Továbbra is élénk a külkereskedelmi forgalom növekedése – állapította meg az első negyedévi adatokat összegezve a Gazdasági Minisztérium. A márciusi megtorpanás után áprilisban ismét 19%-os export, és 21,4%-os importnövekedést regisztráltak.
A január–áprilisi időszak egészét magas, az exportban és az importban azonos növekedési ütem jellemezte. Az elmúlt négy hónap alatt a kivitel értéke 10.733 millió euró volt, 21,8%-kal több mint az elmúlt év azonos időszakában. A behozatal szintje 12.128 millió euró volt, növekedése 21,8 %.
A KSH első negyedévi forint alapon számított árindexeivel számolva az export volumenindexe 15,9%, az import volumen növekedése 15,5%.
Az Eurostat előzetes adatai szerint az Európai Unió országaiban az első negyedév során az egymás közti forgalom 8%-os növekedést mutat. Az Unión kívüli országokkal folytatott külkereskedelemben 14%-os exportnövekedés mellett az import bővülése 12%-ot ért el.
A külkereskedelmi mérleg hiánya az első négy hónapban 1.395 millió euró volt. A hiány abszolút összege az elmúlt év azonos időszakához képest 244,5 millió euró emelkedést mutat, relatív nagysága viszont - az exporthoz viszonyítva – 12,9%, 0,2 százalékpontos javulást jelent.
Az ipari vámszabadterületeken megmaradt a tavalyi évet jellemző növekedési ütem. A vámszabadterületeken kívül a vámbelföldi forgalom is számottevően bővült, az export 18,1%-kal, az import 19%-kal haladta meg a tavalyi szintet. Pozitív tendencia, hogy a vámbelföldi exporton belül a gépek és gépi berendezések kivitele volt a legélénkebb (25,3%), és a növekedés üteme közelítette a vámszabadterületi gépexport dinamikáját.
A belföldi fogyasztás és a beruházás élénkülése mellett az importnövekedés irányába hat az energiahordozók még mindig magas (23,8%), az átlagot meghaladó növekedése. A gáz elhúzódó árhatása miatt az energiahordozók importnövekedésében az elmúlt hónapokban a gázár növekvő súlya a meghatározó.
A külkereskedelmi forgalom relációs szerkezetében némi változást jelent, hogy az átlagnál élénkebb export valósult meg a Közép- és Kelet-Európai országok irányába, ezen belül is a CEFTA országokba. Az import is ez utóbbi relációban erősödött meg.
A partner országok közül tovább csökkent az USA-ba és Oroszországba irányuló magyar export. Az előbbi az elektronikai ipart érinti, míg a második esetben az élelmiszergazdasági termékek kivitelét befolyásolja.
A külkereskedelmi forgalom alakulása 2001. január–április hónapban
Továbbra is élénk a külkereskedelmi forgalom növekedése – állapította meg az első negyedévi adatokat összegezve a Gazdasági Minisztérium. A márciusi megtorpanás után áprilisban ismét 19%-os export, és 21,4%-os importnövekedést regisztráltak.
Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!
2025. január 23. 15:30
Véleményvezér
Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe
Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe
Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart
Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.
Soha nem látott kevés szavazattal győzött a Fidesz a dombóvári választáson
Mi a kevés és mi a sok?
Így kerül háromszor többe ugyanaz a termék Magyarországon, mint Spanyolországban
Ugyanannál az áruházláncnál.
Kiakad, ha meglátja, milyen méregdrága tárgyakra bukkant Hadházy Ákos Orbán Ráhelék fotóján
A minimalizmus mellett azért megcsillan a luxus.