Huszonnégy óra leforgása alatt kétszer is szót váltottunk Dávid Ferenccel, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége főtitkárával. A múlt csütörtökön még csak készült az Országos Érdekegyeztető Tanács értekezletére, amelyen a kormány elvárt adót helyettesítő megoldását tűzték napirendre. Egy nappal később azonban már kimondta a nemet a munkaadói oldal a pénzügyi tárca elképzelésére. A főtitkárral - akinek szervezete még a múlt év közepén alkotmánybírósági beadvánnyal élt az elvárt adó intézményének bevezetése ellen - először arról beszélgettünk, hogy most mit vártak attól kormányzattól, amelyik nem is titkolta, hogy nem elvárt adó címen, de pénzt fog beszedni be a vállalkozóktól.
- Abban értettünk egyet a kormányzattal, hogy az adózók körét szélesíteni kell - érvelt Dávid Ferenc az OÉT-ülés előestéjén. - De nem tudunk elfogadni olyan megoldást, amilyen azon a feltételezésen alapul, hogy a magyar vállalkozók teljes egésze adót csal, nyereséget, járulékot titkol el. Csak abban tudunk gondolkodni, hogy nem hárítják a vállalkozókra a bizonyítási terhet. Jól felszerelt - szakemberrel, technikával megfelelően ellátott - adóhatóság működik az országban, legyen az ő dolga azon vállalkozások ellenőrzése, amelyekről úgy gondolják, hogy nem gazdálkodnak tisztességesen. Ez a VOSZ-nak is érdeke, hiszen nem lehet versenyezni azokkal a vállalkozókkal, akiknek a cégei elkerülik az adót, nem fizetnek járulékot, áthágják a munkavédelmi előírásokat, ügyeskednek, s ezen előnyök birtokában a becsülettel közterhet fizetők piacát viszik el.
- A VOSZ már látta a PM új terveit, azokban is alanyi jogon bűnösnek kiáltják ki a vállalkozókat?
- A pénzügyminiszternél valóban megfordultunk egy héttel korábban, aki elénk tett egy roppant bonyolult táblázatot, illetve rendszert. Bizonylatok alapján kell beírni a táblázatokba számokat, mert annak alapján akarnak elvárt adóhoz hasonlóan megsarcolni. Csakhogy itt van az első bukfenc, mert ha van fekete gazdaság, akkor hamis bizonylatok alapján hamis számokat írnak be a fekete vállalkozások a táblázatba, ha egyáltalán van bizonylatuk bármiről is. A fiktív számokkal készülő táblázatot kockázatelemzésre használni nem túl bölcs.
- A fekete gazdaságot így valóban nehéz megtalálni, a fehéreket viszont eggyel többször sikerül "tetten érni"...
- Újabb árbevétel típusú adót akartak a nyakunkba varrni. Akkor, amikor világos, hogy az iparűzési adót sem könnyű működtetni. Az árbevétel az a valami, ami nem fejezi ki a vállalkozás jövedelmi és vagyoni viszonyait. A valós helyzetre a hozadék, a nyereség, a profit, a vagyontömeg alapján lehet következtetni.
- A miniszter már az érdekegyeztetésre szánt normaszöveget és táblázatot mutatta meg az érdekképviseleti vezetőknek?
- Még nem, azt az OÉT ülésére ígérték a végleges változatot. De még sem szöveget, sem táblázatot nem láttunk. Így csak reménykedünk, hogy legalább a bizonyítási teher intézményét sikerült kivetetni a múlt héten még forgalomban lévő kormányzati elképzelésekből. Remélhetőleg azt is megszüntették, hogy nem háromévnyi időre visszamenőleg kell ötvenegynéhány kérdést megválaszolni eszelős és fölösleges adminisztráció mellett a vállalkozóknak.#page#
Egy nappal később ugyanerről már múlt időben beszélhettünk, akkor már azt tudva, hogy a munkaadói oldal kerek perec és egyöntetűen elutasította a kormányzati indítványt, benne a Dávid Ferenc által kifogásolt passzusokkal.
- Este hét órakor kaptuk meg a kormányzati anyagot - folytatja immáron "élménybeszámolóval" Dávid Ferenc az elvárt adó utóéletének krónikáját. - Az e-mailben érkezett dokumentum nem volt más, mint az elvárt adó mutánsa, mégpedig olyan mutánsa, amilyen minden részletében rászolgált az elutasításra. Mind a kilenc munkaadói szervezet nemmel illette ezt az anyagot, az egyhangú reagálás ráadásul már csak azért is természetes volt, mert többen csak másnap reggel ismerkedhettek meg a PM-es tervezettel.
- Attól még lehetett volna jó is az anyag.
- Reggel azt azért meg tudta állapítani mind a kilenc szervezet, hogy az új dokumentum tartalmilag sem elfogadható. A táblázat valamivel egyszerűbb lett, mint amit egy héttel ezelőtt láttam, de a filozófiája változatlan maradt, a legbelsőbb vállalkozói ügyekben kívánnak kutakodni. Például azt kell visszamenőleg leírni, hogy mennyi természetbeni juttatást fizet a cégem a dolgozónak, vagy mennyit költ a képzésre, s ha sokat, akkor bizonyára azért veszteséges. Ez nem más, mint a vállalkozói autonómia mélységes megsértése.
- Nem a láthatatlan, nem fizető "feketéket" találják meg ezzel a módszerrel. Szóltak erről is a kormányzatnak?
- Fordítva ülünk a lovon - mondtam az ülésen is. Értelme nincs így az egész kormányzati próbálkozásnak, mert éppen nem arra ösztönöznek, hogy az eltitkolt jövedelmeket feltárják, adózzanak utánuk. Semmiféle hozadéka nem lesz a próbálkozásnak. Sőt, ez is ellenkezőjét érik el, hiszen gondoljuk csak meg, a több százezer új papírt, ha bekerülnek az APEH-hoz, kik és hogyan fogják feldolgozni? S mennyi bírósági ügy lesz mindebből? Eközben pedig tudjuk, hogy jelenleg is, normális keretek között mérlegeket, adóbevallásokat készítenek a vállalkozások, a mai, jelenlegi, meglévő adatokból is minden lényeges dolgot meg lehet tudni, ha meg gyanakszanak, akkor ezen információk alapján menjenek ki a cégekhez és ellenőrizzenek - és találják meg az ügyeskedőket, a csalókat, az adóelkerülőket. De ehelyett az egész vállalkozói közösséget büntetik és vádolják.
- Most tehát irány az Alkotmánybíróság újból?
- Nem, előbb megvárjuk, hogy benyújtsák a Háznak, illetve hogy hogyan dönt a Parlament.