A 27 tagállamot tömörítő Európai Unió egyenetlen növekedéssel szembesült az elmúlt években, legnagyobb gazdaságai stagnálnak vagy enyhén visszaestek.
A közelmúlt kihívásai ellenére az EU továbbra is jelentős globális gazdasági erő, amely erős ipari bázissal, fejlett pénzügyi szektorral és kiterjedt kereskedelmi kapcsolatokkal rendelkezik, bár általános befolyása erősödő versenynek van kitéve.
Németország, Franciaország és Olaszország régóta az EU legnagyobb gazdaságai, amelyeket az ipar ereje, a pénzügyi csomópontok és a gyártóerők vezérelnek.
Ezek együttesen az EU 19,4 billió dolláros GDP-jének körülbelül 53 százalékát adják, miközben Németország egyedül meghaladja a 20 legkisebb EU-gazdaság összesített kibocsátását.
Ez a három legnagyobb gazdaság azonban stagnált vagy negatív növekedést ért el tavaly.
Spanyolország és Hollandia zárja az első ötöt, így együttes részesedésük 68 százalékra nőtt. Eközben Málta érte el a legmagasabb GDP-növekedést, 2024-ben 5 százalékkal, de továbbra is az EU legkisebb gazdasága, mindössze 0,1 százalékkal a teljes GDP-ből.
Az Egyesült Királyság, amely 1973-ban csatlakozott az EU-hoz, és hivatalosan 2020-ban kilépett, 2024-ben 4,4 billió dolláros GDP-t regisztrált, ami Németország után a második legnagyobb nemzeti jövedelem lenne, ha még mindig EU tagként számolnánk a britekkel.