A pénzügyi válság előtt Saint-Etienne mellett többek között Rouen, Saint-Saint-Denis és Lille is indexált, változó kamatlábú árazással rendelkező hiteleket vett fel, amelyeket eddig a városok törleszteni tudtak, de a kamatok várható megemelkedésével 2010-től a városvezetők szerint veszélybe fog kerülni az önkormányzatok költségvetése.
A rekordot Saint-Etienne tartja, amely 16 "mérgezett" hitelre kötött szerződést. Ebből a város ötöt már rendezett, s így az elmúlt két évben a kockázatosnak tartott hiteleket az önkormányzat az adósságállomány hetven százalékáról 49 százalékra csökkentette.
Annak jelenlegi teljes összege 190 millió euró, s Maurice Vincent szocialista polgármester szerint időzített bombaként ketyeg a Deutsche Bank 20 millió eurós kölcsöne, amelyet még az előző városvezetés vett fel. A 2022-ig futó hitel idei 4,9 százalékos kamata 2010. január 1-jén 24 százalékra emelkedik, s ezt a város - a kölcsön éves 3,7 millió eurós törlesztése mellett - csak a helyi adók négy százalékos emelésével tudná kifizetni, amit az önkormányzat egyhangúlag visszautasított. A város tavaly 7,5 százalékkal emelte meg a helyi adókat, ebből 2,5 százalékot fordított a "mérgezett" hitelek elleni küzdelemre.
A polgármester a szerződés semmissé nyilvánítását kérte a párizsi legfelsőbb bíróságon, amelyre véleménye szerint "jó esélye" van a városnak, ugyanis elődjét, a konzervatív oldalhoz tartozó Michel Thiolliere-t "senki nem informálta a kölcsön kockázatairól, amit nem is lett volna joga aláírni". Vincent szerint a banknak is tudnia kellett, hogy a francia törvények alapján az önkormányzatok nem fogadhatnak el kockázatosnak tartott spekulatív termékeket.
A város további öt banknak (Dexia, Banques Populaires-Caisses d,Epargne, Société Générale, Crédit Agricole és Depfa Bank) küldött a témában "figyelmeztetést", és jelezte, hogy amennyiben nem sikerül velük megállapodni, őket is feljelenti az önkormányzat a bíróságon.