A magyar gazdaság növekedése már lassan két éve negyedévről negyedévre lassul, s 2001. III. negyedévében 4% alá csökkent. Idén az I. negyedévben 3% alá is mérséklődhet, s éves átlagban sem lesz sokkal 3% felett. Az ipari termelés több mint egy éve a 2000 őszi szinten stagnál, 2001 novemberében már kisebb volt az egy évvel korábbinál, s ez az idei első hónapokban is előfordulhat. A tavalyi szerény ipari növekedés kizárólag az exportnak köszönhető, így az idei élénkülés is csak az európai konjunktúra javulásával párhuzamosan képzelhető el.
A tavalyihoz hasonlóan gyors növekedés várható az építőiparban - főleg az út- és lakásépítés hatására -, a távközlésben, a kereskedelemben és számos szolgáltatásban. A munkanélküliségi ráta - nyolc évi csökkenés után - némileg emelkedik, mivel a csökkenő külső kereslet, a minimálbérek emelése és az erős forint rontja a foglakoztatási lehetőségeket.
A külkereskedelem dinamikája tovább lassul. Idén a behozatal már várhatóan gyorsabban fog emelkedni a kivitelnél, mivel a gyorsan növekvő fogyasztás, a konjunktúra javulásával megkezdődő készlet-feltöltés és a lassan, de élénkülő beruházási tevékenység ezt kikényszeríti. Az idegenforgalmi bevételek - mivel tavalyi megugrásukban átmeneti tényezőknek, főleg az euró bevezetése miatti devizabeváltásnak is szerepe volt - legjobb esetben is stagnálni fognak. Így a folyó fizetési mérleg hiánya 2 milliárd euró körül várható.
A keresetek és nyugdíjak reálértéke 2001-ben mintegy 7%-kal emelkedett, s idén is hasonlóan magas ütem várható. Folytatódik az infláció lassulása, a nyár elejére az 5% körüli mérték is elérhetőnek látszik. Az év közepére jelzett áremelések - például gáz, benzin - hatására azonban a decemberi áremelkedés az éves átlaghoz hasonló, 5,7% körüli lesz. A jelenleg rendkívül erős forint a választások előtt kissé gyengülhet, majd a II. félévben ismét erősödhet.
A GKI Gazdaságkutató Rt. prognózisa a magyar nemzetgazdaság 2001. évi folyamatairól
A GKI Rt.-nek a K&H Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint idén az első félévben folytatódnak a 2001. II. félévi tendenciák. Így tovább csökken a gazdaság - különösen az ipar és az export - növekedése, emelkedik a fogyasztás, érezhetően mérséklődik az infláció. A II. félévben viszont lassan megkezdődik a fellendülés, a nyári - már bejelentett áremelések - hatására megtorpan az árcsökkenés. Emellett az I. félévinél mérsékeltebben emelkedik a fogyasztás, viszont erőteljesebben a beruházás. A külső egyensúly a rendkívül kedvező 2001. évi helyzethez viszonyítva romlik.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.