Az átfogó, fiskális konszolidációs programot a piacok és az elemzők egyaránt jól fogadták" - jelentette ki az IMF delegáció vezetője. Hozzátette azt is, hogy a következő két évre elhatározott intézkedések segítik a konszolidáció elmélyítését. "Meggyőződésünk, hogy ezek az intézkedések csökkenteni fogják a magyar gazdaság sérülékenységét, amely az előző években jelentős volt" - hangsúlyozta Ashoka Mody.
Noha a pénzügyi sérülékenységen sikerült Magyarországnak úrrá lennie, az IMF aggódik amiatt, hogy a magyar gazdaság növekedése lelassulhat, ami 2005 óta megfigyelhető - közölte az IMF igazgató-helyettese. A tárgyalásokról kiadott összefoglalójában a Valutaalap megállapítja, hogy a költségvetési kiigazítás nem biztosítja a gyors gazdasági fellendülést: 2007-ben a gazdasági növekedés 2,7 százalékra esik vissza, 2008-ban pedig 3 százalékra emelkedik. A közelmúltbeli beruházási trend nem kedvez, és a vállalati hitelfelvételei megtorpanása azt jelzi, hogy a beruházási aktivitás valószínűleg gyenge marad.
A 2005-os gazdasági lassulással együtt ezek a folyamatok arra engednek következtetni, hogy Magyarország növekedési potenciálja évi 3 százalékra eshetett. A közszféra finanszírozási igényének jelentős csökkenése ugyanakkor javíthatja a vállalkozások finanszírozási feltételeit és így hozzájárulhat a kedvezőbb üzleti környezethez. Annak érdekében, hogy a fiskális konszolidáció eredményei 2008-2009 után is fennmaradjanak, hosszabb távra szóló, a fiskális reformok új generációjának bevezetésére van szükség - mondta az IMF delegáció vezetője.
Családtámogatás, adórendszer
Az egészségügyi szektor reformját a kórházak átszervezésével, a vállalati irányítás meghonosításával ajánlatos folytatni - tette hozzá Ashoka Mody. Véleménye szerint a nyugdíjreformmal kapcsolatos lépéseket minél előbb életbe kell léptetni, át kell gondolni a családtámogatások és a lakásépítések támogatásának rendszerét, valamint az önkormányzatok finanszírozását. A költségvetés stabilizálása miatt nem lehetséges az adók összegének csökkentése, ugyanakkor az adórendszer egyszerűsítése és a vállalati adóalap szélesítése része lehet a fiskális reformfolyamatnak - jelezte Ashoka Mody, aki üdvözölte az ingatlanadó bevezetését.#page#
Az IMF igazgató-helyettese úgy vélte, hogy szükséges lehet a bonyolult személyi jövedelemadó áramvonalasítása, a fogyasztást terhelő adók növelése és az élőmunkát terhelő adók csökkentése. Hozzátette, hogy a javaslat nem a személyi jövedelemadó egységesítését, azaz egykulcsos rendszert jelent. "Megismételjük a lebegő árfolyam-rendszerre való áttérésre vonatkozó ajánlásunkat" - áll az IMF tárgyalásokról kiadott összefoglalójában, amely szerint a közelmúltban újra napirendre került ez a kérdés a magyar gazdaságpolitikai közegben.
Az IMF úgy látja, hogy a vita a káros árfolyamerősödés rövid távú kockázataira összpontosult. Miközben létezik ilyen kockázat, a döntést és annak időzítését inkább középtávú megfontolások alá kellene rendelni - fogalmaz a Valutaalap. Az IMF véleménye, hogy az árfolyamsáv ugyan széles, de alkalmanként korlátozta a pénzpolitikát. Mivel a sávnak egyébként haszna nincs, kockázatkezelési szempontból a megszüntetése volna kívánatos. "Ismeretes számunkra az IMF álláspontja, amely javasolja a forint árfolyamsávjának eltörlését" - felelte újságírói kérdésre Karvalics Ferenc, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke, azonban nem szolgált további részletekkel. Ashoka Mody szerint az MNB-nek akkor ajánlatos elkezdenie a kamatenyhítést, ha az infláció is süllyedni kezd.