Ugyanakkor, ha időben elkezdjük a felkészülést a nyugdíjas éveinkre, azzal magunkon és a családunkon is segíthetünk. Sokaknak az öregkorra, nyugdíjas évekre való takarékoskodás jelenti az öngondoskodást, és a különféle megtakarítási formák közül az életbiztosítás mellett a nyugdíjjal kapcsolatos megtakarításokat azonosítják azzal. Pedig az Egészségpénztári tagság is az öngondoskodás egy igen jelentős formája, aminek segítségével könnyíthetünk nyugdíjas éveinken. Ugyanis amíg dolgozunk, addig érdemes az utolsó évekig befizetni az egészségpénztári számlára, kihasználni ezzel az adó-visszatérítés lehetőségét, amivel spórolhatunk időskorunkra.
Pénztártagnak lenni több okból kifolyólag megéri: a gyorsabb és kiegyensúlyozottabb orvosi vizsgálatok és kezelések, gyógyszerköltségek és az esetleges váratlan kiadások mellett még családi (önsegélyező) szolgáltatásokat is biztosít, aminek köszönhetően segíthetünk családtagjainkon.
A családi (önsegélyező) szolgáltatások egyik formája az idősgondozás támogatása, amit a pénztártag saját részre vagy kezdeményezett családtagjának kérhet, és ezt felhasználhatja gondozási, ápolási intézményben való elhelyezés napi vagy havi díjának támogatására. A megváltozott egészségügyi állapotú személyek otthoni gondozást is igénybe vehetnek, amelyet házi ápolói szakszolgálat vagy szociális gondozószolgálat biztosít. Azért is érdemes egészségpénztári számláról fizetni ezeket, mert a pénztárba befizetett összeg 20 százlékkal gyarapodhat évente, maximum 150 ezer forinttal. Emellett az időseket támogathatjuk társkártyával is, így a patikában és rendelőkben fizethetnek vele a pénztártag egyenlegét terhelve, ugyanis a pénztárnál elszámolható egészségügyi szolgáltatásokat bejelentett családtagjai is igénybe vehetik.