Világgazdasági helyzet
A III. negyedévben az ipari termelés az Európai Unióban is csökkent, az USA-ban és Japánban pedig a csökkenés mértéke nagyobb lett. A szeptemberi adatok különösen nagy romlást jeleznek. Az USA-ban 6%-kal, Japánban 11%-kal esett vissza az ipari termelés tavaly szeptemberhez képest. Magyarország legjelentősebb külkereskedelmi partnere, Németország ipari termelése a II. negyedévi stagnálást követően a III. negyedévben ugyancsak számottevő mértékben csökkent. A recesszió egyre kiterjedtebbé vált, és hatása a világkereskedelem folyamatos szűkülésében is kifejezésre jutott. A CEFTA-országcsoport gazdasági növekedése is lelassult. A szeptemberi ipari termelés Szlovákiában és Lengyelországban nem érte el a tavalyi szintet, Csehországban pedig mindössze 1%-kal lett nagyobb.
Magyar gazdasági folyamatok
A gazdasági ágak közül a legnagyobb súlyt képviselő és egyben a legérzékenyebben reagáló ipari termelés növekedési üteme az év folyamán fokozatosan csökkent, majd a III. negyed-évben megállt a termelés növekedése. A folyamat mélypontja szeptemberben következett be, amikor az ipari termelés 6%-kal alatta maradt a tavaly szeptemberinek.
Az I–III. negyedév egészében elért átlagos növekedési ütem – az év eleji magas értékek következtében – még így is jelentős (5,5%), ami Európában továbbra is kiemelkedő. A szeptemberi csökkenés mértéke azonban már elérte az európait.
A világgazdasági trendekkel összefüggésben a legnagyobb visszaesés a 300 fő és a feletti exportorientált nagyvállalatoknál következett be. A tavalyi dinamikus növekedés és az év elejei erős kezdés után a III. negyedévi termelésük 5%-kal, a szeptemberi pedig 10%-kal volt kisebb a tavalyinál. Ez a vállalatcsoport adja az ipari termelés több mint kétharmad részét, illetve az ipari export mintegy 80%-át. Jelentős ütemcsökkenés következett be a legkisebb (50 fő alatti) vállalkozások esetében is.
A középméretű vállalkozások (50 és 300 fő között) helyzete kedvezőbb képet mutat. Termelésüket továbbra is élénk (19%-os) növekedés jellemezte. A gyors növekedés fennmaradásában mind a belföldi, mind az exportértékesítés szerepet játszott. (Részesedésük az ipar termeléséből 19%.)
Az építőiparbanfolytatódott a lendületes fejlődés. Az összességében 11%-kal növekvő termelésen belül a két építményfőcsoport teljesítménye azonban nagyon eltérő. Amíg az épületek esetében gyors (30%-os) növekedés mutatkozott az I–III. negyedévben, az egyéb építmények (műtárgyak) építése folyamatosan alatta maradt a tavalyi szintnek. Ez utóbbi jelenségre részben magyarázatot adhat, hogy a sztrádaépítési munkák jelentős részét még nem számlázták le. Kedvezően befolyásolta az építőipari termelés alakulását a lakásépítés dinamikus növekedése. Az év elejétől szeptember végéig kiadott lakáshasználatbavételi engedélyek száma 50%-kal nagyobb, mint tavaly ebben az időszakban volt. Az Európai Unióban a dekonjunktúra a lakásépítést is elérte.
A mezőgazdaság két fő területén a növénytermesztésben, illetve az állattenyésztésben eltérő tendenciák mutatkoznak. A növénytermesztésben a tavalyi csökkenés után jelentős növekedés következett be. Számottevően nagyobb – nemcsak a tavalyinál, hanem az előző öt év átlagánál is – a megtermelt kalászos gabonák és a kukorica mennyisége. Ugyanakkor folytatódott az állatállomány csökkenése. Az augusztus eleji állapot szerint kevesebb van szarvasmarhából, sertésből, és a juhállomány is kisebb lett. Továbbra is kissé növekvő azonban a baromfiállomány. A felvásárolt mezőgazdasági termékek mennyisége január–szeptemberben némileg (1,2%-kal) nagyobb, mint tavaly ugyanebben az időszakban.
A szállítási ágazatokhoz tartozó vállalkozások árutonna-kilométerben kifejezett teljesítménye az I. negyedévben némileg magasabb, a II. ne-gyedévben hasonló, a III. negyedévben alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában, összességében 1%-kal csökkent. A távolsági személyszállítás utasforgalma – utaskilométer alapján – 2%-kal bővült, a helyi tömeg-közlekedésé az egy évvel azelőtti szint körül alakult. Az I–III. ne-gyedév folyamán 135,5 ezer személygépkocsit helyeztek első alkalommal forgalomba, ami 24%-os növekedés az előző év azonos időszakához képest.
A kiskereskedelmi forgalom az első kilenc hónapban a tavaly ilyenkorinál élénkebben, 5,6%-kal emelkedett. A növekedés folyamatosan mérséklődött, az I. negyedévi 7,2% után a II. negyedévben 5,4%, a III. negyedévben 4,7%, ezen belül szeptemberben 3,4% volt az egy ével azelőttihez képest.
Külgazdasági egyensúly
A külkereskedelmi áruforgalom az I–III. negyedév egészében jelentősen emelkedett, az export volumene 12%-kal, az importé 8%-kal volt magasabb, mint tavaly. Az időszakon belül negyedévről negyedévre mérséklődött az ütem, szeptemberben a kivitel némileg nőtt, a behozatal pedig a tavalyi szint alá esett.
A forgalom lassulása javuló egyenleg mellett ment végbe. Az áruforgalom negatív egyenlege az év első kilenc hónapjában 2,4 milliárd dollár volt, 360 millióval kevesebb, mint az előző év hasonló időszakában.
A romló külgazdasági feltételek a vámszabad területek kivitelét érintették a legnagyobb mértékben. Az exportkereslet csökkenése – a termelés magas importtartalma következtében – a behozatal mérséklődését is maga után vonta. Az exportnál nagyobb mértékben csökkenő import ugyanakkor a forgalom további szűkülésére enged következtetni.
A folyó fizetési mérleg hiánya az év első kilenc hónapjában 313 millió euró volt a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint. A negatív egyenleg alig harmada a tavalyinak. A javulás az utóbbi hónapokban jelentkezett, és a folyamat szeptemberben felerősödött. Az év elejétől augusztus végéig az egyenlegjavulást túlnyomó részben a szolgáltatások bevételi többletének emelkedése váltotta ki. Szeptemberben ez a helyzet megváltozott, és az árudeviza-forgalomban jelentkező passzívumcsökkenés vált a folyó fizetési mérleg javulásának meghatározó tényezőjévé.
Tavaly szeptemberben több mint 300 millió euró passzívummal zárt a fizetési mérleg, ezzel szemben az idén kismértékű aktívum alakult ki. A javulás több mint 60%-a az árudeviza-forgalomban jött létre, meghatározóan az import csökkenésével összefüggésében. A szolgáltatások egyenlege szeptemberben is javult. Ezen belül az idegenforgalom is kissé növelte bevételi többletét.
Január–szeptemberben a nem adóság-generáló tőketételeknél mutatkozó forrásnövekedés több mint kétszerese a folyó fizetések hiányának. A szeptember végi nettó adósságállomány valamivel kisebb, mint tavaly volt.
Államháztartás
Az államháztartás hiánya – a PM előzetes adatai szerint – az év első tíz hónapjában 277,5 milliárd forint volt, 99 milliárddal több, mint tavaly ugyanebben az időszakban. A növekmény túlnyomó része (88 milliárd forint) a központi költségvetésben jelentkezett.
A központi költségvetés hiánya január–szeptemberben még közel azonos mértékű volt, mint a megelőző év azonos időszakában, a romlás októberben következett be, ami a kiadások felfutásával függ össze. A társadalombiztosítási alapok tízhavi hiánya 19 milliárd forinttal haladta meg a tavalyit.
Áralakulás
Az előző hónaphoz viszonyítva az iparban a termelői árak az augusztusi 0,1%-kal szemben szeptemberben 0,7%-kal nőttek, főleg az exportértékesítés árainak élénkebb növekedése következtében. Az építőipari termelői árak szeptemberben 0,1%-kal meghaladták az augusztusit, de az előző havi csökkenés következtében még így is elmaradtak valamelyest júliusi színvonaluktól.
A fogyasztói árak októberben 0,3%-kal haladták meg a szeptemberit, míg egy hónappal korábban növekedési ütemük 0,5%-os volt.
Az első háromnegyed évben a termelőiár-emelkedések üteme az egy évvel azelőttihez képest az iparban és a mezőgazdaságban, valamint a külkereskedelemben is számottevően alacsonyabb volt a tavalyinál, míg az építőiparban valamelyest élénkült az áremelkedések üteme. A külkereskedelmi cserearányok romlása a tavalyinál jóval szerényebb mértékű volt. Az ipari termelői árak 6,4%-kal, az építőipari árak 11,6%-kal, a mezőgazdasági termelői árak 12,5%-kal növekedtek. Az exportárak növekedési üteme a tavalyi 10,3%-ról 3,6%-ra, az importáraké 13,3%-ról 4,4%-ra mérséklődött. Az időszakon belül a III. negyedévi export árszínvonala 2%-kal alacsonyabb, az importé hasonló volt, mint egy évvel korábban.
Az időszak utolsó hónapjában az árak az iparban, az építőiparban, a mezőgazdaságban, valamint a fogyasztásban is kevésbé haladták meg az egy évvel korábbit, mint tavaly. Az ütem mérséklődésében fontos szerepet játszott a forint sávszélesítésével összefüggő erősödése és a betakarított jelentős mennyiségű gabona következtében kialakult túlkínálat. Ezek az árak ugyanakkor még alig tükrözik a kőolaj világpiaci árának az utóbbi időben bekövetkezett zuhanását.
A fogyasztói árak késleltetve követik a termelői árak terén kialakult tendenciákat, és más tényezők, pl. a fogyasztói kereslet élénkülése is hatnak rájuk. Az első háromnegyed évtől eltérően azonban január–októberben a fogyasztói árak egy évvel azelőttihez mért növekedési üteme is alacsonyabb volt valamelyest, mint tavaly (az akkori 9,7%-kal szemben 9,6%). Tíz hónap átlagában az élelmiszerek drágultak a legnagyobb mértékben, 14,5%-kal. Emellett meghaladta a 10%-ot a szeszes italok, dohányáruk, a háztartási energia és a szolgáltatások tíz havi áremelkedése is. Az átlagosnál jóval kevésbé, öt és fél százalék körüli mértékben drágultak a ruházkodási cikkek, valamint az egyéb cikkek, üzemanyagok, míg a tartós fogyasztási cikkek ára alig (1,3%-kal) emelkedett.
Az előző év azonos hónapjához viszonyítva a második félév minden hónapjában csökkent az áremelkedések üteme. Októberben az átlagos árszínvonal 7,6%-kal haladta meg az egy évvel azelőttit.
Az átlagosnál jobban dráguló élelmiszerek aránya az alacsonyabb jövedelmű háztartások kiadásaiban jóval nagyobb, mint a magas jövedelmet élvezőkében. Ennek következtében az év első kilenc hónapjában – az előző évhez hasonlóan – az alacsony és a közepes jövedelmű rétegek fogyasztói ár színvonala valamivel jobban nőtt, mint a magas jövedelműeké.
Foglalkoztatottság, keresetek
2001 III. negyedévében a 15–74 éves népesség 53,6%-a volt gazdaságilag aktív. A foglalkoztatottak száma 3 millió 888 ezret tett ki, a munkanélkülieké 230 ezret. Mind a foglalkoztatottak, mind a munkanélküliek többsége férfi. A foglalkoztatottak száma egy év alatt nem változott lényegesen, a munkanélkülieké 12%-kal mérséklődött. E csökkenés jelentősebb az egy évvel korábbinál.
A harmadik negyedévben érezhetően nőtt a foglalkoztatottak száma az Észak-Alföldön (1,8%-kal), valamint a közép-magyarországi régióban (1,1%-kal), jelentősebb csökkenést a Dél-Dunántúlon mértek (2,4%). Ezzel párhuzamosan a Dél-Dunántúlon emelkedett a munkanélküliek száma, a másik két régióban pedig az átlagot meghaladva (23, illetve 19%-kal) csökkent.
Az intézményi munkaügyi statisztika adatai szerint az év első kilenc hónapjában 2,7 millió főt alkalmaztak (az 5 főnél kevesebbet foglalkoztató vállalkozások nélkül), 0,7%-kal többet, mint egy évvel korábban. (Ezen belül a III. negyedévben lassult a létszámnövekedés.) Az év eddig eltelt időszakában az alkalmazásban állók 70%-a a versenyszférában, 29%-a a költségvetési intézményeknél, a fennmaradó 1% a non-profit szektorban dolgozott. A költségvetés létszámleadását a versenyszféra és a non-profit szektor létszámbővülése ellensúlyozta. Nem teljes munkaidőre az alkalmazottak 6%-át jelentették be, 27 ezerrel többet, mint tavaly ilyenkor.
2001 január–szeptemberében a teljes munkaidőben foglalkoztatottak bruttó havi átlagkeresete 97 300 forint volt, a nettó átlagkereset 61 600 forintot tett ki. A bruttó nominális kereset 16,9%-kal, a nettó 15,3%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. Mind a bruttó, mind a nettó keresetek növekedése magasabb volt a tavaly ilyenkorinál. A gyermekkedvezmény nélkül számított reálkeresetek 4,9%-kal emelkedtek. A családi adókedvezmény egy munkavállalóra számított hatása további közel másfél százalékpontos reálkereset-növekedést jelentett.
A szellemi foglalkozásúak nettó 80 400, a fizikaiak 47 300 forintot kerestek. A szellemi foglalkozásúak nettó nominális keresetnövekedése (14,3%) 1,9 százalékponttal elmaradt a fizikaiakétól. Ez feltehetően összefügg a minimálbér-emeléssel.
A recesszió kedvezőtlen hat a magyar gazdaságra is (KSH összefoglaló)
A világ gazdaságilag fejlett térségeiben a dekonjunktúra erősödött az év folyamán, és a kedvezőtlen külső hatások az utóbbi hónapokban Magyarországon is felerősödtek - áll a KSH 2001. november végi összefoglaló elemzésében.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.