A háború kezdete óta Magyarországon is megnőtt az orosz kibertámadások száma

Kiadta legfrissebb APT Activity Report jelentését az ESET Research. A riport a vírusvédelmi megoldásairól ismert ESET kutatóinak felfedezéseit tartalmazza az Advanced Persistent Threat (APT), vagyis a fejlett és tartós fenyegetést jelentő szervezett csoportok tevékenységét illetően, a 2022 szeptemberétől december végéig tartó időszakban. Az Oroszországhoz köthető APT-csoportok a vizsgált időszakban folytatták kibertámadásaikat Ukrajna ellen, törlőprogramok és zsarolóvírusok felhasználásával. Eközben a Kínával kapcsolatban álló Mustang Panda egyre nagyobb érdeklődést mutat az európai országok iránt, míg az Iránnal összefüggésbe hozható csoportok szintén folytatták intenzív tevékenységüket.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ESET kutatói észlelték Ukrajnában a hírhedt Sandworm csoport tevékenységét, amely egy korábban nem ismert törlőprogramot vetett be egy energiaipari vállalat ellen. A támadás tavaly októberben történt, ugyanabban az időszakban, amikor az orosz fegyveres erők csapást mértek az ukrán energetikai infrastruktúrára. Fontos megemlíteni, hogy gyakran államilag támogatott szereplők működtetnek APT-csoportokat. Bár az ESET-nek nincs bizonyítéka arra vonatkozóan, hogy összehangolt támadásokról van szó, a történtek alapján feltételezhető, hogy a Sandworm és az orosz katonai erők céljai összefüggenek.

Védekezni kell a támadások ellen (Fotó: Depositphotos)
Védekezni kell a támadások ellen (Fotó: Depositphotos)

Az orosz-ukrán háború kezdete óta Magyarországon is megnőtt a kibertámadások száma. Hogy hogyan lehet a veszélyhelyzetekre felkészülni, miként tudjuk kivédeni, hogy támadások áldozataivá váljunk, erről is szól az ESET IT-biztonsági podcastja, a Hackfelmetszők – Veled is megtörténhet! Az adásokban az ESET termékeit forgalmazó Sicontact Kft. kiberbiztonsági szakértői beszélgetnek a legelterjedtebb csalásformákról, adataink védelméről.

Az ESET NikoWipernek nevezte el azt a legutóbb felfedezett törlőprogramot, amely egy már ismert kártékony szoftvercsoporthoz tartozik. A programot 2022 októberében használták egy ukrajnai energiaipari vállalat ellen. A NikoWiper a Microsoft által kifejlesztett SDelete segédprogramon alapul, amely a fájlok biztonságos törlését teszi lehetővé.

Az ESET a kártékony adattörlő programok mellett olyan Sandworm-támadásokat is felfedezett, amelyek során zsarolóprogramokat használtak az adatok törlésére. Ezek esetében a végső cél ugyanaz volt: az adatok megsemmisítése. A hagyományos zsarolóvírus-támadásokkal ellentétben egyébként a Sandworm üzemeltetői nem adnak visszafejtő kulcsot még váltságdíj fejében sem.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo