A használt lakóingatlanok átlagosan 2%-kal értékelődtek fel, míg az új építésűek esetében 3%-os volt az árnövekedés. Az irodapiac továbbra is telített, míg az üzlethelyiségek szegmensében a fővárosban jelentkezett enyhe túlkínálat, aminek következtében mindössze 1-2%-kal emelkedtek a bérleti díjak. A prognózisok az előttünk álló hónapokra némi elmozdulást jósolnak: e szerint infláció feletti ütemben, mintegy 11%-kal nőnek az építési telkek, 6%-kal a használt és 7%-kal az új lakóingatlanok eladási árai, míg infláció közeli, vagyis 4-5%-kal a raktárak, üzemcsarnokok, valamint az üzlethelyiségek és irodák díjai.
Irodák
Nem hozott különösebb változást az első negyedév a Budapest központú irodapiacon. Az év első három hónapjában mindössze egyetlen új épület került átadásra, a bérbe adott irodaterületek mennyisége pedig nagyjából a várakozásoknak megfelelően alakult. A minimális új kínálat következtében folytatódott a korábbi csökkenő tendencia, így március végére-április közepére 20% alá került a kihasználatlansági ráta.
A DTZ Hungary adatai szerint az idén piacra kerülő új irodák összterülete 100 ezer négyzetméter körül várható, ezzel 2003-ban ismét kisebb mértékben bővül a kínálat, mint az előző években. Az első negyedévben kizárólag a Buda belső részén található Belle Époque irodaház kivitelezési munkái fejeződtek be, így a teljes modern bériroda-állomány mindössze 1100 négyzetméterrel nőtt, megközelítve ezzel az 1 millió 293 ezer négyzetmétert.
Az év hátralevő részében bár több irodaház is a piacra kerül, a négy legnagyobb épület fogja adni a teljes idei új kínálat kétharmadát. Ezek közé tarozik a Center Point, a Business Center 140, melyek a Váci úton épülnek, míg a Greenpoint7 és a Bartók Ház Pest, illetve Buda központi területeinek piacát fogja gyarapítani, összesen mintegy 30 ezer négyzetméterrel.
Nem okozott meglepetést az első negyedévben bérbevett irodaterületek mennyisége: a bérlőre talált 31 ezer négyzetméter megfelelt a várakozásoknak. Kedvezőtlen fejlemény, hogy az átlagos tranzakcióméret tovább zsugorodott. A megkötött bérleti szerződések közel kilencven százaléka ezer négyzetméternél kisebb területre vonatkozott, és alig haladta meg a 600 négyzetmétert.
A gazdasági folyamatok kedvező alakulása esetén a DTZ elemzői szerint az elkövetkező hónapokban még további 130ezer négyzetméter körüli új terület-bérbeadásra lehet számítani. A 2000 óta folyamatosan csökkenő évenkénti új kínálat mellett ez azt eredményezheti, hogy ha lassú ütemben is, de tovább fog csökkeni a budapesti bérirodák kihasználatlansága.
A keresleti trendek nem változtak számottevően: továbbra is a korszerűtlenebb épületekből modern irodaházba költöző vállalatok jelentik a relatív többséget. Bár a havonta fizetendő bérleti díjak csökkenése megállt, az egyéb kedvezmények egyre bővülő sorának köszönhetően egyre több kisebb cég engedheti meg magának, hogy modern irodát vegyen bérbe. Mivel kevés azonban a nagyobb területekre igényt tartó vállalatok száma, rövid távon nem lehet a keresleti oldal növekedésével számolni. A szakemberek szerint annak is kicsi a valószínűsége, hogy az uniós csatlakozás hirtelen élénkülést hozzon az irodapiacon. Mivel a jelentősebb nemzetközi nagyvállalatok már évekkel ezelőtt megjelentek Magyarországon, nem várható újabb keresleti hullám a belépés következtében.
Hasonló következtetéseket vonnak le a GKI elemzői is, akik szerint bár számos irodatulajdonos azt reméli, hogy a mostani többletet, valamint a folyamatban lévő beruházásokat az Európai Unióhoz való “jó” csatlakozás felszívja -- azaz sikerül elérni, hogy az Unió mind több intézménye helyezzen irodát Magyarországra --, az ingatlanforgalmazók és -fejlesztők túlnyomó többsége szkeptikusok a tekintetben, hogy a következő egy évben bármiféle pozitív tendencia indulhat meg. Az ingatlanfejlesztők az előttünk álló 12 hónapban átlagosan mintegy 4%-os négyzetméterár-növekedést tartanak reálisnak, az ingatlanforgalmazók még ennél is pesszimistábbak: a használt irodák esetében 1-2%-os, míg az új építésűeknél 3%-os áremelkedést prognosztizálnak.
Üzlethelyiségek
Az üzlethelyiségek területén 2003. első negyedévében a fővárosban enyhe túlkínálat mutatkozott. Vidéken ennél valamivel kedvezőbb a helyzet, de tipikusan már ott is a bérlők válogathatnak az üresen álló üzlethelyiségek között. – olvashatók a GKI anyagában. Az elkövetkező egy évben ugyanakkor némi javulás várható a kereslet-kínálat egyenlegében, aminek hatására a fővárosban ugyan még így is a kínálati oldal marad erősebb, azonban vidéken a két oldal várhatóan egyensúlyba kerül. Az elhelyezkedés szempontjából nem változik a helyzet: továbbra is azok az üzlethelyiségek a legkeresettebbek, melyek frekventált helyeken, forgalmi csomópontokban, illetőleg a bevásárlóutcákban helyezkednek el, de nem utolsó szempont az adott üzlethelyiség vagy bevásárlóközpont megfelelő menedzselése sem.
A vizsgált időszakban az üzlethelyiségek eladási árai csupán 1-2%-kal emelkedtek. Az árnövekedés az előrejelzések szerint erősödik az következő 12 hónapban, ami további 4-5%-os drágulást eredményez e szegmensben.
Lakáspiaci helyzetkép
2003. első negyedéve nem hozott érdemleges változást a lakáspiacon sem, és a régóta várt élénkülés az elkövetkező hónapokban is -- annak ellenére -- elmarad, hogy a 2002-es év egészében a lakosság reálkeresete mintegy 15%-kal emelkedett. – állítják a GKI elemzői. Befektetési szempontból azonban a lakóingatlan – tekintve az utóbbi évek tőzsdei stagnálását, illetve a bankbetétekkel és állampapírokkal elérhető egyre alacsonyabb hozamokat – mégis kedvelt befektetési tárgynak számít, amit alátámaszt az ingatlanbefektetési alapok növekvő térnyerése is.
A lakóingatlan-befektetések hozamának másik tényezőjét, a bérleti díjak alakulását vizsgálva kitűnik, hogy a lakóingatlanok négyzetméterár-növekedésének megtorpanásával a bérleti díjak is stagnálnak. Drasztikus változásokra az elkövetkező egy évben ezen a területen sem lehet számítani, a bérleti díjak emelkedését Magyarország Európai Uniós csatlakozását követően azonban a szakemberek egy része biztosra veszi.
Az elmúlt hónapokban némileg serkentőleg hatott a lakáspiacra az a bizonytalan lakossági várakozás, ami a kormány lakásvásárlási hitelekhez nyújtott állami támogatásának május végi felülvizsgálatát övezte. Sokan ugyanis éppen ennek hatására hozták előre későbbre tervezett vásárlásukat. 2003. első negyedévében egyébként a vásárlói érdeklődés a fővárosban és a nagyobb vidéki városokban továbbra is a belvárosi kerületek felé irányult. Különösen a sétáló utcákhoz és más magas presztízsű helyekhez közeli, illetőleg a forgalmi csomópontoknál lévő ingatlanok esetében volt érezhető a kereslet élénkülése. A GKI elemzéséből az is kitűnik, hogy a városokba beköltöző lakosságon belül a fiatalok vannak többségben, ami abból adódik, hogy számukra az időtényező, vagyis az utazási cél gyorsabb elérése jóval fontosabb szempont, mint a zöld övezet, s a kertes családi ház nyújtotta egyéb előny.
Ezt a tendenciát erősíti, hogy a lakópark-fejlesztések is egyre inkább az olcsóbb lakótelepi, mintsem a zöld övezettel tarkított, az extrák széles választékát nyújtó jellegre törekszenek. A költségek lefaragása érdekében egyes ingatlanfejlesztő társaságok gyakran lemondanak például a korábban beígért parkosításról (vagy annak egy részéről), de előfordul az is, hogy a járulékos szolgáltatások egy része nem kerül kiépítésre. Vannak persze tökéletes ellenpéldák is, melyeknél az építtető cég gyakorlatilag teljes településfejlesztést hajt végre. Ez utóbbi vállalkozások filozófiája szerint megéri e többletráfordítás, hisz ez esetben a magasabb ingatlanárak biztosítják a beruházás megtérülését.
A GKI szakemberei szerint vidéken az ingatlanpiac még korántsem mondható telítettnek. Ugyanakkor egy éven belül már országszerte kiegyenlítetté válhat a kereslet és a kínálat, ugyanis még vannak olyan városok, ahol – ha minimálisan is, de – a vevők vannak többségben.
2003. első negyedévének ingatlanpiaca
Május végén látott napvilágot több, 2003 első negyedévét összegző ingatlanpiaci elemzés. Közös vonásuk, hogy adataik szerint az idei első három-négy hónap a tavalyi esztendő utolsó negyedéhez képest nem hozott látványos változást.
Véleményvezér

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

50 nap után válaszolt Lázár János a főpolgármesternek Mini-Dubaj ügyében
Szemétfronton már egyetértenek az illetékesek.