A jelenlegi üzleti helyzet értékelése arra mutat, hogy a koronavírus-járvány hatására kibontakozó gazdasági sokkból való kilábalást követően, és a 2022 őszén, 2023 telén jelentkező energiaválság időszaka után továbbra is kedvezőbb, ugyanakkor az előző év azonos időszakához képest negatívabb gazdasági környezetet érzékelnek a vállalkozások. Látható, hogy továbbra is a kisméretű, a kizárólag hazai értékesítésre termelő, a tisztán hazai tulajdonban álló, valamint az építőipar területén működő vállalatok vannak kitéve leginkább a gazdasági válság jelenlegi hatásainak.
Növekvő munkaerőkereslet, létszámbővítés
A vállalkozások a következő fél évben lényegében változatlan mértékű munkaerőkeresletre számítanak: az egyenlegmutató +5 ponton áll, vagyis 1 ponttal magasabb 2023 októberéhez viszonyítva. Ez azt mutatja, hogy 2024. áprilisban szűk többségben vannak azok a cégek, amelyek a következő félév folyamán létszámbővítést terveznek. Mindez továbbra is a munkaerőhiányos piaci helyzet enyhülésére utal.
Összességében a külföldi (rész)tulajdonban lévő cégek, a nagyvállalatok, valamint a döntően exportáló cégek esetén tapasztalhatóak számottevő létszámbővítési tervek a következő félévre vonatkozóan. Az összes többi kategóriában nagyrészt átlag körüli, vagy az alatti az egyenlegmutató értéke. 2023 októberéhez képest a legnagyobb mértékű emelkedés a várható munkaerőkereslet mértéke tekintetében a kereskedelmi cégek és a mikrovállalkozások esetén következett be (11, illetve 8 pontos emelkedés), ezzel szemben a szolgáltató szektorban 10 pontos visszaesés történt.