Az egyetem kutatási eredményeit szeretné eljuttatni a gazdaság szereplőihez a Szegedi Tudományegyetem és a Magyar Tudományos Akadémia által életre hívott Dél-alföldi Élet- és Anyagtudományi Kooperációs Kutatási Központ Zrt. (DEAK). A biotechnológia, az informatika és a társadalomtudományok területei a meghatározóak, de mint Gyulai Tamás üzletfejlesztési igazgató fogalmazott a Dél Alföldi Régió cégei előtt megtartott előadásában, ezek nem kőbe vésett tételek.
Azaz bármely vállalkozás elképzelését megpróbálják teljesíteni. Segítenek a pályázati források feltárásában is, valamint odafigyelnek arra, hogy az egyetem kutatóitól megrendelt feladatok minél hamarabb hasznosítható eredményben öltsenek testet. Amely a cégek számára a legfontosabb elvárás, derült ki a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara és a kamarában működő Enterprise Europe Network iroda égisze alatt összehozott rendezvényen.
A cégeknek újdonságok kellenek
A Pick Szeged Zrt. kutatásért és fejlesztésért felelős vezetője szerint az egyetemek a már elért eredményeiket akarják eladni a cégeknek, a felvetett problémákra nem újdonságokat ajánlanak. Egyfajta szervezetlenséget is tapasztalnak, hiszen az egyetem részéről külön-külön keresik meg őket. Hiányzik az összehangolt kapcsolattartás.
A régió kkv-it tömörítő Regionális Megújuló Energetikai és Építőipari Klaszter menedzsere ezt azzal egészítette ki, hogy az egyetemnek benyújtott szerződéstervezetek sok személy kezén "mennek át", amely szintén nehezíti a közös munkát. Ez a fajta rugalmatlanság és szervezetlenség a későbbiekben még a Szegedi Tudományegyetem hátrányára válhat - vélték az egybegyűltek.
Mérnök, mérnök és még több mérnök
A villamos rendszereket és informatikai hálózatokat gyártó, szentesi központú Legrand Zrt. képviselője a műszaki értelmiséget hiányolta a régióból. Ők többek között azt szeretnék, hogy az innovációs alapért cserébe szakembereket kapjanak az egyetemtől. (Az innovációs járulékot a nagyobb cégek adó formájában fizeti be az államnak.) A műszaki mérnökképzést hiányolta a Bosch szegedi márkaszervizének vezetője is, aki szerint a megfelelő munkaerő megléte nélkül egy multi cég nem fog beruházni a régióban.
A jelenlegi rendszer nem juttatja el a kis cégekhez az információkat, amelyekkel a k+f tevékenységüket tudnák továbbvinni - összegezte tapasztalatát egy textiliparban érdekelt cég képviselője, aki elmondta, hogy fejlesztési projektjeikhez keresett fizikusokat, orvosokat, de nem talált nyilvántartást, amely ebben segítette volna. Így nehéz túlélni egy kis cégnek.
Megvan az egyetem válasza
A konzultációt Gyulai Tamás, a DEAK Zrt. üzletfejlesztési igazgatója azzal zárta, hogy a felvetett problémák csak megerősítik munkájuk szükségességében, hiszen a kutatási központ egyik feladata, hogy a külön szálakon futó egyetemi projekteket (amelyek a cégek kiszolgálására jöttek létre) "egy ernyő alá" hozza, és összekötő kapocs legyen a vállalkozások és a kutatók között. Mindehhez hatékony kommunikációt is társítanak. Céljuk, költséghatékony működést biztosítsanak a cégeknek az innovációs járulék terhére végzett k+f tevékenység biztosításával.