A konvergenciaprogram teljesítéséről szóló előterjesztés vitájában Ungárszky Ágnes, az MGYOSZ képviseletében szintén úgy vélekedett, hogy a munka java még hátra van. Igaz, hogy a célkitűzéseknél kedvezőbben alakult a hiány a múlt évben, illetve ez feltételezhető az idén is, de a beruházások például igen nagy mértékben csökkentek, magasak a kamatok, a költségvetés újraelosztó szerepe igen erőteljes, így kizárja a vállalkozásokat a hitelfelvételből. Elismerte, hogy az export is kedvezőbben alakult a feltételezettnél, de ez elsősorban a költségvetés helyzetét javította. A további hiánycsökkentéshez elengedhetetlen a kiadások radikális mérséklése. Nem járható út, hogy a kormány elsősorban az adók, a járulékok, a bevételek növelésével és a nem a kiadások erőteljes csökkentésével kívánja elérni a célokat.
Az átalaggal még tartjuk a lépést
Tátrai Miklós, a Pénzügyminisztérium államtitkára arra figyelmeztetett, hogy a jövedelemcentralizáció az előző években megalapozatlanul csökkent, ehhez képest kellett azt emelni, de 2008-tól ismét csökkenhet. A konvergenciaprogram szigorító intézkedései okozta recesszió ellenére a GDP bővülése Magyarországon még mindig a közösségi átlagon marad. Ez stabil gazdasági alapot mutat.
Arra a szakszervezeti kérdésre válaszolva, hogy kell-e számítani további adó- és járulékemelésekre, az államtitkár elmondta: ilyesmit nem terveznek, csak az adórendszer olyan átalakítását, amely jobban szolgálja a versenyképességet, a foglalkoztatást. A 2008-tól tervezett általános ingatlanadót is úgy akarják alkalmazni, hogy közben ilyen mértékben csökkennek más elvonások. Ez ugyancsak a GDP 0,3 százaléka, 80 milliárd forint, tehát más adóknál vagy járulékoknál jelentős csökkentésre nem ad lehetőséget.
Az adók és járulékok akkor csökkenhetnek igazán, ha többen kapcsolódnak be a munkavállalók és munkáltatók közül egyaránt a közteherviselésbe. E téren sokkal előrébb tarthatna az ország, ha a társadalmi élet szereplői között - így az OÉT-ben is - nagyobb konszenzus lenne ebben a kérdésben - vélte az államtitkár.