2-3 százalékos reál forintfelértékelődés (PM)

A forint reálfelértékelődése az idei év első két hónapjában a feldolgozóipari termelői árindex alapján 10, a fogyasztói árindex alapon pedig 12 százalék volt az előző év azonos időszakához képest - derül ki a Pénzügyminisztérium (PM) gyorsjelentéséből.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A gyorsjelentés szerint a forint nominális felértékelődésének üteme, amely a tavaly májusi sávszélesítést követően gyorsult fel, az idei év májusától számottevően mérséklődik. A PM szerint az idei és tavalyi évet együtt véve mintegy 15 százalékos reálfelértékelődés várható mind a fogyasztói árindex, mind pedig feldolgozóipari fajlagos munka költségindex alapon.
A tárca szerint folytatódhat a dinamikus, egyensúlyőrző növekedés figyelembe véve a versenyképességi tartalékokat, a vállalkozások rendelkezésére álló forrásokat, a magyar nemzetgazdaság nemzetközi összehasonlításban is kedvező versenyképességét és feltételezve a gazdaság továbbiakban is magas fokú alkalmazkodóképességét.
A PM szerint az év közepétől a gyors gazdasági növekedéssel, az utolérési folyamattal összefüggő, hosszabb távon is érvényesülő, évi átlagban 2-3 százalékos reálfelértékelődési trend érvényesül ismét.
A fogyasztói áralapon mért reál effektív árfolyamindex 2000-ben 1994-hez képest mintegy 6 százalékos reálfelértékelődést mutat, ugyanakkor a fajlagos munkaköltség alapon mért reál effektív árfolyamindex jelentős mértékű, mintegy 52 százalékos reálleértékelődést, versenyképesség javulást jelez.
A gyorsjelentés szerint ebben az időszakban javult a gazdaság profitabilitása jelentős tartalékokat képezve a vállalati jövedelempozíciókban.
A vállalati szféra bruttó hazai termék (GDP) arányában számított saját forrásai 1994-hez képest 18,2 százalékra, mintegy két és félszeresére emelkedtek 2000-re, míg az adózás utáni eredmény csaknem 1 százalékos veszteségből 8,6 százalékos nyereségre változott ugyanebben az időszakban.
A PM szerint Csehországgal és Lengyelországgal összevetve a fogyasztói áralapon számított reál effektív árfolyamindex esetében jóval kisebb felértékelődés volt Magyarországon. A fajlagos munkaköltség alapon számított versenyképesség 1995-1999 közötti időszakban Magyarországon javult, míg a másik két országban romlott.
Forrás:MTI

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo