Moody's Investors Service hétfőn egyszerre két fokozattal "Baa3"-ra, a befektetésre ajánlott kategória alsó határára minősítette vissza Magyarország deviza- és forintadósi besorolásait, fenntartva a besorolások negatív kilátását.
A Moody's lépése nyomán hétfőn mintegy 5 bázisponttal (0,05 százalékponttal) megugrottak a forint állampapírhozamok, de keddre lényegében visszaálltak a múlt pénteki szintre. Hétfőn nem volt kibocsátás, amire a bejelentés hatott volna, kedden pedig az ÁKK sikeres három hónapos diszkontjegy aukciót bonyolított. A leminősítésnek csupán a mértéke volt meglepő, a piac már számított a lépésre, és többé-kevésbé beárazta, tette hozzá Borbély László András, aki szerint a hosszú forinthozamok utóbbi hónapban bekövetkezett 80-100 bázispontos emelkedésében elsősorban nemzetközi hatásoknak, főleg az ír problémának volt szerepe.
Nincs koreláció
A hitelminősítések és a CDS-ek árazása között nehéz közvetlen kapcsolatot találni, mondta Borbély László András, például hozva fel, hogy a magyar ötéves CDS-ek jelenlegi 366 bázispontos ára jóval alacsonyabb a nálunk jobb hitelminősítésű ír vagy portugál CDS áraknál.
A hozamok rövid távú emelkedése lényegében nem hat a költségvetés kamat- és adósság-kiadásaira. Az adósságszolgálati kiadásokra érdemi hatást a hozamok tartós növekedése gyakorol, ez az éven belül lejáró állampapírok és a változó kamatozású kötvények magasabb kamatán és az új kibocsájtású kötvényekért elérhető alacsonyabb áron keresztül növeli a kiadásokat.
+1 százalék= +85 milliárd
Ha egy 1 százalékos hozamszint-emelkedés egy éven át - januártól az év végéig - fennmarad, akkor a jelenlegi kibocsátási szerkezettel számolva legfeljebb évi 85 milliárd forinttal emelheti a forint adóssággal kapcsolatos kiadásokat, becsülte a vezérigazgató-helyettes. A hatást az évi egyezer milliárd forint körüli nettó kamatkiadásokhoz kell viszonyítani.
A devizaadóssággal kapcsolatos kiadásokat a CDS árak emelkedése az új külföldi devizakötvények árazásán keresztül befolyásolhatja, ezeknél az aktuális CDS ár a kiindulópont az elvárt hozam kialakításakor, amelyre 50-100 bázispontos felár rakódik. Az ÁKK adósságszerkezetre lefektetett szabályainak megfelelően a devizaadósság harmada változó kamatozású, amelyre viszont az alacsony eurókamatok folytán minimális a kamathatás.