A kormány beismerte, hogy csődöt mondott a gazdaságpolitikája

Ez a program a kormány egész eddigi gazdaságpolitikája csődjének teljes beismerése: négy év alatt évi másfél százalékos GDP-, félszázalékos fogyasztásnövekedés, a beruházások mínuszban vannak, az államadósság csak a magán-nyugdíjpénztári pénzekkel csökken, nincs foglalkoztatásbővülés, nincs reform, csak némi kiadáscsökkentés, az intézkedések 65-70 százaléka adóemelés. S hiába a csőd beismerése, a kormány ugyanazokkal az eszközökkel folytatja tovább, mint eddig – értékelte a Széll Kálmán Terv 2.0-t a Piac & Profit online-nak Vértes András, a GKI elnöke.

■ Hétfőn a magyar kormány elküldte Brüsszelbe a konvergenciaprogramot. Kedden Orbán Viktor találkozott Barroso bizottsági elnökkel, majd ezt követően bejelentette: lényegében elhárultak az akadályok az IMF-tárgyalások megkezdése elől. Hasonló bejelentések voltak már. Mit gondol, most valóban megkezdődnek a hivatalos megbeszélések?
- Lényegileg amit a kormány eddig csinált, és ebbe beletartozik a konvergenciaprogram is, az az, hogy megpróbál eleget tenni a túlzottdeficit-eljárás követelményeinek, mert nem akarja a kohéziós pénzeket elveszíteni, de ugyanakkor nem teljesíti az IMF-megállapodásról szóló tárgyalások megkezdéséhez szükséges feltételeket. Persze az is lehet, hogy most elindul valami, de csak azzal indul el, hogy a megállapodásnak feltétele lesz a kötelezettségszegési eljárásokban felmerült aggályok és kifogások feloldásához szükséges lépések megtétele.


Vértes András: „Amikor kiderül, hogy semmi más nincs, csak adóemelés, és mindez csak azért,
hogy ne kelljen az IMF-fel megállapodni, akkor elszállhatnak a kamatok"
Fotó: PP/Fényes Gábor

Ez lenne az a variáció, hogy meglesz a megállapodás, de pénz csak akkor hívható le, ha a megfelelő intézkedéseket megteszi a magyar kormány? Végül is ez nem lenne más, mint az a pénzfelvétel nélküli védőháló, amit a kormány olyannyira szeretne.
- Nem erre gondolok. Ha nem teljesülnek a feltételek, nem lesz megállapodás, csak tárgyalás.

És ez a tárgyalás már hivatalosnak lesz nevezhető? Hiszen eddig azt hallhattuk, hogy a szabályozási lépések hiányában csak informális egyeztetésekről lehet szó, hivatalos tárgyalásról nem.
- Elképzelhető, hogy olyan kompromisszum születik - mert túl sok volt már a hercehurca -, hogy kimondják: igaz, hogy nem teljesültek a kérések, de kezdjük el a hivatalos tárgyalásokat. De addig nem lehet aláírni a megállapodást, amíg nem teljesülnek az előfeltételek. A kormány számára így valóban ott lesz valamilyen védőháló, mert ha aláírja a törvénymódosításokat, azonnal lesz pénz.

Négy év alatt évi másfél százalékos GDP-, félszázalékos fogyasztásnövekedés,
a beruházások mínuszban vannak, az államadósság csak a magán-nyugdíjpénztári pénzekkel csökken.

■ Ez a megoldás - szerződtünk, meg nem is - megnyugtatná a piacokat?
- Lehet, de nem biztos, majd kiderül. Én azt gondolom, hogy ez nem elég.

■ A Széll Kálmán Terv 2.0 ön szerint alkalmas-e erre?
- Nem véletlenül nevezik ezt 2.0-nak. Semmi köze az elsőhöz. Abban ugyanis voltak strukturális kiigazítások, ebben nincsenek; a gyógyszerkassza újabb megvágása nem minősül annak. Ez a program a kormány egész eddigi gazdaságpolitikája csődjének teljes beismerése:: négy év alatt évi másfél százalékos GDP-, félszázalékos fogyasztásnövekedés, a beruházások mínuszban vannak, az államadósság csak a magán-nyugdíjpénztári pénzekkel csökken, semmi egyéb, tartós, fenntartható adósságcsökkenés nem következett be, nincs foglalkoztatásbővülés, nincs reform, csak némi kiadáscsökkentés, ez az intézkedések mintegy 30 százalékát teszi ki, 65-70 százalék pedig adóemelés. Nagy megvalósítási kockázat, lehet, hogy nem lesz ennyi bevétel, de a program többet lép, mint kellene, ezért minden bizonnyal a deficit 3 százalék alatt lesz, Nem biztos, hogy a 2,2, illetve 2,5 százalék meglesz, de elegendő a három. S hiába, hogy ez a csőd beismerése, a kormány ugyanazokkal az eszközökkel folytatja tovább, mint eddig: megmarad a telekom-, az energiaadó és a többi - vagyis továbbmegy abban a folyamatban, ami korábban már csődöt mondott.

Mindez további szenvedést hoz a kisvállalkozásoknak.

■ Milyen következménye lehet ennek?
- Stagnálás, évi egyszázalékos növekedés, de mindenképpen a régió egyértelműen legalacsonyabb üteme, és nem csak a régióénál, az unióénál is kisebb. Mindez további szenvedést hoz a kisvállalkozásoknak. Nem lesz belföldi piacbővülés, a kamatszint marad. A piac szeret naiv lenni, a Széll Kálmán Tervben is bízott, most sincs kizárva, hogy ez történik. De amikor kiderül, hogy semmi más nincs, csak adóemelés, és mindez csak azért, hogy ne kelljen az IMF-fel megállapodni, akkor elszállhatnak a kamatok. A kiigazítás szerkezetét valószínűleg az unió is bírálni fogja, de egy ideig még elevickélhetünk vele.

Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt 

A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.
Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo