A vállalati vezetőknek tartott előadásában a pénzügyminiszter kifejtette: a magyar kormány akkor fogta vissza a gazdaságot, amikor a világgazdaság egésze túlfűtött volt, és akkor ösztönözi, amikor a világgazdaság lassul. A lassulás azonban átmeneti lesz, a jövő év második felében már szerény növekedést várnak. A pénzügyminiszter megerősítette a kormányzat korábbi prognózisát: az idén a GDP növekedése 4 százalék körüli lesz, ettől felfelé és lefelé is eltérhet, 2002-re szintén 4 százalékos bővülés várható. Az inflációt érintő kérdésre válaszolva a miniszter rámutatott: a kormányzat a központi árszabályozás alá tartozó termékeknél, mint az energia- vagy a postadíjak, csak akkora mértékű áremelést fog engedélyezni, ami megfelel az inflációs célkitűzésnek. Emellett a bérnövekedések mértékét is ez alapján fogják meghatározni.
Az infláció a pénzügyminiszter szerint az idén éves szinten 9,2-9,3 százalék között valószínű, jövőre pedig a pénzromlás üteme 5-6 százalékra várható. A korábban előre jelzett mérlegromlás az első kilenc hónap adatai alapján nem következett be.
A külkereskedelmi áruforgalmi mérleg sem romlik 2000-hez képest, és az idén is mintegy négymilliárd dollár lesz a hiány - mondta immár a külügyminiszter. Hozzátette: az Európai Unióval folytatott kereskedelemben Magyarország 2,6 milliárd euró többletet ért el az idén. (Jelenleg egy euró 0,88 dollárt ér.)
A külügyminiszter szerint Magyarország versenyképessége megmarad a csatlakozás után is, de erősíteni kell a magyar külgazdasági diplomáciát. A magyar külkereskedelem 84 százalékban már szabadkereskedelmi megállapodások szerint működik.
A külügyminiszter véleménye szerint szükség van Magyarország fokozottabb jelenlétére a közép-kelet-európai régióban, Délkelet-Európában, valamint egyes kiemelt piacokon, így Oroszországban és az Egyesült Államokban. Ehhez jövőre a külgazdaság-fejlesztési célelőirányzatot a jelenlegi 1,5 milliárd forintról 2,5 milliárd forintra növelik.
Forrás: MTI
A magyar gazdaságról, miniszteri optimizmussal
A világgazdaság egyre inkább recesszióba hajlik, miközben Magyarország továbbra is növekedési pályán van, köszönhetően az anticiklikus gazdaságpolitikának - mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a Svájci-Magyar Kereskedelmi Kamara üzleti ebédjén november 26-án, Budapesten. Martonyi János külügyminiszter ugyanaznap a Magyarországi Exportálók Szövetsége (MESZ) és a Magyar Külkereskedelmi Szövetség (MKSZ) egyesülő közgyűlésén szintén arról beszélt, hogy a külső körülmények ellenére a magyar külgazdaság helyzete stabil, az idén a kivitel várhatóan eléri a 30 milliárd dollárt, ami 10 százalékos növekedés 2000-hez képest.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.