A legfontosabb makrogazdasági trendek 2025-ben
Növekszik a nemzetközi kereskedelem elleni támadások száma
A szabadkereskedelemre egyre nagyobb hatással vannak a protekcionista politikák, a gazdasági bojkottok és az alapvető kereskedelmi útvonalak biztosításának akadályai. A világ országainak körülbelül egyharmada, köztük a fejlődő országok 60 százaléka áll az Egyesült Államok által bevezetett gazdasági szankciók hatálya alatt – ez példátlan mértékű. A kulcsfontosságú kereskedelmi pontokon, például a Formosa-szorosban, ahol Kína és Tajvan konfliktusban áll egymással, vagy a Vörös-tengeren lévő Bab El Mandeb-szorosban, amelyet regionális konfliktusok érintenek, kialakult akadályok komoly kockázatot jelentenek a globális gazdasági növekedésre.
E kihívások enyhítése érdekében a vállalatok diverzifikálhatják kereskedelmi partnereiket, és növelhetik a geopolitikai kockázatok kezelésével kapcsolatos belső szakértelmüket.
Az euróövezet lassan növekszik, de a fejlett gazdaságokat nem fenyegeti recesszió veszélye
Az euróövezetben szerény, 1 százalék körüli növekedés tapasztalható, ami a monetáris politika korlátozott rugalmasságának és az európai gazdaság egyik pillérének számító Németország stagnálásának köszönhető. Ez a helyzet negatívan befolyásolhatja az exportot és a magyar termékek iránti keresletet az európai piacokon. Az elemzők azonban valószínűtlennek tartják a fejlett gazdaságok recesszióját, mivel a reálbérek növekedése, a korlátozó monetáris politika fokozatos enyhítése és az expanzív költségvetési politika, különösen az Egyesült Államokban, támogatja a globális gazdasági tevékenységet. Az Egyesült Államok várhatóan a következő években a globális növekedési ütemet is megelőzi.