Az uniós országok egy részében már ma is működő energiapasszus a lakóépületek, s a bennük lévő lakások energiafogyasztása és széndioxid-kibocsátása mellett számos egyéb adatot (a lakóegységek száma, alapterülete stb.) is tartalmaz. Nálunk a rendszer részletein még dolgoznak a szakemberek, az azonban már bizonyos, hogy jövő év januárjától - építési, használatbavételi engedély kiadásakor, új és használt lakás értékesítésekor, valamint lakásbérbeadás, öröklés esetén is -- kötelező lesz ilyen dokumentum bemutatása.
Az Unió a lakóépületek energiafelhasználásáról szóló irányelvét ugyanis a tagállamoknak - köztük hazánknak - beépítve jogrendjükbe, szigorú határértékek betartása mellett, 2006. január 4-től kötelezően alkalmazni kell. A határértékek megszabását azonban nemzeti hatáskörbe utalta. Ez azt jelenti, hogy a már meglévő épületek esetében ún. energiaauditorok (hasonló képzés már folyik a műszaki egyetemen) bevonásával - a fűtési rendszer, a nyílászárók, falak stb. hőszigetelő képessége alapján -- fel kell méretni az ingatlanok hőtechnikai állapotát. Mindezt ki kell egészíteni azzal, hogy ha az nem megfelelő, az érintett épület, lakás esetében milyen konkrét intézkedéseket kell megtenni.
A lakások energia-felhasználásának felmérésére már a hazai cégek is felkészültek. Az egyik ilyen módszer a termovíziós vizsgálat, melynek segítségével - néhány tízezer forintért - feltárják a kijavítandó hőtechnikai hibákat.