A háztartások a pénzügyi eszközök közül a befektetési jegyekbe történ befektetést preferálták. Januárban jelentősen csökkent a hazai készpénz állománya. A háztartások tartozásának növekedése - a januárt jellemző kisebb fogyasztásihitel-igénybevétel miatt - mérséklődött az utóbbi hónapokhoz képest, ugyanakkor meghaladta az előző év azonos időszakának értékét.
A háztartások operacionális nettó finanszírozási képessége januárban (előzetes adatok
alapján) 28,4 milliárd forintot, míg a háztartások nettó finanszírozási képessége, a 22,7 milliárd forint kamatokba foglalt inflációs kompenzációval együttesen, 51,1 milliárd forintot tett ki. Az átértékelődés - elsősorban a részvények árfolyamának erősödése miatt - januárban 21,8 milliárd forint volt, így piaci áron a nettó pénzügyi vagyon 72,9 milliárd forinttal emelkedett.
A háztartások birtokában lévő forintkészpénz állománya januárban 50 milliárd forinttal csökkent, ami megfelel a készpénzállomány alakulását jellemző szezonalitásnak.
Az egy évvel korábbihoz hasonló mértékben folytatódott a háztartások forintbetét állományának bővülése. A januári növekmény 23,3 milliárd forint volt, melyen belül az operacionális tranzakció 10 milliárd forintot, a kamatokba foglalt inflációs kompenzáció 13,3 milliárd forintot tett ki.
A devizabetétek forintra átszámított értéke 4,2 milliárd forinttal csökkent ebben a hónapban. A megszűnő EMU-tagvaluták konvertálásából adódó külföldi készpénzállomány csökkenés januárban már nem ért el számottevő mértéket, és nem éreztette hatását a devizabetétállomány alakulásában.
Az egyes értékpapírformák közül januárban jelentős kereslet mutatkozott a befektetési jegyek iránt, az operacionális tranzakció az eddigi legnagyobb értéket, 40,4 milliárd forintot tett ki. Állampapír- és részvényportfólióját ugyanakkor továbbra is csökkentette a háztartás szektor. A részvények esetében az állomány növekedését eredményezte az árfolyam emelkedésből adódó átértékelődési nyereség. Az értékpapírok állománya piaci áron összességében 58,9 milliárd forinttal nőtt, ebből a kamatokba foglalt inflációs kompenzáció 7,4 milliárd forintot, az átértékelődés 22,6 milliárd forintot tett ki.
Januárban 46,1 milliárd forinttal emelkedett a ki nem fizetett keresetek állománya. Ez a nagymérték növekedés abból adódott, hogy a január első napjaiban esedékes bérek jelentős hányadát decemberben kifizették, így csökkent a ki nem fizetett keresetek december végi állománya. A január végi állomány a szokásosnak megfelelő volt, azaz jelentős emelkedést mutatott az előző hónaphoz képest.
A hiteltartozás növekedése - az egy évvel korábbihoz hasonlóan - januárban mérséklődött az előző hónapokhoz képest. A háztartások tartozása 16,4 milliárd forinttal nőtt ebben a hónapban, melyen belül az ingatlan-hitelek bővülése (9,7 milliárd forint) továbbra is meghaladta a fogyasztási hitelekét (4,7 milliárd forint).
A háztartások pénzügyi megtakarítása
A háztartások operacionális nettó finanszírozási képessége 2002. januárban - a szezonalitásnak megfelelően - alacsonyabb volt az év végét jellemző kiugróan magas értéknél, és megegyezett az utóbbi évek januári adatával.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény
A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?