Az ezer példányban megjelent, a kabinet helyzetértékelő, válságkezelő és növekedésösztönző intézkedéseit tartalmazó kiadványt kedden mutatták be a sajtónak. Az anyagból kiderül: a kormány idén 3-3,5 százalékos recesszióval számol, amelyet konzervatív GDP-növekedési várakozásnak nevez. A gazdasági növekedésről szóló grafikon szerint a kabinet csak az idén számol visszaeséssel; úgy tervez, hogy 2010-ben már 0,6 százalékos lesz a GDP-növekedés, miközben az eurózóna országaiban ennél kéttized százalékkal kevesebb. A grafikon szerint 2011-ben már 2,4 százalék, 2012-ben pedig nagyjából 3 százalék körüli lesz a magyar gazdaság növekedése.
A kiadvány szerint a kormány újra átdolgozza a makrogazdasági pályát, ha kell. Ez akkor következhet be, ha a válság a jelenleginél is mélyebb recesszióba taszítja a nagy európai gazdaságokat. Ha az Országgyűlésben nem lesz meg a szükséges többség az érintett jogszabályok elfogadásához, az számos ponton akadályozhatja a kormányzati stratégia megvalósítását - olvasható az anyagban. Hozzátették azonban, hogy ettől függetlenül optimista a kabinet, mert az ellenzéki pártok programjai sok ponton összevágnak a kormányzati tervekkel.
A kétfázisú Magyarországról
A kormányzat stratégiája - az anyag szerint - két fázisból áll: az elsőben a rövid távon, viszonylag könnyen megvalósítható, a foglalkoztatás feltételeit javító intézkedések szerepelnek, a másodikban pedig az alapvelő szerkezeti átalakítást igénylő reformok. Ez a kétfázisú stratégia Magyarországot egy új, tartósan magasabb növekedési pályára állítja - tartalmazza a kiadvány.
A dokumentum kitért arra, a program végrehajtását több testület segíti, köztük a már működő Kormányzati Válságmegelőzési és Válságkezelési Központ, valamint egy új munkacsoport, amely a programmal összefüggő jogalkotási munkát felügyeli. A munkacsoportban - amelyet a kormányfő kabinetfőnöke vezet - a Miniszterelnöki Hivatal, a Pénzügyminisztérium és az igazságügyi tárca vezető tisztviselői vesznek részt.
A kormány nagy tekintélyű, köztiszteletben álló személyek részvételével létrehozná a Magyar Euró Bizottságot. A testület az euró bevezetéséhez szükséges kormányzati cselekvés magas szintű szakmai kontrollját látná el - olvasható a dokumentumban. A kiadvány szerint a bizottság nem elsősorban a mindennapi kormányzati tevékenységet követi nyomon, hanem tanácsaival, kritikáival a hosszú távú strukturális átalakítások sikeréhez járul majd hozzá.