A legnagyobb mértékben, 31,6%-kal a befejező építés volumene nőtt. A legnagyobb építőipari alágazat, a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építése 8,9%-kal emelkedett. Az épületgépészeti szerelés az egy évvel korábbival közel azonos szinten volt. Az épületek építésének volumene 24,3%-kal volt magasabb a 2000. évinél. A növekedést az államilag támogatott lakásépítések, a felső-tiszavidéki árvíz utáni épületre-konstrukciós munkák, az egészségügyi, kulturális, oktatási intézmények felújítási munkái, valamint a bevásárlóközpontok építése eredményezte.
Az egyéb építmények építésének volumene 7,5%-kal elmaradt az előző évitől. A vasúti vonal-szakaszok pályarekonstrukciós munkái és az út-, vasútépítés felújítási munkái nem tudták ellensú-lyozni a volumencsökkenést.
A kivitelező székhelye szerint számba véve az építőipar termelés csaknem minden megyében emelkedett. A legnagyobb mértékű, 50%-ot meghaladó növekedés Szabolcs-Szatmár-Bereg megyé-ben volt, de a Bács-Kiskun, a Pest és a Baranya megyei szervezetek is jelentősen (34,3, 21,7, illetve 20,8%-kal) növelték termelésüket. A budapesti székhelyű vállalkozások termelése 13,2%-kal ha-ladta meg az egy évvel korábbit. Kismértékben csökkent a Fejér, a Borsod-Abaúj-Zemplén és a Veszprém megyei szervezetek termelése.
Az építőipari vállalkozások 2001-ben az előző évivel közel azonos volumenű új szerződést kötöttek. Ezen belül az épületek építésére megkötött szerződések volumene 20%-kal emelkedett, az egyéb építményeké – az úthálózat fejlesztésére még 2000-ben kötött szerződések miatt – 18%-kal csökkent.
Az építőipari költségalapon számított árai 10,1%-kal emelkedtek, valamivel lassabban az előző évinél.
A termelés volumene 2001. decemberben szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva 6,2%-kal haladta meg a 2000. decemberit, az előző havinál viszont 6,6%-kal alacsonyabb volt. Kiigazítatlan adatok alapján az előző év azonos időszakához viszonyítva a termelés decemberben 7,4%-kal emelkedett.
A legnagyobb építőipari alágazat, a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építésének termelése 2001. decemberben 8,5%-kal nőtt. A befejező építés alágazat gyors ütemű növekedése tovább folytatódott, 26,4%-kal haladta meg az előző év azonos időszakának termelését, az épületgé-pészeti szerelés alágazat termelése viszont 2,8%-kal csökkent. 2000. decemberhez képest 2001. decemberben mind az épületek, mind az egyéb építmények építésének volumene emelkedett, 7,6 illetve 7,3%-kal.
Az építőipari vállalkozások 2001. decemberben az egy évvel korábbinál 6,4%-kal nagyobb volumenű új szerződést kötöttek. A hó végi szerződésállomány volumene 10,9%-kal nagyobb a 2000. decemberinél, ezen belül az épületek szerződésállománya 31,7%-kal nőtt, az egyéb építményeké az egy évvel korábbival azonos szinten volt.
2000 decemberéhez viszonyítva az építőipari tevékenység költségalapon számított árai 5,3%-kal, ezen belül a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építésének árai 4,7%-kal emelkedtek. Az építőipari árak az előző havinál 1,1%-kal magasabbak voltak.
9,9 százalékkal nőtt az építőipar
Előzetes adatok szerint az építőipari termelés volumenének 1997 óta tartó növekedése 2001-ben is folytatódott, a termelés az egy évvel korábbihoz viszonyítva 9,9%-kal emelkedett.
Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?
Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!
2025. július 16. 15:30
Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata
Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen
Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta
Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz
Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben
A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte
Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.