Júniusban a devizabevételek az előző hónapokhoz képest is kiemelkedő mértékben, 23,7%-kal emelkedtek. Ez azt jelzi, hogy a forint euróhoz mért árfolyamának 4,8%-os erősödése a tavalyi év azonos időszakához képest a külföldi turisták magyarországi költésének növekedését eredményezte.
A folyó fizetési mérleg egyenlegének javításához a turizmus 2001. első félévében 1,2 millió euróval járult hozzá. A turizmus egyenlege 13,7%-kal haladta meg a 2000. I.-VI. hónapban regisztrált értéket. Az aktívum 14,5%-kal haladta meg a külkereskedelmi és 28,6%-kal a folyó fizetési mérleg hiányát.
A kereskedelmi szálláshelyek forgalma
A kereskedelmi szálláshelyek vendégforgalma az I-VI. hónapban 2,4%-kal nőtt (7,1 millió vendégéjszaka), ami a külföldi vendégéjszakák számának 8%-os növekedéséből és a belföldi kereslet 4%-os csökkenéséből adódott. A belföldi vendégéjszakák csökkenése az alacsonyabb kategóriáknál tapasztalható, hiszen az ötcsillagos szállodákban 37%-kal, a négycsillagosokban 9%-kal, a háromcsillagosokban 0,3%-kal nőtt a belföldi forgalom. Az egycsillagos szállodákban 39%-kal, a kétcsillagos szállodákban 3,4%-kal, maradt el a vendégéjszakák száma 2000. első félévéhez képest, ami az alábbi tényezőkkel van összefüggésben:
• Az egy- és kétcsillagos szállodai kategóriában 584 szobával (-5,2%) csökkent a kapacitás 2000-hez képest. Az ifjúsági szállások kapacitása ugyanakkor 386 szobával bővült (+13,8%).
• Az üdülési csekkel érkező vendégek száma elmaradt az előző évitől: tavaly az első félévben 65 504 fő váltott be üdülési csekket, míg idén - az inaktív rétegek létszám kiesése miatt - csak 18 850 fő. A jelentős csökkenés a csekkértékesítési rendszer módosulásának következménye. Az inaktív rétegeknek bizottsági döntés alapján ítélik oda a csekkeket. Mivel ezek a döntések még folyamatban vannak, a csekkfelhasználás éves szinten folyamatosan fog jelentkezni. (Tavaly ezek a csekkek már februárban elfogytak és nagyrészük az első hat hónap során felhasználásra került.)
• A hazai lakosság megtakarításai 2001-ben csökkentek (2001. májusig 53 milliárd forint), amit korábban elhalasztott beszerzésekre (tartós fogyasztási cikk vásárlás) fordítanak, illetve összefüggésben lehet a megélénkült lakásépítési kedvvel. Ez azonban azt is eredményezi, hogy ebben a körben a belföldi üdülésre kevesebb pénzt fordítanak az idén.
A hazai vendégek 8 milliárd forintot költöttek a szálláshelyeken, ami 9%-kal haladja meg az előző évi összeget.
A szállodai vendégéjszakák aránya a kereskedelmi szálláshelyek vendégforgalmán belül 69%-ot tett ki. (Az arány az előző év azonos időszakában mért értékhez képest lényegében nem változott). A szállodai vendégéjszakáknál a növekedés üteme 2,8% volt. Az átlagosnál magasabb volt a növekedési ütem az ötcsillagos (400 ezer vendégéjszaka, +23,6%), a négycsillagos (1,4 millió vendégéjszaka, +3,2%) és a háromcsillagos (2,3 millió vendégéjszaka, +7,2%) szállodai kategóriákban. A magasabb kategóriájú szállodák forgalomnövekedéséhez hozzájárult a hónap során hazánkban megtartott vízilabda EB és az Eurostat értekezlet is, melyek résztvevői - a sajtó és egyéb a rendezvényhez kapcsolódó külföldiek - főként a magasabb besorolású szállodákat vették igénybe.
A félév végéig a szállodák átlagos szobafoglaltsága 43,5% volt, kismértékű emelkedést mutat a tavalyihoz képest. Az átlagosnál jobb töltéssel működtek a négy- (56,4%) és az ötcsillagos (62,1%) szállodák.
A szállásdíj bevételek átlagosan 9%-kal emelkedtek és megközelítették a 37 milliárd forintot. A szállásdíjak 78%-át (29 milliárd forint) a külföldiek költötték el. További 29 milliárd forint bevétel származott a vendéglátó és az egyéb szolgáltatásokból. A kereskedelmi szálláshelyek összes bevétele folyóáron megközelítette a 66 milliárd forintot, ami 11%-kal volt több mint tavaly az első hat hónapban.
Június végéig országosan 25 gyógyszálló több mint 3 800 szobával és 8 600 férőhellyel állt a vendégek rendelkezésére. Az összes szállodai férőhelyek 9%-a található a gyógyszállókban, míg a vendégéjszakákból és a szállásdíj bevételekből 12%-kal részesednek. Az év első felében a gyógyszállók vendégéjszakáiból a külföldiek aránya 67% (101 ezer vendégéjszaka).
Az első hat hónap során az üdülési csekkértékesítési forgalom (1 milliárd forint) 8%-kal, az egy főre eső juttatás (22.926 forint) 6%-kal nőtt, így az új rendszer az I. félévben az alacsonyabb szállás kategóriákban forgalomkiesést okozhatott.
Nemzetközi turizmus
A német és az osztrák turisták által eltöltött vendégéjszakák továbbra is meghatározó részarányt (46%) képviselnek a külföldi vendégforgalomból. A német turisták az első hat hónapban 1,6 millió vendégéjszakát töltöttek Magyarországon (+1,5%). Az Ausztriából érkező turisták összességében 1%-kal (302 ezer) kevesebb vendégéjszakát töltöttek a szálláshelyeken, a szállodákban azonban 1%-kal nőtt az osztrák forgalom (219 ezer).
Az USA-ból érkező vendégek június végéig 203 ezer vendégéjszakát töltöttek el (+6%) a szálláshelyeken. A dollár erősödése miatt Európa kedvelt úti cél az amerikaiak körében, a forint árfolyamának néhány százalékos emelkedése nem befolyásolja utazásaikat.
Olaszországból 237 ezer vendégéjszakát regisztráltak (+16%) a félév során. Júniusban a növekedés 35% volt. Az olasz turistáknál idén tudatosodik, hogy Magyarországra, ugyanúgy mint az EU országokba, nem szükséges útlevél. Az olaszok utazási szokásaiban is változás történt. Az eddigi szinte kizárólagos augusztusi vakációzás helyett kihasználják az ünnepnapokkal összekötött hosszú hétvégéket más hónapokban is. Ezen a területen Magyarország piaci pozíciói erősödtek.
A lengyel turisták vendégéjszakái tavasz óta folyamatosan emelkednek. A félév során a növekedés 12% volt, a júniusi forgalom növekedése meghaladta a +35%-ot. A képviseletnél történt vezetőváltást követően új koncepció került alkalmazásra. Ennek keretében a főszezont megelőzően - mivel a lengyelek 3/4-e egyénileg utazik - a reklámkampány nem az utazási irodák, hanem a nagyközönség felé irányult. Ez a változtatás és a "közel, olcsó, napos" szlogen júniusra már meghozta a várt eredményt. A lengyelek legkedveltebb úti célja idén Hajdúszoboszló.
Az észak-európai (Svédország, Norvégia) államok valutái gyengültek a dollárhoz képest, amely csökkentette a dollárövezethez tartozó úti célok iránti keresletet. Mivel az euró övezethez kapcsolódó turisztikai fogadó területek relatív telítettek, ez megnövelte a Magyarország iránti keresletet. Hozzájárult még a forgalom növekedéséhez, hogy most jelentkezik a képviselet hatékony marketing munkájának eredménye. Az 1999. évi kiemelt turisztikai kampány után továbbra is központban volt a városlátogató és gyógyturisztikai kínálat kiajánlása.
Az orosz beutazó forgalmat nem érintette a vízumkényszer bevezetése. Júniusban a vendégéjszakák 54,4%-kal nőttek
A holland turisták vendégéjszakáinak száma júniusban közel 50%-kal nőtt. A félév során az emelkedés 22%. A hollandok elsősorban az aktív turizmus hívei (kerékpár, gyalogtúra, vízi sportok stb.). Hazánk változatos földrajzi adottságaival (síkvidék, dombvidék, tavak) megfelel a holland elvárásoknak. A hollandok 50-50%-ban szervezett, illetve egyéni módon utaznak, 30-30%-ban kempinget, nyaralóházat, illetve 40%-ban szállodát vesznek igénybe.
Említésre méltó növekedést ért el még Izrael (+98%), Franciaország (+19%), Nagy-Britannia (+18%), Görögország (+18%), Horvátország (+18%), Bulgária (+50%), Szlovákia (+21%), Szlovénia (+13%), és Svájc (+12%).
A magyarok kiutazásai
A június végéig eltelt időszakban magyar állampolgárok 5 millió alkalommal lépték át a határt, közel annyiszor mint a tavalyi hasonló időszakban. Legtöbben (48%) az osztrák határszakaszon hagyták el az országot.
Árfolyam-alakulás és hatásai
A fő küldő országokban (Ausztria, Németország, Hollandia, Franciaország, Olaszország, Nagy-Britannia, Skandinávia, USA stb.) az idei szezonra a forint árfolyamváltozásának jelentősebb visszatartó hatása nem várható. Ezt támasztja alá a külföldi szállodai vendégéjszakák növekedése, ami június hónapban 9,5%-ot tett ki, meghaladva az első félév 7,1%-os átlagát. A jövő évi szerződéskötésekkor azonban a forint erősödéséből adódó új feltételekkel számolni kell a külföldi nagy utaztató cégekkel való tárgyalásoknál (pl.: TUI, Neckerman).
Az augusztusi határszemle tapasztalatai
Hegyeshalmon a Gazdasági Minisztérium 120 millió forintos támogatásával autóbuszsáv-bővítés valósult meg és rendszerbe állt a mobil útlevél-leolvasó rendszer.
Az idei rekordot július 28-án érte el a határátkelő, amikor 115.000 átlépést regisztráltak. Ehhez képest a Forma-1 forgalma is eltörpül, hiszen a legnagyobb igénybevétel pénteken és vasárnap délután várható, amikor mintegy 60.000 turista fogja átlépni a határt.
A szintén a Gazdasági Minisztérium anyagi támogatásából megvalósuló debreceni és sármelléki légi, valamint fertőrákosi vízi határátkelő is beváltotta, sőt túl is teljesítette a hozzá fűzött reményeket:
• A debreceni repülőtér folyamatos nyitva tartását idén kezdte, eddig 130 nemzetközi repülés történt 2.000 utassal. A Tunisair rendszeres charterjáratot üzemeltet 120 férőhelyes Boinggel, most tervezi ezt 160 férőhelyes MD90-essel felváltani.
• Sármellék már harmadik szezonban tart nyitva nyáron folyamatosan. Július 15-én érkezett az 500. charterjárat, augusztus 8-án a 70.000. utas.
• Sopron és környékének turisztikai életében új időszámítást eredményező kezdeményezés volt a fertőrákosi vízi határnyitás is, amely szintén a GM anyagi segítségével valósulhatott meg. Július 1. óta több mint 5.000 személy és 700 vízi jármű határátlépése történt meg.
A Gazdasági Minisztérium Turisztikai Helyettes Államtitkársága, valamint a HOP és a VPOP közötti együttműködés kifogástalan. A közös erőfeszítések eredményeként gyakorlatilag megszűntek a panaszok az indokolatlan várakozások vagy a szolgálatot teljesítő határőrök, illetve vámosok magatartásával kapcsolatban. Példaként említhetjük a Velencei Karnevált, amikor tavaly több órás várakozással lehetett átjutni a határon, ez idén gyakorlatilag várakozás nélkül történt.
A Forma-1-re érkezők fogadására a HOP és a VPOP felkészült, jelentős várakozás a tavalyihoz képest fokozott érdeklődés miatt sem várható.
A HACCP rendszer bevezetésének tapasztalatai
A vendéglátás és közétkeztetés keretében történő élelmiszer-előállítás és forgalmazás feltételeiről szóló 80/1999 (XII.28.) GM-EüM-FVM együttes rendelet értelmében az üzletek üzemeltetői a HACCP rendszer alkalmazását 2002. január 1-től kötelesek megkezdeni.
A nemzetközi gyakorlat azt mutatja, hogy Csehországban 2003, Lengyelországban 2004. január 1. a bevezetés határideje, Olaszországban és Finnországban szabályzatot, illetve útmutatót adtak ki.
A Gazdasági Minisztérium a kis- és középvállalkozások segítése érdekében pályázat keretében támogatja a felkészülést, továbbá a külföldi példákhoz hasonlóan segíti egy HACCP kézikönyv kiadását, amely várhatóan 2001. októberében kerül kereskedelmi forgalomba. Elkezdődött továbbá az egyeztetés az érintett tárcákkal a rendelet szakmailag indokolt módosításáról, ideértve a hatályba lépés idejét is.
Budai értékelése
Budai Zoltán, a GM turisztikai helyettes államtitkára augusztus 13-i sajtótájékoztatóján az első félévi statisztikai és nemzeti banki adatok birtokában kijelentette, hogy a forint euróhoz mért árfolyamának 4,8 százalékos erősödése a tavalyi év azonos időszakához képest a külföldi turisták magyarországi költésének növekedését eredményezte. Nem tért ki viszont arra, hogy a Magyar Nemzeti Bank csak a külföldi devizák és valuták forintra történő átváltásának mennyiségét tudja regisztrálni, függetlenül attól, hogy a tranzakciót milyen állampolgárságú személyek végzik. Holott a turisztikai devizabevétel rekordjának nevezhető, első félévi 1,8 milliárd eurót kitevő pénzváltásokban, amelyek 18 százalékkal haladták meg a tavalyit, számottevő szerepet játszhattak magyar állampolgárok is, akik közül sokan a magyar valuta erősödése miatt devizatartalékaikat forinttartalékokra váltották.
A Központi Statisztikai Hivatal adatait elemezve, amelyek szerint az egycsillagos szállodákban az idén a tavalyinál 39 százalékkal kevesebb vendégéjszakát regisztráltak, Budai megállapította, hogy a legalacsonyabb kategóriájú hotelek kapacitása tavaly óta 584 szobával csökkent. A belföldi turisztikai kereslet mérséklődéséhez még hozzáfűzte, hogy május végéig csökkentek a lakosság megtakarításai, és a szálláshelyeken – az elosztási rendszer más időzítése következtében – eddig kevesebben jelentkeztek üdülési csekkel. Az inaktívaknak bizottságok ítélik oda ugyanis a csekket, és ez a folyamat még távolról sem zárult le. A hazai vendégek így is nyolcmilliárd forintot költöttek a szálláshelyeken, ami kilenc százalékkal haladja meg az előző évi összeget.
A turizmus bevételei 2001. első félévében
A turizmus devizabevételei 2001. első félévében meghaladták az 1,8 milliárd eurót – derül ki az MNB augusztus 12-én közzétett, előzetes adataiból és Gazdasági Minisztérium elemzéséből -, ami 18,1%-os többletet jelent az előző év hasonló időszakához képest.
Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!
2025. január 23. 15:30
Véleményvezér
Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe
Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe
Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart
Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.
Soha nem látott kevés szavazattal győzött a Fidesz a dombóvári választáson
Mi a kevés és mi a sok?
Így kerül háromszor többe ugyanaz a termék Magyarországon, mint Spanyolországban
Ugyanannál az áruházláncnál.
Kiakad, ha meglátja, milyen méregdrága tárgyakra bukkant Hadházy Ákos Orbán Ráhelék fotóján
A minimalizmus mellett azért megcsillan a luxus.