70 milliárdos óriásberuházás Káptalanfán?

Több projektet is kidolgoztak a sümegi kistérségben, a fejlesztési elképzeléseket a Sümeg Kistérségéért Alapítvány üzletember találkozón ismertette csütörtökön Sümegen.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kistérséghez 21 település tartozik 17 ezer lakossal, a hátrányos helyzetű körzetben 13 százalékos a munkanélküliség - ismertette Szabados Zsuzsanna, az alapítvány elnöke. Hozzátette: a 8-as főút a térség szélső községei határában halad el, s közel van - 40 kilométernyire - a sármelléki repülőtér is, ez vonzóvá teheti a térséget a befektetők számára.

A projektek sorában említette az elnök, hogy Sümegen - a kistérség központjában - termálfürdő komplexumot terveznek; négycsillagos hotel, uszoda, wellness-centrum épülne mintegy 3-4 milliárd forintos költséggel. Elmondta: a termálvizet - amely 33 Celsius fokos - 600 méter mélyről hozzák fel. A városhoz legközelebbi községben, Csabrendeken szintén termálfürdőt, hotelt, uszodát és egy úgynevezett biofalut szeretnének létesíteni; zöldmezős beruházásként 8-12 milliárd forint közötti beruházási költséggel.

Tervezik a kistérségben három biogázüzem létesítését is: Sümegen, Dabroncon és Megyeren működnének az üzemek, amelyek megvalósíthatósági és környezetvédelmi hatástanulmánya már elkészült - tájékoztatott Szabados Zsuzsanna. A sümegi üzem 700 millió forintba kerülne, a megyeri csupán 230 millióba. A legnagyobb közülük a dabronci lenne, amely 930 kilowatt áramot és 470 kilowattnyi hőenergiát termelne, s a fejlesztés költsége 1-1,5 milliárd forintot tenne ki.

A kistérségi elnök hangsúlyozta: óriásberuházást terveznek Káptalanfa községben: itt 70 milliárd forintos költséggel egy gyógyszeripari gyárat építenének, ahol érelmeszesedést gátló gyógyszert állítanának elő. Szabados Zsuzsanna elmondta: Káptalanfáról származik az az orvos-biológus professzor, aki az érelmeszesedést gátló, sőt azt visszafordítani képes antigént felfedezte, s aki ezért a találmányáért az idei, genfi szabadalmi világkiállításon aranyérmet kapott. Az állatkísérletek már befejeződtek, külföldön embereken is hatásosan kipróbálták - tette hozzá.

A kistérségi elnök szerint a gyógyszergyár évi 38 milliárd dollárnyi árbevételt hozna. A projekt tulajdonosa a professzor - jegyezte meg. Utalt arra is, hogy Zalagyömörőn ásványvíz-palackozót terveznek építeni (300 milliós költséggel), Dabroncon pedig a műemlék Szegedi Róza kastélyt kínálják befektetőknek. A kastély el nem idegeníthető állami tulajdon, de 99 évre bérelhető, s kiválóan alkalmas elegáns hotel létesítésére - tette hozzá a kistérségi alapítvány elnöke. Sümeg térségében 31 ingatlant is - kastélyt, nemesi kúriát, parasztházat, beépíthető ingatlant - kínálnak megvételre befektetőknek.

Véleményvezér

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo