A nagybefektetők, például a nyugdíjalapok és a biztosítótársaságok is egyre inkább a magánpiacok felé fordulnak. Többi között ennek köszönhetően az alternatív vagyonkezelőknél felhalmozódott összegek több mint kétszeresére nőttek az elmúlt öt évben. A magántőke-társaságok tőkét vonnak be azzal a céllal, hogy közvetlenül vállalkozásokba fektessenek be.
A Private Equity International (PEI) adatai szerint az Egyesült Államok és a világ élvonalába tartozó társaságok, 2018 és 2023 között 125,6 milliárd dollár tőkét fektettek be. A New York-i székhelyű titán, a Blackstone teljes kezelt vagyona 2023 első negyedévében 991 milliárd dollár volt, és idén már meghaladta az 1 billió dollárt. Ez Hollandia teljes GDP-jéhez hasonlítható összeg.
A sorban a következő a KKR és a svéd EQT, amelyek mindegyike több mint 100 milliárd dollárt gyűjtött össze. A tavalyi az első alkalom, hogy három cég öt év alatt elérte ezt a 100 milliárd dolláros tőkeemelési mérföldkövet a PEI rangsorában. Ez különösen figyelemreméltó a kihívásokkal teli forrásbevonási környezetben, a hitelfelvételi költségek magasabbak lettek, az ügyletkötések száma csökkent.
Az észak-amerikai cégek uralják a piacot
A legnagyobb magántőke-társaságok túlnyomó többsége Amerikában működik, és a világ 50 legnagyobb cége közül 36-ot képviselnek. Az észak-amerikai magánvállalkozások kezelt vagyona 1,34 billió dollár (72 százalék). Az első 50 cég összesen az 1,85 billió dollárt kezelt.