"A baráti társaságokat helikopterrel üldözték a hatóságok"

A kistermelők, ha elkezdenek növekedni, akkor a gyarapodásuknak megfelelően készek céggé, vállalkozássá átváltozni, és egyáltalán nem bújnak el a szorosabb adózás elől - jelentette ki dr. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a Piac & Profit Online-nak.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Fenyegethetőnek nem tartja magát a vidékfejlesztési tára vezetője. Pedig most éppen az az időszak közeleg, amikor az időjárás viszontagságaira, más természeti veszélyekre - szárazságra, jégverésre, tűzelhalásra - hivatkozva hagyományosan demonstrálni, traktorokkal utakat elzárni igyekeznek a gazdák. Ilyenkor évről-évre megrettennek az agrárminiszterek, s nyomban megígérnek magasabb felvásárlási árakat, megregulázott áruházláncokat, teljes kártalanítást. Sőt, átvállalt biztosítási díjakat, alkalmi silókat nyittatnak meg, kedveznek dinnyéseknek, almásoknak, gabonásoknak.

- Ebben az évben nincs fenyegetés, vagy nem lehet hallani?

- A mezőgazdaság nagyon nehéz helyzetbe került, nincs a magyar agráriumban egyetlen sikeres ágazat sem - válaszolja a Piac&Profitnak dr. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter. - Ezt a helyzetet örököltük, s természeti csapások sújtották az országot, melyek egyformán érintették a lakossági, az önkormányzati, az állami tulajdont, ilyenformán a gazdálkodók földjeit, üzemeit, vagyontárgyait. Ebből a helyzetből kell kiindulni, ezért mozgósította a kormányzat a költségvetési tartalékokat, illetve az Európai Unió szolidaritási alapjából is ezért kértünk támogatást. Abban is bizakodunk, hogy Brüsszel hozzájárul a jövő évi agrártámogatási előlegek 80 százalékának - 200 milliárd forintnak - idei kifizetéséhez. Most tehát mentőövet kell dobni a gazdálkodóknak, ez meg is történik.


"Valamennyi szektorban van mit fehéríteni, a kormány pedig arra tett fogadalmat, hogy rendet teremt." 
fotó: Fényes Gábor

- A „helyreállítás" időszakát éljük tehát, s a gazdák sem nyúlnak a korábban alkalmazott eszközökhöz. De vajon azok a termelők, akik portékáikat eddig úgy juttatták el a fogyasztókhoz, hogy ők is, lehetőleg a szállítóik és az eladók is kibújtak a közteherviselés alól, most például számíthatnak megértőbb politikára?

- Én inkább azt látom, hogy a kistermelők zöme ma már helyi értékesítőként, az adókedvezményeket igénybe véve kész adót fizetni. Ne felejtsük el, a jóval nagyobb vállalkozások, termelők is kaptak, kapnak adókedvezményeket. De ne felejtsük, a jóval nagyobb vállalkozások, termelők is kaptak, kapnak adókedvezményeket! Az elmúlt évek pedig nem arról szóltak, hogy a kicsik fizetnek-e közterheket, hanem arról, hogy például még a szüretelő baráti társaságokat is helikopterekkel üldözték az állami hatóságok. Ezt a korszakot le kell zárni. És azt a korszakot is, amikor a kisebb befizetési kötelezettségek okán kékkönyves embereket alkalmaztak a multik.

Csökkenhet az áfa?
Nehéz, elhúzódó aratással kell szembenéznünk az idén – tette közzé a szaktárca a betakarítás elején. A kilátásoknál továbbra is sok a bizonytalanság, mind minőségben, mind mennyiségben, illetve nagyok a különbségek szinte egy-egy táblán belül is. Előreláthatólag 3,5 – 4 millió tonna étkezési búzát lehet betakarítani, ami bár kevesebb a vártnál, az ország szükségleteit fedezi, s jut belőle exportra is. Mivel a rossz talajviszonyok miatt a gombafertőzést nem lehetett időben kezelni, a betakarított mennyiség jelentős része takarmányminőségű lesz. Nehezítette az aratási munkákat, hogy a túlméretes járművek gyakran nem tudták megoldani a tankolást, az üzemanyag szállítást, sőt sokszor a közúti közlekedés során is akadályokban ütköztek. A mezőgazdasági gépek közlekedését könnyítő jogszabályi hátterén a Vidékfejlesztési Minisztérium, a Belügyminisztérium és a Nemzeti Erőforrás Minisztérium közösen dolgozik, ezért az őszi betakarítások idejére már elhárulnak a jogi akadályok. A 25 százalékos általános forgalmi adó nagy teher a termelőknek, s e probléma orvoslása érdekében – jelezték a tárcánál - szakmai és a politikai egyeztetések kezdődtek. A magas adóteher feketekereskedelemhez vezethet, aminek visszaszorítása kiemelt pontja a kormányprogramnak.

Emellett a legutóbbi időkig az élelmiszerkereskedelem egy része ellenőrzés nélkül, a legalitás peremén mozoghatott. Ez az oka annak, hogy elindítottuk a másodlagos élelmiszerellenőrzés rendszerét. Véget akarunk vetni a hamisításoknak, az élelmiszerhulladékok behozatalának. Valamennyi szektorban van mit fehéríteni, a kormány pedig arra tett fogadalmat, hogy rendet teremt.

Nem lehet tehát csak a kicsikre mutogatni csupán azért, mert boldogulni próbálnak. Abban pedig biztos vagyok, hogy a kistermelők, ha elkezdenek növekedni, akkor a gyarapodásuknak megfelelően készek céggé, vállalkozássá átváltozni, s egyáltalán nem bújnak el a szorosabb adózás elől. De egyelőre még inkább attól szenvednek, hogy a létminimum környékén képesek élni, működni, kivált, mert szinte üldözték őket, ha magasabb feldolgozottságú terméket állítottak elő, és a a multik versenytársaivá próbáltak válni.

- Az agrárkormányzat miként válaszol erre?

- Az a feladatunk, hogy munkát adjunk az embereknek, s hagyjuk őket dolgozni: elősegítve azt, hogy vidéken megint legyenek saját termékek, melyek megjelenhetnek a piacon, a turizmusban, a vendéglátásban, a gazdák eladhassák mind az alaptermékeiket - a tejet, a tojást, a nyers húst -, mind a feldolgozott áruikat - a sajtot, a lekvárt, a kolbász - a végső fogyasztónak.

- A vidékfejlesztési tárcánál szinte tankönyvi fogalmakkal operálnak, amikor azt hirdetik, hogy gazdálkodási rendszerek támogatásának erősítésére kívánnak koncentrálni. Más, az eddigieket felülíró támogatási, pályáztatási gyakorlatról gondolkodnak, s a hazai büdzsé erőforrásaira építenek, elvégre az uniós források „kötött pályán" mozognak?

- Arról van szó, hogy az európai uniós mezőgazdaság termékpálya láncokban, komplex rendszerekben működik, s erre hazánknak is figyelemmel kell lennie, mind inkább fel kell készülnie. Eddig tonnában és hektárban mért támogatások léteztek, ám a későbbiekben gazdasági rendszerek részesülnek a dotációban. Ez egy hosszabb folyamat, melynek során az úgynevezett vidékfejlesztési tengely veszi át a közvetlen agrártámogatás helyét. Ösztönöznünk kell a magyar mezőgazdaság szereplőit a magasabb feldolgozási szintű termékeket, készterméket előállítására, ezért lehetővé tesszük, hogy többen és a kisebbek is hozzáférhessenek az agrármodernizációs forrásokhoz. Nem ötletszerű, lobbi-érdekek által befolyásolt, hosszú átfutási idejű pályáztatásra van szükség.

Törvényváltozások
Szeptembertől Nemzeti Földalap
Július közepén több olyan törvényt is megalkotott az Országgyűlés, amellyel a vidék életét, az agrárium gazdálkodását befolyásolja. A vidékfejlesztési tárca sajtóosztályának interpretálásában ezen új jogszabályokra hívjuk fel a figyelmet. Szeptembertől működik a Nemzeti Földalap, mely visszakerül a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő ZRt.-től a Vidékfejlesztési Minisztériumhoz. A Nemzeti Földalapba tartozó földeket négy módon lehet hasznosítani: nyilvános pályázaton történő eladással, haszonbérbe vagy vagyonkezelésbe adással, továbbá földcserével. A földtulajdonosoknak elsőként az NFA-nak kell felajánlaniuk az eladásra szánt földjüket, amelyért a helyben kialakult piaci árat fizeti az alapkezelő. A megkötött szerződés tartalmából nyilvános lesz a szerződő neve, a föld fekvése és helyrajzi száma, az ellenszolgáltatás összege és a fizetési határidő, valamint haszonbérletnél és vagyonkezelésnél a szerződés időtartama is. A nettó 5 millió forintnál magasabb ellenértékű szerződéseket az NFA a honlapján teszi közzé. A Nemzeti Földalap kezeli az állam tulajdonában lévő mező- és erdőgazdasági földterületeket. A Nemzeti Földalapban lévő nagy értékű (100 millió Ft vagy 100 hektár feletti) földterületek hasznosításáról a Birtokpolitikai Tanács dönt. A Nemzeti Földalapba tartozó földek hasznosításából származó bevételeket, földvásárlásra valamit a földbirtok politikai irányelvek megvalósításra kell fordítani. Változott az elővásárlási jog sorrendje. Első helyen a magyar állam jogosult élni elővásárlási jogával. A törvény újraszabályozza a „helyben lakó” definícióját. Helyben lakónak az a családi gazdálkodó vagy nyilvántartási számmal rendelkező őstermelő vagy egyéni mezőgazdasági vállalkozó magánszemély minősül, akinek a bejelentett lakóhelye legalább három éve azon a településen, illetve 15 kilométeren belüli szomszédtelepülésen van, amelynek közigazgatási területén a termőföld vagy tanya fekszik.
Közbeszerzés közkonyháknak
Módosult a közbeszerzési törvény. Az új jogszabály lehetővé teszi, hogy a közétkeztetést végző intézmények közbeszerzés nélkül, közvetlenül a helyi termelőtől megvásárolhatják a nyers húst, a zöldséget, a gyümölcsöt, a tejet és a tejterméket, a mézet, a tojást és a gabonát. A törvénymódosítás augusztus 1-én lépett hatályba.
Ingyenes gazdaságátadás
Augusztus 1-tól illeték és adómentes a családon belüli gazdaságátadás. Mentes a vagyonátruházási illeték alól a termőföld, a tanya, és a mezőgazdasági termelőtevékenységhez szükséges művelés alól kivett terület, építmény, valamint ingó – ide értve a gépjárművet és a pótkocsit is – tulajdonának, illetve vagyoni értékű jognak a megszerzése közeli hozzátartozóknál (így a házastársnál, bejegyzett élettársnál, egyenesági rokonnál, örökbefogadottnál, mostoha- és nevelt gyermeknél, testvérnél). A törvény összhangban áll az európai vidék- és agrárpolitikával, amelynek alapjait az egyéni és családi gazdaságok adják.
Hozzájárulás nélkül
Eltörölték a vízgazdálkodási hozzájárulást, a jogszabály 2011. január 1-től hatályos. A vízgazdálkodásról új, átfogó szabályozás készül, a forráshiánnyal küzdő vízgazdálkodási társulások a tervek szerint a jövőben egységes állami irányítás alá kerülnek.
Pálinkakönnyítés
A pálinkafőzésre vonatkozó módosított jövedéki törvény augusztus 1-től hatályos. A kistermelő a saját gyümölcséből vagy a kipréselt szőlő törkölyéből legálisan pálinkát főzhet. (A jogszabály szerint a vásárolt gyümölcs is saját gyümölcs). Saját fogyasztásra szánt pálinkafőzésnél - amennyiben a termelő nem adja el a gyümölcspárlatot - 50 literig nem kell jövedéki adót fizetni, a főzést nem kell sehol előre bejelenteni, a készüléket (100 liter alatt) nem kell engedélyeztetni. Ha valaki el akarja adni az otthon vagy bérfőzésben készült pálinkát, erre is van lehetősége. A saját gazdaság helyén folytatott vendéglátás vagy falusi szálláshely-szolgáltatásnál zárjeggyel ellátott, legfeljebb kétliteres palackokból kínálhatja az italt. Az eladásra szánt pálinkánál vagy ötven liter feletti mennyiség főzésénél továbbra is a régi szabályozás érvényes, tehát ugyanannyi jövedéki adót kell fizetni, mint eddig a kereskedelmi főzdéknek.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo