A külföldi vendégforgalom kismértékben növekedett, míg a belföldi 4%-kal visszaesett 2001-ben. A szállodák átlagos szobafoglaltsága 47%-os volt. A Magyar Nemzeti Bank előzetes fizetési mérleg adatai szerint az idegenforgalomból 4,4 milliárd euró bevétel származott, amely 17,9%-kal magasabb volt a 2000. évinél.
A külföldi vendégforgalom az elmúlt év során összességében 2%-kal növekedett a kereskedelmi szálláshelyeken. A több mint 3 millió külföldi vendég 10,7 millió vendégéjszakát töltött el a szálláshelyeken. A szállodák a januártól december végéig tartó időszakban 3%-os vendégforgalom-növekedést, a panziók a tavalyihoz hasonló külföldi forgalmat könyvelhettek el. Decemberben jelentős mértékben csökkent a vendégek és vendégéjszakák száma az ötcsillagos szállodákban és a kétcsillagos egységekben. A turizmus erős szezonális ingadozására jellemző, hogy az év folyamán a külföldi vendégéjszakák több mint 80%-a áprilistól október végéig realizálódott. A megelőző évvel összehasonlítva az első hét hónapban eltérő mértékben ugyan, de folyamatosan magasabb volt a külföldi vendégéjszakák száma, míg augusztustól kisebb-nagyobb mértékű csökkenés tapasztalható. A külföldi vendégéjszakák 70%-a Budapestre és a Balaton partjára koncentrálódott. A kiemelt üdülőkörzetek közül Budapesten, a Dunakanyarban, a Közép-Tisza-vidéken és Sopron-Kőszeghegyalján emelkedett a külföldivendég-forgalom.
A külföldi vendégéjszakák több mint 70%-a az Európai Unióból érkező vendégekre jutott. Ezen belül a legtöbb, 4,2 millió vendégéjszakát a német állampolgárok töltötték hazánk kereskedelmi szálláshelyein. A japánok, az amerikaiak és az ausztrálok utazási kedve a 2001. évben a vendégéjszakák számát tekintve csökkent, míg Ázsiából 16%-os növekedést, Afrikából az előző időszakival megegyező vendégforgalmat figyeltek meg.
A belföldi vendégek száma azonos a megelőző évivel, míg az általuk eltöltött vendégéjszakák száma decemberben 5%-kal, a tizenkét hónap folyamán 4%-kal esett vissza. Éves szinten a szállodákban bonyolították le a belföldi forgalom több mint felét, a 2000. évhez képest szintén 4%-os csökkenést regisztrálva. Az öt- és négycsillagos szállodákban növekedett a belföldi állampolgárok által eltöltött vendégéjszakák száma. Jelentős csökkenés tapasztalható az egycsillagos szállodákban és az üdülőházakban. A három-ötcsillagos szállodákon kívül csak az ifjúsági szállók és a kempingek jelentettek vendégéjszaka-növekedést. A belföldi vendégéjszakák száma a Közép-Tisza-vidék kivételével mindegyik kiemelt üdülőkörzetben csökkent 2001-ben. A legnagyobb mértékű visszaesést Sopron-Kőszeghegyaljáról jelentették, legkevésbé a Balatonnál és a Dunakanyarban tapasztalható csökkenés.
Az átlagos tartózkodási idő a kereskedelmi szálláshelyeken a januártól decemberig tartó időszakban 3,1 éjszaka volt, hasonlóan a 2000. évhez. Ezen belül a külföldiek 3,5, a belföldi vendégek 2,6 éjszakát töltöttek el átlagban a kereskedelmi szálláshelyeken. Az átlagos tartózkodási idő a kempingekben, az üdülőházakban, valamint a gyógyszállókban volt a legmagasabb.
A szállodák szobafoglaltsága december végéig átlagosan 47%-os volt. A legmagasabb, 60% körüli kihasználtságot az öt- és négycsillagos házak mérték. A gyógyszállók 64%-os kihasználtsággal működtek 2001-ben. Az üdülőkörzetek közül az országos átlag fölött teljesítettek Budapest és Sopron-Kőszeghegyalja szállodái, a Balatonnál az országos átlaghoz hasonlóan alakult a szobafoglaltság. A budapesti négy- és ötcsillagos házak foglaltsága 32% és 82% között ingadozott, évi átlagban a négycsillagos egységekben 61%, az ötcsillagos házakban 63% volt.
A kereskedelmi szálláshelyeken az elmúlt év folyamán 84,6 milliárd forint szállásdíjbevétel képződött, amely folyó áron 2%-kal több, mint a megelőző évben. A szállásdíjbevételek több mint háromnegyede a külföldi vendégektől származott, és a 2000. évihez hasonló nagyságú volt. A belföldiektől származó szállásdíjbevétel 7%-kal növekedett. A szállásdíjakból származó összes bevétel több mint fele Budapesten keletkezett.
A kereskedelmi szálláshelyeken realizált összes bevétel (149 milliárd forint) 57%-a a szállásdíjakból származott. A vendéglátás további 24%-ot (36 milliárd forintot), míg az egyéb bevételek (28,8 milliárd forintot) 19%-ot jelentettek. A szálláshely-szolgáltatás és a vendéglátás ágazatának együttes fogyasztóáir-indexe január–decemberben 113,7% volt. A forgalom volumene nem érte el az előző évit.
Az elmúlt év folyamán az egy külföldi vendégéjszakára jutó szállásdíj 6100 forint, az egy belföldire jutó 2600 forint, átlagosan 4700 forint volt. A külföldi vendégéjszakákra jutó szállásdíj 2%-kal csökkent, míg a belföldiekre jutó 11%-kal növekedett.
Egy kiadható szállodai szobára a 2000. évi értéktől összességében 2%-kal elmaradva 1,9 millió forint szállásdíjbevétel jutott. A tizenkét hónap során az ötcsillagos szállodákban egy kiadható szobára 11%-kal, a négycsillagos házakban 10%-kal jutott kevesebb szállásdíjbevétel, mint a megelőző évben. Mindezekhez hozzájárult a forint 2001. évi felértékelődése, amire jellemző, hogy január elején 1 euró 265 forint, december végén 246 forint volt.
December végéig az utasforgalom keretében több mint 30 millió külföldi látogató érkezett hazánkba, ami a 2000. évi látogatószámhoz képest 1%-os csökkenést jelent. Rendszeres statisztikai adatgyűjtés hiányában csak valószínűsíteni lehet, hogy az utasforgalom jelentős hányadát képezik a határmenti régiók napi ingázói. Decemberben a külföldi látogatók száma 1,8 millió volt, 25%-kal alacsonyabb, mint a megelőző év decemberében. Az év utolsó hónapjában Európa szinte minden országából visszaesett a határátlépő külföldi állampolgárok száma. Az USA-ból a tizenkettedik hónapban 17%-kal, Japánból 41%-kal érkezett kevesebb külföldi látogató az országba. Éves szinten jelentősen emelkedett a Csehországból, Jugoszláviából, Lengyelországból, Ukrajnából és Izraelből érkezők száma.
A külföldre látogató magyarok határátlépéseinek száma az elmúlt évben meghaladta a 11 millió alkalmat. A 2000. évihez képest 2001-ben 1%-kal több magyar határátlépést regisztrált a Határőrség. Az ukrán és a szlovák határszakaszt negyedével többször lépték át magyar állmapolgárok, az osztrák határszakaszon 3%-kal növekedett a külföldre látogató magyarok forgalma. A forgalom közel negyedét lebonyolító szlovén, horvát, jugoszláv és román határszakaszon jelentősen visszaesett a forgalom.
A 2001. évi turizmusról
Az elmúlt év folyamán a kereskedelmi szálláshelyeken 5,9 millió vendéget és 18,1 millió vendégéjszakát regisztráltak, gyakorlatilag ugyanannyit, mint a megelőző évben - tette közzé a KSH.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.