A fogyasztói árak januárban

Ez év januárjában az élelmiszerek drágulása 0,61%-kal, a szolgáltatásoké 0,53%-kal, a szeszes italok, dohányáruké 0,20%-kal, az egyéb cikkek, üzemanyagoké 0,05%-kal, a háztartási energiáé 0,02%-kal, a tartós fogyasztási cikkekké pedig 0,01%-kal emelte a fogyasztói árak előző hónaphoz mért indexét. A ruházkodási cikkek körében bekövetkezett árcsökkenés 0,09%-kal mérsékelte az előző hónaphoz viszonyított áremelkedést.

A központi, illetve az önkormányzati intézkedések hatása 0,5% volt.

1 hónap alatt, 2001. decemberhez viszonyítva az élelmiszereken belül az átlagos mértéket meghaladó drágulás volt megfigyelhető az idényáras élelmiszerek (16,9%), a tej, az óvodai, bölcsődei étkezés (3,5%), és az iskolai étkezés (3,4%) esetében. Kismértékben csökkent a liszt (0,8%) és a baromfihús (0,5%) ára.
2002. januárjában – hasonlóan az előző évek tendenciájához – a szezonvégi akciók következtében a ruházkodási termékek árai csökkentek. A tartós fogyasztási cikkek, a háztartási energia és az egyéb cikkek, üzemanyagok főcsoportokban az átlagosnál kisebb volt az áremelés. Ez utóbbin belül 4,7%-kal emelkedett az ára az újságnak, folyóiratnak. A szolgáltatásoknál az átlagosnál nagyobb mértékű áremelkedésen belül a tv-előfizetés 10,5%-kal, a szerencsejáték díjtételei 6,4%-kal, a távolsági utazásé 5,9%-kal, a helyi tömegközlekedésé 5,5%-kal, a szemétszállításé 4,9%-kal, a lakbéreké pedig 3,0%-kal nőttek. A szeszes italok, dohányáruk főcsoporton belül a sör átlagosan 5,2%-kal került többe, mint 2001. decemberben.

Az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, valamint a friss hazai és déligyümölcs) nélkül számítva egy hónap alatt a fogyasztói árak 1,0%-kal emelkedtek.
12 hónap alatt, 2001. januárhoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagot meghaladva emelkedtek. Ezen belül jelentős szóródás figyelhető meg: a sertészsiradék 23, az étolaj 21, a szalonna 19, a szalámi, sonka 16, a párizsi, kolbász 14, a kenyér 13%-kal drágult. A rizs (1%), a sajt (2%) és a csokoládé, kakaó (4%) árának növekedése jóval átlag alatti volt. Csökkent viszont az elmúlt 12 hónap alatt a tojás (9%), a liszt (7%) és a csomagolt kávé (3%) ára.
A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan kevesebbet kellett fizetni, mint 2001. januárban. Az egyéb cikkek, üzemanyagok és a ruházkodási cikkek 12 hónap alatt az átlagosnál kisebb mértékben drágultak. A háztartási energia, a szolgáltatások és a szeszes italok, dohányáruk árnövekedése viszont átlag feletti volt.

2002. januárban a nyugdíjas fogyasztóiár-index az előző hónaphoz, 2001. decemberhez 101,6% volt, az előző év januárhoz pedig 107,6%.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo