A veszélyeztetett térségekben az emberölések aránya több mint négyszerese az USA átlagának, amely 6,4/100 000 fő. A Karib-térség országaiban a gyilkosságok túlnyomó többségét az Egyesült Államokból csempészett illegális fegyverekkel követik el.
A világátlagnál csaknem 10-szer magasabb gyilkossági rátával Jamaica áll az első helyen. Csak januárban 65 gyilkosság történt országszerte, ami miatt az USA külügyminisztériuma megerősítette az amerikaiak utazási figyelmeztetését. A luxusüdülők vendégei egyre gyakoribb célpontok. A rendőrség gyakorlatilag a működésképtelenség határán mozog. Jamaicával együtt Trinidad és Tobago szigetországai, valamint a Bahamák életveszélyes kirándulóhelyei a világnak.
A hatodik helyen Dél-Afrika áll, ahol az emberölések száma 34/100 000 ember. Tavaly naponta átlagosan 75 embert öltek meg, míg a rablások száma napi 400 körül mozog. A bűnözés terjedésében jelentős szerepet játszik a bányászat, az építőipar és a taxiipar. Ezentúl az ország tranzitközpontja az Afganisztánból Európába szállított tiltott kábítószereknek.
Dél-Amerikában Ecuador lett a legveszélyesebb ország, a csoportos erőszak mindennapossá vált. Míg 2019-ben itt volt a legalacsonyabb az emberölések aránya a régióban, addig mára megfordult a trend. A kábítószer-bandák hatalmukba kerítették az országot. Januárban például a bandák annyira elszemtelenedtek, hogy megrohamoztak egy televíziót, bombákat robbantottak az utcákon, és rendőröket raboltak el. Az elnök rendkívüli állapotot hirdetett, miután az egyik hírhedt kartellvezér is megszökött a börtönből. Egy polgármestert holtan találtak, miközben az ország harmadik hónapja vészhelyzeti lezárások alatt áll.