2-3 százalékos reál forintfelértékelődés (PM)

A forint reálfelértékelődése az idei év első két hónapjában a feldolgozóipari termelői árindex alapján 10, a fogyasztói árindex alapon pedig 12 százalék volt az előző év azonos időszakához képest - derül ki a Pénzügyminisztérium (PM) gyorsjelentéséből.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A gyorsjelentés szerint a forint nominális felértékelődésének üteme, amely a tavaly májusi sávszélesítést követően gyorsult fel, az idei év májusától számottevően mérséklődik. A PM szerint az idei és tavalyi évet együtt véve mintegy 15 százalékos reálfelértékelődés várható mind a fogyasztói árindex, mind pedig feldolgozóipari fajlagos munka költségindex alapon.
A tárca szerint folytatódhat a dinamikus, egyensúlyőrző növekedés figyelembe véve a versenyképességi tartalékokat, a vállalkozások rendelkezésére álló forrásokat, a magyar nemzetgazdaság nemzetközi összehasonlításban is kedvező versenyképességét és feltételezve a gazdaság továbbiakban is magas fokú alkalmazkodóképességét.
A PM szerint az év közepétől a gyors gazdasági növekedéssel, az utolérési folyamattal összefüggő, hosszabb távon is érvényesülő, évi átlagban 2-3 százalékos reálfelértékelődési trend érvényesül ismét.
A fogyasztói áralapon mért reál effektív árfolyamindex 2000-ben 1994-hez képest mintegy 6 százalékos reálfelértékelődést mutat, ugyanakkor a fajlagos munkaköltség alapon mért reál effektív árfolyamindex jelentős mértékű, mintegy 52 százalékos reálleértékelődést, versenyképesség javulást jelez.
A gyorsjelentés szerint ebben az időszakban javult a gazdaság profitabilitása jelentős tartalékokat képezve a vállalati jövedelempozíciókban.
A vállalati szféra bruttó hazai termék (GDP) arányában számított saját forrásai 1994-hez képest 18,2 százalékra, mintegy két és félszeresére emelkedtek 2000-re, míg az adózás utáni eredmény csaknem 1 százalékos veszteségből 8,6 százalékos nyereségre változott ugyanebben az időszakban.
A PM szerint Csehországgal és Lengyelországgal összevetve a fogyasztói áralapon számított reál effektív árfolyamindex esetében jóval kisebb felértékelődés volt Magyarországon. A fajlagos munkaköltség alapon számított versenyképesség 1995-1999 közötti időszakban Magyarországon javult, míg a másik két országban romlott.
Forrás:MTI

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo