnév értékelésekor, vagy inkább naivabb, mint azok, akik már átéltek néhány gazdasági ciklust és arra a meggyőződésre jutottak, hogy a recesszióbiztos vállalat nem létezik" – mondta Lyddan úr.
Ki akar vezérigazgató lenni? A Brouillard Communications vállalat hírnévre vonatkozó felmérése
A legkívánatosabb vezérigazgatói állások:
1. Wal-Mart Stores
2. Microsoft
3. Coca-Cola
4. AOL/Time-Warner
5. Exxon-Mobil
6. Home Depot
7. General Electric Corp.
8. Pfizer
9. Walt Disney Co.
10. Eli Lilly
A legkevésbé kívánatos vezérigazgatói állások:
1. Exxon-Mobil
2. Philip Morris
3. Microsoft
4. AOL/Time-Warner
5. Cisco Systems
6. AT&T
7. Bridgestone/Firestone
8. Verizon
9. Lucent Technologies
10. Intel
Akarsz egy napra vezérigazgató lenni?
Persze, ha a Wal-Mart, az AOL/Time-Warner, a Coca-Cola vagy a Microsoft között választhatok
Semmi esetre sem, ha az AT&T, a Bridgestone, a Philip Morris, és különösen ha az Exxon-Mobil a választható vállalatok
Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!
2025. január 23. 15:30
Véleményvezér
Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe
Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe
Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart
Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.
Soha nem látott kevés szavazattal győzött a Fidesz a dombóvári választáson
Mi a kevés és mi a sok?
Így kerül háromszor többe ugyanaz a termék Magyarországon, mint Spanyolországban
Ugyanannál az áruházláncnál.
Kiakad, ha meglátja, milyen méregdrága tárgyakra bukkant Hadházy Ákos Orbán Ráhelék fotóján
A minimalizmus mellett azért megcsillan a luxus.