cseh központi bank csütörtökön tartja havi kamatdöntő tanácskozását, és ezen az elemzői várakozások szerint a kéthetes repokamat legalább 25 bázispontos emeléséről fognak dönteni. Ez lenne az első szigorítás 2005 októbere óta, amikor is szintén 25 bázisponttal drágították az irányadó kamatot. A hitelszigorítás döntő oka, hogy az erőteljes gazdasági növekedés fokozta az inflációs félelmeket, és ha a globális környezetben is szigorodó pénzpolitikával nem tartanának lépést, úgy a korona árfolyamesésével kellene számolniuk.
Szlovákiában a központi bank keddi kamatdöntő tanácskozásán a legtöbb elemző várakozása szerint 50 bázispontos kamatemelésről hoznak majd döntést, amivel 4,5 százalékra emelkedne a kétheti repokamat. A szlovák nemzeti bankot az inflációs aggodalmak mellett a gyenge korona erősítésének szándéka is vezetheti a döntéskor.
MNB és a 25 bázipont
A Dow Jones által megkérdezett 14 elemző közül 10 a Magyar Nemzeti Bank 25 bázispontos (0,25 százalékpontos) kamatemelését várja a hétfői kamatdöntő értekezleten. A pénzpiac ennél nagyobb emelést üdvözölne, ez azonban - így az elemzők - az MNB óvatos hitelszigorítási stratégiája miatt nem valószínű. A DowJones megjegyzi, hogy az MNB radikális retorikával kísért óvatos pénzpolitikával, semmint erőteljes kamatemeléssel igyekszik stabilizálni a pénzpiacot. " Makrogazdasági szempontból nézve ez megfelelő stratégia, tekintettel a gazdasági növekedési ütem lassulására "- értekeli a Merrill Lynch elemzője, aki nem számít arra, hogy az idén az irányadó kamat a 6,75-7,1 százalék fölé emelkedne a jelenlegi 6,25 százalékról. Az elemző megjegyezte ugyanakkor, hogy ez az óvatos stratégiai esetleg nem lesz megfelelő az év eleje óta az euróhoz képest 9 százalékot vesztő forint stabilizálására.
Galambok és héják
A forint 1,5 százalékos erősödése viszont az elmúlt három napon érvet szolgáltathat a monetáris tanácsban a galamboknak a héjákkal szemben. A héják már a múlt hónapban szívesen vettek volna egy 50 bázispontos kamatemelést- közölte a Hamilton budapesti valutabrókere. A monetáris tanács hétfőn ugyanazzal a dilemmával fog szembesülni, mint a legutóbbi ülésén: a kormány szigorító intézkedései gyorsítják az inflációt, egyben azonban fékezik a béremelkedések és a hazai kereslet növekedési ütemét. A derülátó forgatókönyv szerint az MNB fokozatos pénzpiaci szigorítása a forintot a 270 körüli euróárfolyamra viheti fel a mostani 276-os szintről. E forgatókönyv megvalósulása azonban a CIB bank szerint a megszigorító program megfelelő bevezetését, a további szerkezeti reformok irányelveinek tisztázását és egy új, ésszerű euró-konvergencia-tervet feltételez.