Az előző évektől eltérően az első fél évben például az alacsony keresetű ágazatok érték el a legnagyobb keresetemelést - állapítja meg az elemzés. Legalább 19 százalékkal növelték a kereseteket az építőiparban, a szálláshely-szolgáltatásban, a vendéglátásban, az erdőgazdálkodásban, az egészségügyi és szociális ellátásban, a mezőgazdaságban, a könnyűiparban.
Ugyancsak ellentétben az előző évekkel, az első fél évben az alacsonyabb keresetű fizikai foglalkozású munkavállalók keresete nőtt jobban. Ez a különbség elérte az 1 százalékpontot a szellemi munkát végzőkkel összehasonlítva.
A Központi Statisztikai Hivatal adataiban szereplő 23 ágazatból 12 tartozik az átlagosnál alacsonyabb bérszínvonalú szakmák közé. Ezek közül 9 a nemzetgazdasági átlagot meghaladó, három pedig átlag közeli keresetnövelést ért el.
Az előterjesztés kiemeli: a jelentős minimálbér-emelés nem járt együtt elbocsátásokkal. Az első fél évben az alkalmazásban állók száma - a legalább öt dolgozót foglalkoztató vállalkozásokat és a költségvetési intézményeket is számítva - 0,9 százalékkal emelkedett. Az üzleti szférában ez 1,3 százalékos létszámbővülést, a közintézményeknél 0,7 százalékos mérséklődést jelentett.
Ágazatonként jelentős eltérések tapasztalhatók a létszámváltozásban. Egyes szakmáknál továbbra is dinamikus a létszámnövekedés, máshol viszont számottevő csökkenés tapasztalható. A csökkenés oka viszont nem a minimálbér jelentős növelése. Ezt bizonyítja a tanulmány szerint, hogy a számottevő minimálbér-emelést megvalósító ágazatok közül növekedett a létszám a kereskedelemben, a szálláshely-szolgáltatásban, a vendéglátás területén, az építőiparban és a szociális ágazatban. Az egészségügyben, a textil-, a ruha-, a bőriparban a korábbi évekhez hasonló 2-3 százalékos létszám-mérséklődést lehetett megfigyelni.
A tanulmány rámutat: a mezőgazdaság, erdőgazdaság területén tapasztalható csak a tavalyinál nagyobb ütemű, majdnem 10 százalékos létszám-csökkenés az alkalmazottak körében.
Forrás: MTI
A tárcák szerint nem volt kedvezőtlen hatása a minimálbér megemelésének
Nem érzékelhetők a minimálbér idei januári, mintegy 57 százalékos, 40 ezer forintra emelésének a szociális partnerek által korábban feltételezett kedvezőtlen hatásai - hangsúlyozza a Gazdasági Minisztériumnak és a Pénzügyminisztériumnak az Országos Munkaügyi Tanács részére készített előterjesztése.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.