Hazai adottságok
Hazánkban mintegy 40 gyógyszálló működik, gyógyfürdő minősítéssel pedig 35 fürdő rendelkezik. A hazai gyógyvizek különösen alkalmasak mozgásszervi megbetegedések, bőrbetegségek, nőgyógyászati panaszok, keringési betegségek kezelésére illetve rehabilitációjára, valamint ivókúra formájában számos emésztőszervi bántalom kiegészítő terápiájára. Ezen kívül 5 gyógybarlangunk légzőszervi, míg két széndioxid-terápiás központunk keringési rendellenességek kezelésében játszanak fontos szerepet.
Az egészségturizmus sajátos előnyei
Az egészségturisztikai piac gyors növekedésének egyik oka, hogy ez az ágazat – a turizmus más területeivel összehasonlítva – számos egyedi előnnyel rendelkezik.
Ezen a területen gyakorlatilag nem érvényesül a szezonalitás hatása. (Jellemző, hogy amíg a hazai szállodák telítettsége a január-február hónapokban rendkívül alacsony, addig a gyógyszállók forgalma ebben az időszakban is magas.)
Az átlagos tartózkodási idő – a turizmus más ágainál tapasztalható három–öt nappal szemben – jóval hosszabb, a piacvezető országokban nyolc–tíz nap között mozog. (A tendencia jellemző Magyarországra is: amíg a hazai kereskedelmi szálláshelyeken a vendégek átlagos tartózkodási ideje 2000-ben átlagosan 3,4 nap, addig a gyógyszállókban közel 4 nap volt.)
A fajlagos költés – a gyógyászati és kiegészítő szolgáltatások igénybevétele következtében – átlagosan mintegy egyharmadával magasabb, mint a turizmus más területein.
Az egészségturizmus – a kapcsolódó szolgáltatások miatt – az adott turisztikai vonzerő rendkívül széles és komplex hasznosítását teszi lehetővé.
A bevételek jelentős része devizában jelentkezik.
A magyar lakosság számára a termál-, illetve gyógyvizekhez kapcsolódó létesítmények nem csupán turisztikai attrakciót jelentenek, hiszen az egészségturizmus intenzív fejlődése az általános egészségi állapot javítására is alkalmas.
Magyarország gyógy-és termálvízkészletét tekintve a világ egyik leggazdagabb országa, a fürdőkultúrának hazánkban évezredes hagyományai vannak. A turizmus dinamikus növekedése lehetővé teszi, hogy a kedvező adottságokra alapozva Magyarország versenyképes termékekkel tudjon megjelenni a nemzetközi piacon. A jelenlegi egészségturisztikai kínálat palettájának új és színes elemekkel történő gazdagítására van szükség annak érdekében, hogy a turisztikai bevételek tovább növekedjenek. Az egészségturizmus számos olyan adottsággal illetve előnnyel rendelkezik, mely a magyar turizmus fejlesztésének húzóágazatává teszi.
Az egészségturizmusban regisztrált vendégéjszakák száma 2001. májusig:
A gyógyszállókban 2001. májusig összesen 476 ezer vendégéjszakát regisztráltak, ez a magyarországi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák 9,3%-át jelenti. A vendégek 65%-a, mintegy 311 ezer látogató érkezett külföldről. A gyógyszállók szállásdíj-bevételei az első öt hónapban összesen 3,118 milliárd forintot tesznek ki, ennek 83%-át a külföldi turisták fizették.
A hasznosítatlan hévíz-kutak hatalmas, ma még kiaknázatlan lehetőséget rejtenek. A Széchenyi Terv Turizmusfejlesztési Programjának Egészségturizmus alprogramjában vázolt célok megvalósítása érdekében a Gazdasági Minisztérium pályázatot hirdetett a termál- ill. gyógyfürdők, valamint a kapcsolódó szálláskapacitás fejlesztésére.
A pályázatok célja magas színvonalú, piacképes szolgáltatást nyújtó egészségturisztikai központok (termál- és gyógyfürdők, gyógybarlangok, természetes CO2 terápiás helyek) kialakítása, infrastruktúrájuk és környezetük fejlesztése, valamint az ezen létesítményekhez kapcsolódó szálláshelyek fejlesztésének ösztönzése volt. A pályázatokon elnyerhető maximális támogatás a fürdők fejlesztése esetében 1 milliárd forint, a fejlesztés teljes összegének maximum 50%-a, míg a szállodaépítés esetében maximum 500 millió forint, legfeljebb a beruházás teljes értékének 15%-a.
A rendkívül élénk érdeklődést mutatja, hogy eddig mintegy 90 településről keresték meg a minisztériumot fejlesztési elképzelésekkel.
2001. július 16-ig fürdőfejlesztésre összesen 29, szálláskapacitás bővítésre 2 pályázat érkezett be. Figyelembe véve a formai követelményeket és a pályázati kiírásban megfogalmazott preferenciákat a szakmai bíráló bizottság eddigi két ülésén 13 pályázat összesen mintegy 6,2 milliárd forint összegű támogatását javasolta. A támogatott projektek teljes bekerülési értéke megközelítőleg 16 milliárd forint. Valamennyi támogatásban részesülő beruházás vidéken valósul meg és összesen 402 új munkahelyet teremt.
A jelenlegi promóciós elképzelések szerint a fejlesztések megindulásával párhuzamosan először a belföldi illetve a környező országok piacát kívánjuk megcélozni, a marketingstratégia a termékek minőségének fejlődésével összhangban tartalmazza a nyugat-európai, tengerentúli és az ázsiai célközönség elérését.
(Forrás: Gazdasági Minisztérium)
A magyarországi gyógyturizmus kapcsolódása a nemzetközi trendekhez
Magyarország területének közel négyötödén találhatunk termálvizet, (vagyis a hazai előírások szerint 30ºC-nál magasabb hõmérsékletű vizet), mely jelenleg összesen 1289 nyilvántartott hévízkútból tör a felszínre. Ebből – közel 140 településen – mintegy 270 kút szolgál fürdési célokat.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.