Arra is felhívta a figyelmet, hogy a hivatalos bankfiókokon kívül számos olyan pénzintézet van, ahol a Szerbiából származó nyugdíjakat bankszámlák hiányában is ki lehet fizetni. Mindemellett az új bankszámlanyitást és -vezetést a kormány ingyenessé tette.
A kormányfő elismerte, hogy szükség lett volna bővebb tájékoztatásra, hogy senki ne vegye támadásnak a központi bank döntését, de ez a tájékoztatási kampány most megkezdődött, ahogy az észak-koszovóiak euróra történő átállásának az átmeneti időszaka is.
"A hónap folyamán gondoskodunk arról, hogy minden szükséges információt és segítséget megadjunk ahhoz, hogy ez az átmenet a lehető legzökkenőmentesebb legyen" - tette hozzá.
A koszovói nemzeti bank január elején jelentette be, hogy februártól Koszovó egész területén kizárólag euróval lehet fizetni, minden más pénznem csak a külföldi tranzakciók megvalósítására használható. A lépés felháborodást keltett a helyi szerbek körében, és Belgrád is reagált, mivel a hivatalos adatok szerint a koszovói szerb lakosság mintegy fele kapja nyugdíját, fizetését vagy a szociális támogatást a szerb költségvetésből dinárban.
Az észak-koszovói, többségében szerbek lakta településeken mindig is a szerb dinár volt a fő fizetőeszköz. Akkor is az maradt, amikor lezárult az 1998-1999-es koszovói háború, és azt követően is, hogy Koszovó 2008-ban egyoldalúan kikiáltotta függetlenségét Szerbiától, míg az ország többi részén előbb a német márka, majd az euró vált a hivatalos pénznemmé.
(MTI)