A GKI Gazdaságkutató Rt. prognózisa a magyar nemzetgazdaság 2001. évi folyamatairól

A GKI Rt.-nek a K&H Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint idén az első félévben folytatódnak a 2001. II. félévi tendenciák. Így tovább csökken a gazdaság - különösen az ipar és az export - növekedése, emelkedik a fogyasztás, érezhetően mérséklődik az infláció. A II. félévben viszont lassan megkezdődik a fellendülés, a nyári - már bejelentett áremelések - hatására megtorpan az árcsökkenés. Emellett az I. félévinél mérsékeltebben emelkedik a fogyasztás, viszont erőteljesebben a beruházás. A külső egyensúly a rendkívül kedvező 2001. évi helyzethez viszonyítva romlik.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar gazdaság növekedése már lassan két éve negyedévről negyedévre lassul, s 2001. III. negyedévében 4% alá csökkent. Idén az I. negyedévben 3% alá is mérséklődhet, s éves átlagban sem lesz sokkal 3% felett. Az ipari termelés több mint egy éve a 2000 őszi szinten stagnál, 2001 novemberében már kisebb volt az egy évvel korábbinál, s ez az idei első hónapokban is előfordulhat. A tavalyi szerény ipari növekedés kizárólag az exportnak köszönhető, így az idei élénkülés is csak az európai konjunktúra javulásával párhuzamosan képzelhető el.

A tavalyihoz hasonlóan gyors növekedés várható az építőiparban - főleg az út- és lakásépítés hatására -, a távközlésben, a kereskedelemben és számos szolgáltatásban. A munkanélküliségi ráta - nyolc évi csökkenés után - némileg emelkedik, mivel a csökkenő külső kereslet, a minimálbérek emelése és az erős forint rontja a foglakoztatási lehetőségeket.

A külkereskedelem dinamikája tovább lassul. Idén a behozatal már várhatóan gyorsabban fog emelkedni a kivitelnél, mivel a gyorsan növekvő fogyasztás, a konjunktúra javulásával megkezdődő készlet-feltöltés és a lassan, de élénkülő beruházási tevékenység ezt kikényszeríti. Az idegenforgalmi bevételek - mivel tavalyi megugrásukban átmeneti tényezőknek, főleg az euró bevezetése miatti devizabeváltásnak is szerepe volt - legjobb esetben is stagnálni fognak. Így a folyó fizetési mérleg hiánya 2 milliárd euró körül várható.

A keresetek és nyugdíjak reálértéke 2001-ben mintegy 7%-kal emelkedett, s idén is hasonlóan magas ütem várható. Folytatódik az infláció lassulása, a nyár elejére az 5% körüli mérték is elérhetőnek látszik. Az év közepére jelzett áremelések - például gáz, benzin - hatására azonban a decemberi áremelkedés az éves átlaghoz hasonló, 5,7% körüli lesz. A jelenleg rendkívül erős forint a választások előtt kissé gyengülhet, majd a II. félévben ismét erősödhet.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo