Hazai adottságok
Hazánkban mintegy 40 gyógyszálló működik, gyógyfürdő minősítéssel pedig 35 fürdő rendelkezik. A hazai gyógyvizek különösen alkalmasak mozgásszervi megbetegedések, bőrbetegségek, nőgyógyászati panaszok, keringési betegségek kezelésére illetve rehabilitációjára, valamint ivókúra formájában számos emésztőszervi bántalom kiegészítő terápiájára. Ezen kívül 5 gyógybarlangunk légzőszervi, míg két széndioxid-terápiás központunk keringési rendellenességek kezelésében játszanak fontos szerepet.
Az egészségturizmus sajátos előnyei
Az egészségturisztikai piac gyors növekedésének egyik oka, hogy ez az ágazat – a turizmus más területeivel összehasonlítva – számos egyedi előnnyel rendelkezik.
Ezen a területen gyakorlatilag nem érvényesül a szezonalitás hatása. (Jellemző, hogy amíg a hazai szállodák telítettsége a január-február hónapokban rendkívül alacsony, addig a gyógyszállók forgalma ebben az időszakban is magas.)
Az átlagos tartózkodási idő – a turizmus más ágainál tapasztalható három–öt nappal szemben – jóval hosszabb, a piacvezető országokban nyolc–tíz nap között mozog. (A tendencia jellemző Magyarországra is: amíg a hazai kereskedelmi szálláshelyeken a vendégek átlagos tartózkodási ideje 2000-ben átlagosan 3,4 nap, addig a gyógyszállókban közel 4 nap volt.)
A fajlagos költés – a gyógyászati és kiegészítő szolgáltatások igénybevétele következtében – átlagosan mintegy egyharmadával magasabb, mint a turizmus más területein.
Az egészségturizmus – a kapcsolódó szolgáltatások miatt – az adott turisztikai vonzerő rendkívül széles és komplex hasznosítását teszi lehetővé.
A bevételek jelentős része devizában jelentkezik.
A magyar lakosság számára a termál-, illetve gyógyvizekhez kapcsolódó létesítmények nem csupán turisztikai attrakciót jelentenek, hiszen az egészségturizmus intenzív fejlődése az általános egészségi állapot javítására is alkalmas.
Magyarország gyógy-és termálvízkészletét tekintve a világ egyik leggazdagabb országa, a fürdőkultúrának hazánkban évezredes hagyományai vannak. A turizmus dinamikus növekedése lehetővé teszi, hogy a kedvező adottságokra alapozva Magyarország versenyképes termékekkel tudjon megjelenni a nemzetközi piacon. A jelenlegi egészségturisztikai kínálat palettájának új és színes elemekkel történő gazdagítására van szükség annak érdekében, hogy a turisztikai bevételek tovább növekedjenek. Az egészségturizmus számos olyan adottsággal illetve előnnyel rendelkezik, mely a magyar turizmus fejlesztésének húzóágazatává teszi.
Az egészségturizmusban regisztrált vendégéjszakák száma 2001. májusig:
A gyógyszállókban 2001. májusig összesen 476 ezer vendégéjszakát regisztráltak, ez a magyarországi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák 9,3%-át jelenti. A vendégek 65%-a, mintegy 311 ezer látogató érkezett külföldről. A gyógyszállók szállásdíj-bevételei az első öt hónapban összesen 3,118 milliárd forintot tesznek ki, ennek 83%-át a külföldi turisták fizették.
A hasznosítatlan hévíz-kutak hatalmas, ma még kiaknázatlan lehetőséget rejtenek. A Széchenyi Terv Turizmusfejlesztési Programjának Egészségturizmus alprogramjában vázolt célok megvalósítása érdekében a Gazdasági Minisztérium pályázatot hirdetett a termál- ill. gyógyfürdők, valamint a kapcsolódó szálláskapacitás fejlesztésére.
A pályázatok célja magas színvonalú, piacképes szolgáltatást nyújtó egészségturisztikai központok (termál- és gyógyfürdők, gyógybarlangok, természetes CO2 terápiás helyek) kialakítása, infrastruktúrájuk és környezetük fejlesztése, valamint az ezen létesítményekhez kapcsolódó szálláshelyek fejlesztésének ösztönzése volt. A pályázatokon elnyerhető maximális támogatás a fürdők fejlesztése esetében 1 milliárd forint, a fejlesztés teljes összegének maximum 50%-a, míg a szállodaépítés esetében maximum 500 millió forint, legfeljebb a beruházás teljes értékének 15%-a.
A rendkívül élénk érdeklődést mutatja, hogy eddig mintegy 90 településről keresték meg a minisztériumot fejlesztési elképzelésekkel.
2001. július 16-ig fürdőfejlesztésre összesen 29, szálláskapacitás bővítésre 2 pályázat érkezett be. Figyelembe véve a formai követelményeket és a pályázati kiírásban megfogalmazott preferenciákat a szakmai bíráló bizottság eddigi két ülésén 13 pályázat összesen mintegy 6,2 milliárd forint összegű támogatását javasolta. A támogatott projektek teljes bekerülési értéke megközelítőleg 16 milliárd forint. Valamennyi támogatásban részesülő beruházás vidéken valósul meg és összesen 402 új munkahelyet teremt.
A jelenlegi promóciós elképzelések szerint a fejlesztések megindulásával párhuzamosan először a belföldi illetve a környező országok piacát kívánjuk megcélozni, a marketingstratégia a termékek minőségének fejlődésével összhangban tartalmazza a nyugat-európai, tengerentúli és az ázsiai célközönség elérését.
(Forrás: Gazdasági Minisztérium)
A magyarországi gyógyturizmus kapcsolódása a nemzetközi trendekhez
Magyarország területének közel négyötödén találhatunk termálvizet, (vagyis a hazai előírások szerint 30ºC-nál magasabb hõmérsékletű vizet), mely jelenleg összesen 1289 nyilvántartott hévízkútból tör a felszínre. Ebből – közel 140 településen – mintegy 270 kút szolgál fürdési célokat.
Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!
2025. január 23. 15:30
Véleményvezér
Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe
Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe
Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart
Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.
Soha nem látott kevés szavazattal győzött a Fidesz a dombóvári választáson
Mi a kevés és mi a sok?
Így kerül háromszor többe ugyanaz a termék Magyarországon, mint Spanyolországban
Ugyanannál az áruházláncnál.
Kiakad, ha meglátja, milyen méregdrága tárgyakra bukkant Hadházy Ákos Orbán Ráhelék fotóján
A minimalizmus mellett azért megcsillan a luxus.