Hogy hol van az igazság, ahhoz érdemes még néhány statisztikát megismerni. Például azt, hogy a megtermelt nemzeti jövedelemből az ország egyre kevesebbet költ nyugdíjakra. Vagy azt, hogy a magyar nyugdíjak az európai ranglista végén kullognak. Vagy azt, hogy hazánk lakosságának 20,8 százaléka, körülbelül 1,9 millió fő tartozik a 65 év felettiek korosztályába. Közülük 1,3 millióan valamilyen korlátozottsággal élnek és segítségre, ellátásra, valamint gyakori orvosi kezelésekre szorulnak. Házi segítségnyújtást mindössze 7 százalék kap, idősek otthonában 3 százalék él, ők ott kapnak szakellátást. A fennmaradó 90 százalék, összesen 1,1 millió időskorú önmagára vagy jobb esetben a családjára van utalva. 2022-ben minden hatodik magyar nyugdíjasnak okozott problémát a mindennapokban rossz egészségi állapota, arányuk 2023-ra már majdnem 20 százalékra nőtt – ami részben azzal magyarázható, hogy egyre magasabbak a gyógyszerköltségek. A nyugdíjasok 16,9 százalékának hónapról hónapra anyagi gondjai vannak, és 37,7 százalékuk épphogy csak kijön a jövedelméből, félretenni már nem tud. Csupán 15,8 százalék jön ki gond nélkül a bevételeiből és tud képezni emellett tartalékot is.
Varga Mihály pénzügyminiszter előadása az Országgyűlés népjóléti bizottságában érzéketlennek, mondhatni cinikusnak tűnhetett sokak számára. Hogy kinek van igaza, ezt is megvitatjuk a Nyugdíjszerviz következő adásában december 11-én.
Újra jelentkezik tehát a Nyugdíjszerviz! A téma legjobb szakértőivel Önök is beszélgethetnek telefonon és írásban. Dr. Farkas András nyugdíjszakértő és Karácsony Mihály, a nyugdíjas parlament elnöke december 11-én hétfőn 15 óra 30 perctől élőben válaszol.