A pénzügyi eszközök közül az állampapír és részvény befektetéseit csökkentette a háztartás, a többi instrumentum esetében a tranzakció az állományok kismértékű emelkedését eredményezte. Júliusban folytatódott a háztartások tartozásának – az elmúlt két hónapot jellemző – kiugróan magas mértékű növekedése. Júliusban a háztartások forintbetét-állománya 20,4 milliárd forinttal emelkedett, melynek döntő része, 15,9 milliárd forint a kamatokba foglalt inflációs kompenzációból adódott, az operacionális tranzakció 4,5 milliárd forintot tett ki.
Az elmúlt hónapot jellemző jelentős mértékű devizabetét-kivonás után júliusban a háztartások növelték devizakészletüket, az operacionális tranzakció 3,1 milliárd forint volt. Júliusban a háztartás szektor értékpapír befektetése stagnált, de a portfólión belül bizonyos átcsoportosulás volt megfigyelhető: nőtt a befektetési jegy és csökkent az állampapír-, illetve a részvény portfóliója. Az operacionális tranzakció összességében 0,6 milliárd forint volt (a befektetési jegyek esetében 9,2 milliárd forint, az állampapíroknál –6,6 milliárd forint és a részvényeknél –2 milliárd forint). Az értékpapírok piaci áron mért állománya (figyelembe véve a 10 milliárd forint kamatokba foglalt inflációs kompenzációt és az árfolyamváltozásból adódó –5,8 milliárd forint átértékelődési veszteséget) 4,8 milliárd forinttal emelkedett a hónap folyamán.
A nyugdíjpénztári követelések és a biztosítási díjtartalék állományának tavalyinál kisebb mértékű növekedése a hozamok visszaeséséből adódott. A háztartások tartozásának növekedése – az elmúlt két hónaphoz hasonlóan – kiugróan magas, 31 milliárd forint volt. Az ingatlanhitelek ebben a hónapban emelkedtek a legnagyobb mértékben, és a fogyasztási hitelek növekedése is jelentősen meghaladta az idei átlagos havi mértéket. Az operacionális tranzakció az ingatlanhitelek és a fogyasztási hitelek esetében is 12,5 milliárd forintot tett ki. A háztartások operacionális nettó finanszírozási képessége júliusban (előzetes adatok alapján) 6,1 milliárd forintot, míg a háztartások nettó finanszírozási képessége, a 28,5 milliárd forint kamatokba foglalt inflációs kompenzációval együttesen, 34,6 milliárd forintot tett ki. Februártól folyamatosan csökkent a háztartások pénzügyi vagyona az árfolyamváltozások (devizaárfolyam, részvényárfolyam) miatt. Ebben a hónapban ez –6,4 milliárd forintot tett ki, így a szektor nettó pénzügyi vagyona összességében, piaci áron 28,2 milliárd forinttal növekedett.
A háztartások finanszírozási képessége
A háztartások operacionális nettó finanszírozási képessége (inflációszűrt pénzügyi megtakarítása) júliusban és az év első hét hónapjában is jelentősen elmaradt a tavalyi mértéktől – derül ki a Magyar Nemzeti Bank jelentéséből. Ez a követelések tavalyinál kisebb, és a tartozások előző évinél nagyobb mértékű növekedéséből adódott.
Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!
2025. január 23. 15:30
Véleményvezér
Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe
Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe
Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart
Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.
Soha nem látott kevés szavazattal győzött a Fidesz a dombóvári választáson
Mi a kevés és mi a sok?
Így kerül háromszor többe ugyanaz a termék Magyarországon, mint Spanyolországban
Ugyanannál az áruházláncnál.
Kiakad, ha meglátja, milyen méregdrága tárgyakra bukkant Hadházy Ákos Orbán Ráhelék fotóján
A minimalizmus mellett azért megcsillan a luxus.