Ágyú vagy vaj: hogyan finanszírozható Európa felfegyverzése?

A védelmi költségvetés emelésének lehetősége a gazdasági növekedés fenntartása mellett az elmúlt évek egyik legakutabb kérdésévé vált Európában. Míg egyes tagállamok a gazdaság militarizálásában a jóléti kiadások elkerülhetetlen csökkenését és a gazdasági teljesítmény visszaesését látják, mások azzal érvelnek, hogy a védelmi célra átcsoportosított források az ipari termelés, foglalkoztatás, kutatás és fejlesztés megélénkülése miatt pozitív hatással lehetnek a nemzetgazdaságra. A NATO-ban már idén 3 százalékra emelhetik a tagállamok GDP-arányos védelmi költésének minimumát, az EU pedig 800 milliárd euróból fegyverkezne. Így hamarosan a gyakorlatban is kiderül, hogyan teljesít az európai gazdaság a növekvő védelmi költekezés terhe alatt. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzése.

Az ágyú vagy vaj dilemmája

A közgazdaságtan egyik közismert, mély szakirodalommal rendelkező kutatási területe az „ágyú vagy vaj dilemma”, amely a nemzetgazdaságok védelmi kiadása és gazdasági növekedése, jóléti finanszírozása közti összefüggést vizsgálja. A dilemma szerint a védelmi és jóléti kiadások csak egymás kárára növelhetőek, úgynevezett trade-off (haszonáldozat) keretében. Tehát ha többet költünk fegyverekre, akkor kevesebb maradhat oktatásra, egészségügyre és szociális kiadásokra. Mivel az elmélet a fegyverkezést a nem termelő ágazatok közé sorolja, ezért eszerint a költségvetés súlypontjának eltolódása a védelmi kiadások irányába negatívan hat egy ország gazdasági növekedésére. Az elméletet azonban sok szakirodalomban rögzített eset cáfolta már, hiszen a gazdasági növekedést számos más külső és belső tényező, gazdaságpolitikai döntés együttállása befolyásolhatja.

Jólét vagy biztonság?
Jólét vagy biztonság?
Fotó: Depositphotos

A védelmi költségvetés emelésének lehetősége a gazdasági növekedés fenntartása mellett Európában az egyik legakutabb kérdéssé vált az elmúlt években. A háborúk okozta turbulens geopolitikai helyzet, valamint az amerikai védelmi garanciák megkérdőjeleződése a transzatlanti szövetségi rendszeren belül arra készteti az európai országokat, hogy önállóan és uniós szinten is többet költsenek a védelemre. A NATO tagállamok pedig várhatóan a jelenlegi GDP 2 százalékos védelmi költési kötelezettség minimum határát hamarosan 3-3,5 százalékra emelhetik.

Véleményvezér

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.
50 nap után válaszolt Lázár János a főpolgármesternek Mini-Dubaj ügyében

50 nap után válaszolt Lázár János a főpolgármesternek Mini-Dubaj ügyében 

Szemétfronton már egyetértenek az illetékesek.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo