A kormány kitart az akcióterv mellett - Megéri?

A kormány az EKB tranzakciós illetékre vonatkozó kritikus véleménye ismeretében is elkötelezett a munkahelyvédelmi akcióprogram megvalósításában s az ahhoz szüséges források biztosításában. Kérdés, megéri-e? A GKI elemzése szerint a program - miközben jelentős mértékben rontja a költségvetés pozícióját - nem járul hozzá érdemben a foglalkoztatás bővítéséhez.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A kormány elkötelezett a munkahelyvédelmi akcióterv megvalósításában, és abban is, hogy az ehhez szükséges forrásokat előteremti - nyilatkozta az InfoRádió Aréna című műsorában Czomba Sándor azt követően, hogy az Európai Központi Bank (EKB) nyilvánosságra hozta véleményét a programhoz szükséges forrásokat lényegében biztosító jogszabályról, a tranzakciós illetékről. (Az EKB szerint a pénzügyi tranzakciós illeték sérti az MNB függetlenségét, uniós harmonizáció nélküli bevezetése pedig torzulásokat okozhat a pénzügyi piacokon és a reálgazdaságban.)

Start: hét év alatt kétszázezer kártya
A Start munkaprogram keretében az idén háromszázezer ember foglalkoztatására 200 milliárd forintot rendeltek. A jelentős részben a mezőgazdasághoz kapcsolódó program célja nemcsak az eddig munkanélküliek visszavezetése a munkába, hanem egy jövőbe mutató gazdálkodási rendszer megtanítása is. A programcsalád évek óta járulékkedvezménnyel, esetenként járulékmentességgel segíti a programhoz tartozó kártyával rendelkező munkavállalók elhelyezkedését. A 2005. októbere és 2011. szeptembere közötti időszakban valamivel több mint 202 ezer kártyát bocsátottak ki, ami közel 208 ezer foglalkoztatottat érintett.

Széles rétegeket érint

A Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára azt hangsúlyozta, hogy az új lehetőség a munkavállalók jóval szélesebb körének nyújt segítséget a korábbi programoknál: részben a meglévő munkahelyek megőrzését, részben újak létrejöttének elősegítését célozza. Miközben a korábbi - például a Start-kártya - programok keretében biztosított lehetőségeket viszonylag szűk kör vette igénybe, a munkahelyvédelmi terv az államtitkár szerint akár egymillió munkavállalót is érinthet, lévén a munkahelyek megtartására is irányul, a tervezett járulékcsökkentés pedig jóval egyszerűbb lesz, mint a Start-kártyák igénylése.

A kormány várakozásai szerint a veszélyeztetettnek tekinthető csoportokban (a 25 év alatti, illetve az 55 év feletti és a képzettséget nem igénylő munkavállalóknál) stabilizálódik a foglalkoztatás, és e mellett a munkanélküliek közül 50-60 ezer fő munkahelyhez jutását segíthetné a program.


Fotó: PP/Fényes Gábor

 

Akár jó is lehet a terv, de honnan lesz rá pénz
Korábban több munkaadói szervezet jelezte, hogy kedvező hatása is lehet a kisvállalkozások támogatását célzó intézkedéscsomagnak, és hozzájárulhat a feketemunka visszaszorításához. Ugyanakkor a szakszervezetek szerint a munkahelyteremtéshez ez még nem elég, kevés, ha a gazdaság stagnál. Az elemzők a finanszírozási oldal bizonytalanságát hangsúlyozzák, sőt, a szuperbruttó kivezetésének elhalasztását is szükségesnek vélik a tervek finanszírozási oldalának biztosításához.

A részletek egyelőre persze nem kellően ismertek, több olyan vélemény is megjelent ugyanakkor, amelyek ezekkel az állításokkal vitatkoznak. A GKI Gazdaságkutató nemrég publikált elemzése szerint például a program - miközben jelentős mértékben rontja a költségvetés pozícióját - nem járul hozzá érdemben a foglalkoztatás bővítéséhez.

Mennyi a megtakarítás?

A kisadózók tételes adójától a GKI véleménye szerint elvben nagy hatás várható, a beépített korlátozások (egyebek mellett, hogy számláik nem írhatók le költségként, és csak 6 millió forint árbevételig alkalmazható) azonban erősen szűkítik az érdekeltek lehetséges körét. Álláspontjuk alapján leginkább a mellékállású vállalkozóknak érheti meg a belépés az új rendszerbe, mivel átlagos árbevételük nem érte el a 3 millió forintot, s a fizetendő évi 300 ezer forint adó kedvező lehet.

Nem biztos, hogy megéri
Nem minősül vállalkozás érdekében felmerült költségnek a kisadózóknak kifizetett összeg az Országgyűlésnek benyújtott törvényjavaslat szerint. Ez az előírás a nem érintett vállalkozói körnek is problémát jelenthet - hívta fel a figyelmet rá Hegedüs Sándor, az RSM DTM adópartnere.

A tényleges éves megtakarítás azonban vállalkozónként jellemzően 100 ezer forint alatt marad, inkább az egyszerűbb adminisztráció lehet vonzó számukra. Nagy valószínűséggel a tényleges megtakarítás ebben a körben 15-20 milliárd lehet.

A kisvállalati adó 260-270 milliárd könnyítést jelenthet, ám álláspontjuk szerint a tényleges hatás ennél valószínűleg kisebb lesz. Az áfa befizetések új szabályozása javíthatja a kisebb cégek likviditását, de tekintettel arra, hogy a ki nem fizetett alvállalkozói számla áfa tartalmát sem lehet majd elszámolni, ezért érdemben csak mérsékelt hatást fog gyakorolni. A GKI becslése szerint ez a kamatkiadásokon keresztül 10-15 milliárd forint megtakarítását fogja jelenteni a cégek egy szűk csoportja számára.

Nem lesz érdemi hatás a foglalkoztatásra

Az akcióterv tb-járulék (szociális hozzájárulási adó) kedvezményt kínáló részeiről megállapítható, hogy közel egymillió 200 ezer munkavállalóra vonatkoznak és 200-210 milliárd forinttal mérsékelhetik a munkáltatók terheit. Minél több kedvezményezett munkavállalót foglalkoztatnak a cégek, annál nagyobb a nyereség. Ugyanakkor a jellemző magyar vállalati méret mellett a cégenkénti megtakarítás csekély, így érdemben ettől nem várható foglalkoztatás bővülés.

A teljes akcióterv költségvetési hatása - azaz ennyi maradhat a cégek zsebében - így a tervezett 300 milliárd forint körül lehet a GKI számítása alapján, ám figyelembe véve, hogy a cégeknek évente 63-65 ezer milliárd forint költségük van, amiből az akcióterv szerint fél százalék (300 milliárd) takarítható meg, a szakértők véleménye szerint különösebb hatást nem fog gyakorolni a javaslat. Már csak azért sem, mert a vállalkozások jövőre egyebek mellett telefonadót, tranzakciós (sárgacsekk) adót fizetnek, miközben az idei adójóváírás kivezetése és a minimálbéremelés miatti kompenzáció is csökken. Ezek együttesen 150-200 milliárd forint költségnövekedést okoznak számukra.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo